Chris Noth

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy, szerokiej widowni znany przede wszystkim z pamiętnych występów na małym ekranie, jako Mr. Big w serialu „Seks w wielkim mieście” i detektyw Logan w „Prawie i porządku”.

Urodził się 13 listopada 1954 roku w Madison, w stanie Wisconsin. Jego mama pracowała w stacji telewizyjnej CBS, jako reporterka wiadomości, tata był agentem ubezpieczeniowym. Zmarł, gdy chłopiec miała zaledwie osiem lat.

W młodości odbył wiele podróży po Europie – był w Hiszpanii, Jugosławii i Anglii, nigdzie nie zagrzewając jednak miejsca na dłużej. Po powrocie zrobił studia aktorskie w Yale School of Drama, a następnie rozpoczął owocną karierę na scenie i na ekranie.

Jego teatralny debiut nastąpił w 1979 roku na deskach Manhattan Theatre Club. Na ekranie zadebiutował trzy lata później w epizodycznej roli transwestyty-prostytutki w dramacie muzycznym „Smithereens” Susan Seidelman (1982). Grał w filmach różnego gatunku, z powodzeniem sprawdzając się zarówno w komediach („Nie do taktu” 1986, „Baby Boom” 1987), jak i thrillerach („Rozgrzeszenie” 1986, „Dżakarta” 1988). Kreacja postaci Falco w ostatnim z filmów, była debiutem Notha w roli pierwszoplanowej.

Prawdziwą popularność zyskał jednak dzięki małemu ekranowi. Pierwszym ze słynnych występów telewizyjnych aktora była rola detektywa Mike’a Logana w serialu kryminalnym „Prawo i porządek” (1990-95). Powtórzył ją później niejeden raz. W 1998 roku pojawił się w pełnometrażowym spin-offie serialu, zatytułowanym „Dociekliwy detektyw” i przy okazji zadebiutował w roli scenarzysty. Dziesięć lat później z kolei, powrócił do roli Logana, jako gwiazda kontynuacji serialu, zatytułowanej „Prawo i porządek: Zbrodniczy zamiar” (2005-2008).

W latach 90-tych grał głównie w filmach telewizyjnych (m.in. dramat „Ojcowskie prawo” 1996, historyczno-wojenna produkcja „Śmiałkowie” 1997, familijno-przygodowy obraz „Nowe przygody Elzy z afrykańskiego buszu” 1996).

Przepustką do występów na dużym ekranie była pamiętna rola u boku Sary Jessiki Parker w bijącym rekordy popularności serialu „Seks w wielkim mieście”, z którym związany był w latach 1998-2004. Kreacja postaci Mr. Biga przyniosła mu prestiżowe nominacje do Złotego Globu i Golden Satellite Award.

Do najbardziej znanych filmów z udziałem Notha były: „Pogrzeb w Teksasie” z Martinem Sheenem i Joanne Whalley (1999), „Cast Away: Poza światem” z Tomem Hanksem (2000), komedia kryminalna „Drugie wcielenie” ze Stevem Buscemi i Elizabeth Hurley (2001), thriller „Dom Glassów” z Leelee Sobieski, Diane Lane i Stelllanem Skarsgårdem (2001) i familijna komedia „Idealny facet” z Heather Loclear i Hilary Duff (2005).

Chris Noth wyprodukował dwa telewizyjne filmy z własnym, gwiazdorskim udziałem: kryminał „Sędzia” Micka Garrisa (2001) i komedię „Wtyczka” Adama Bernsteina (2004). W 2008 roku raz jeszcze spotkał się z Sarą Jessiką Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis i Cynthią Nixon na planie kinowej wersji serialu „Seks w wielkim mieście”, dystrybuowanej pod tym samym tytułem.

Ostatnim filmem z jego udziałem jest komedia „Zawsze tylko ty” Richarda Loncraine’a z Renée Zellweger i Kevinem Baconem (2009).

Aktualnie realizowany jest sequel „Seks w wielkim mieście 2”, z nieodłącznym udziałem Notha w roli Mr.Biga. Premiera filmu przewidziana jest na 2010 rok.

Data urodzenia

13.11.1954

Miejsce urodzenia

Madison, Wisconsin

Filmografia

Lovelace (Anthony Romano)

Frankie Go Boom (Jack)

Juliusz Cezar (Pompejusz)

Żona idealna (Peter Florrick)

Cast Away - Poza światem (Jerry Lovett)

Seks w wielkim mieście 2 (Pan Big)

Seks w wielkim mieście (Mr. Big)

Idealny facet (Ben Cooper)

Dom Glassów (Wujek Jack)

Cold Around the Heart (T)

Apology (Roy Burnette)

Nagi w Nowym Jorku (Jason Brett)

Śmiałkowie (Craig Wadsworth)