Chce się żyć

Trwa ładowanie...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie
Podziel się

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który - mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu - udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. W roli głównej znany z „Jesteś Bogiem” Dawid Ogrodnik, który stworzył jedną z najniezwyklejszych i najbardziej wzruszających kreacji w polskim kinie ostatnich lat, na miarę aktorskich dokonań Daniela Day Lewisa („Moja lewa stopa”), Javiera Bardema („W stronę morza”), Mathieu Almarcica („Motyl i skafander”) i Francoisa Cluzeta („Nietykalni’). Film „Chce się żyć” zakwalifikowano do elitarnej selekcji MFF w Montrealu, znalazł się też w prestiżowym gronie produkcji nominowanych do Złotych Lwów Gdynia Film Festival.

Kiedy Mateusz (Dawid Ogrodnik) przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za „roślinę”. Jednak rodzice chłopca (Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak) nigdy nie pogodzili się z tą diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela - mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk). Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia.

W doborowej obsadzie filmu Macieja Pieprzycy, obok laureata Festiwalu w Gdyni Dawida Ogrodnika, zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej - Orzeł Arkadiusz Jakubik („Drogówka”), laureaci Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni - Dorota Kolak („Jestem twój”), Katarzyna Zawadzka („W imieniu diabła”) i Janusz Chabior („Made in Poland”) oraz utalentowane aktorki młodego pokolenia - Anna Karczmarczyk („Galerianki”) i Helena Sujecka („Yuma”).

Tytuł oryginalny

Chce się żyć

Gatunek

dramat, obyczajowy

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

2013

Data światowej premiery

11.10.2013

Reżyser
Muzyka

Bartosz Chajdecki (kompozytor)

Scenarzysta
Operator
Obsada

Dawid Ogrodnik (Mateusz)

Mikołaj Roznerski (Tomek)

Dorota Kolak (Matka Mateusza)

Kamil Tkacz (Mateusz w dzieciństwie)

Tymoteusz Marciniak (Mały Tomek, brat Mateusza)

Teresa Iwko (Macocha Magdy)

Anna Karczmarczyk (Anka)

Anna Nehrebecka (Jola, nauczycielka języka Blissa)

Katarzyna Zawadzka (Magda)

Gabriela Muskała (Lekarka)

Arkadiusz Jakubik (Ojciec Mateusza)

Helena Sujecka (Matylda)

Marek Kalita (Ojciec Magdy)

Agnieszka Kotlarska (Matka Anki)

Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Podziel się na Facebooku