Agnieszka Krukówna

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Znana z tytułowej roli Janki w popularnym serialu dla młodzieży. Za rolę w filmie Michała Rosy “Farba” otrzymała Złotą Kaczkę dla najlepszej polskiej aktorki 1998 roku - nagrodę przyznaną przez czytelników miesięcznika Film.

Agnieszka Krukówna urodziła się 20 marca 1971 roku w Chorzowie. Zaczynała swoją aktorską karierę jako dwunastolatka, kiedy wygrała casting do reżyserowanego przez Wojciecha Sawę filmu "Panny", w którym wcieliła się w postać Iwonki. Następnie przyszła rola w serialu, który przyniósł aktorce największą popularność: "Janka". Cała Polska zapamiętała Agnieszkę Krukównę właśnie jako niepokorną dziewczynkę z wybujałą wyobraźnią.

Następnie aktorka usunęła się na chwilę z życia medialnego, skupiając się na studiach w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, które ukończyła w 1995 roku. Tuż po studiach aktorka wcieliła się w postać Maryśki Jurewicz w przejmującym serialu Izabeli Cywińskiej, "Boża podszewka", zdobywając uznanie w oczach krytyki.

Agnieszka Krukówna od 1996 roku była aktorką Teatru powszechnego w Warszawie.Na scenie tej grała m.in. w “Trzech siostrach” Czechowa, a ostatnio w “Twórcy obrazów” Enquista. Aktorkę oglądaliśmy także w spektaklach Teatru TV, m.in. w takich jak “Miłość i gniew”, “Ivette”, “Dwaj panowie z Werony”, “Abigeil”, “Foto-Finisz”, “Chory z urojenia”, “Koniec służby”.

Kariera aktorki nabrała rozpędu. W 2000 roku została nagrodzona Złotą Kaczką za rolę w filmie "Fuks". Jednak właśnie w tym momencie skończyła się dobra passa zawodowa. W prasie zaczęły pojawiać się pogłoski o problemach psychicznych aktorki, która nie mogła sobie poradzić z otaczającą ją rzeczywistością, wpadając w kolejne uzależnienia od używek.

O aktorce zrobiło się głośno, kiedy to odwołała swój udział w spektaklu Teatru Polonia na dwa dni przed premierą.Reżyser przedstawienia, Krystyna Janda (która nota bene opiekowała się zawodową karierą Krukówny), nie kryła swojego oburzenia, a do spektaklu zatrudniła Marię Seweryn, która w dwa dni nauczyła się skomplikowanego półgodzinnego monologu. Po tym incydencie aktorka zupełnie wycofała się z życia publicznego. Po wielomiesięcznej przerwie wróciła do Teatru Powszechnego, jednak unika mediów.

W latach 2003-2005 mężem Agnieszki był Radosław Fleischmann.

Data urodzenia

20.03.1971

Miejsce urodzenia

Chorzów, Polska

Filmografia

Letnie przesilenie

Ogniem i mieczem (serial) (Młoda Ukrainka)

Dama kameliowa (Nanine)

Klinika samotnych serc (Joanna Kawecka)

Rozdroże Cafe (Katarzyna)

Korczak (Ewa)

Lista Schindlera (Dziewczyna Czurdy)

Farba (Marta 'Farba')

Pestka (Sabina)

Fuks