Diane Kruger

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Modelka i aktorka niemieckiego pochodzenia. Urodziła się 15 lipca 1976 roku w Hildesheim w Niemczech. Nigdy nie marzyła o karierze aktorki. Matka sugerowała jej, by wybrała „pewny” zawód księgowej, ona jednak zdecydowała się na taniec.

W wieku 11 lat wyjechała do Londynu, by tam pobierać naukę w Royal Ballet, jednak kontuzja kolana w wieku lat 13 uniemożliwiła jej rozwój kariery w tym kierunku.

W 1992 roku wygrała prestiżowy konkurs Elite Model w swoim kraju, dzięki czemu stała się czołową niemiecką modelką. Pracowała dla takich gigantów mody, jak Armani, czy Christian Dior. W międzyczasie zaczęła brać lekcje aktorstwa w Paryżu i Nowym Jorku. Jedną z osób, które gorąco zachęcały ją do spróbowania szczęścia w filmie był reżyser Luc Besson.

Debiutem filmowym Kruger był nie rozpowszechniany na dużym ekranie film „The Piano Player” (2002), w którym wystąpiła razem z Christopherem Lambertem i Dennisem Hopperem. Następnie zagrała u swojego męża (aktora z zawodu) Guillaume’a Canet w filmie „Mon Idole” (2002). W 2003 roku pojawiła się z kolei w filmach „Ni Pour Ni Contra” i „Michel Vaillant” w reżyserii Luka Bessona.

Pierwszym filmem, dzięki któremu Diane Kruger stała się znana amerykańskiej publiczności, jak również filmem, który przyniósł jej międzynarodową sławę, była „Troja” w reżyserii Wolfganga Petersena. Kruger udało się pokonać w castingu do roli pięknej Heleny takie gwiazdy jak m.in. Julia Roberts i Nicole Kidman. Zanim „Troja” weszła na ekrany kin, aktorka otrzymała już kolejne propozycje do zagrania.

W 2004 roku wystąpiła w filmie „Wicker Park” (remake francuskiego filmu z 1996 roku „L’Appartement”) oraz w obrazie „Skarb narodów” (obok Nicolasa Cage’a i Harveya Keitela). W 2006 zagrała jedną z głównych ról w filmie „Kopia mistrza”Agnieszki Holland, u boku Eda Harrisa w roli Ludwiga van Beethovena. W 2007 roku zagrała w drugiej części przygód poszukiwaczy skarbów pt. "Skarb narodów: Księga Tajemnic". W 2009 roku wcieliła się w Bridget Von Hammersmark w filmie Tarantino "Bękarty wojny". W 2011 roku zagrała Ginę w obrazie "Tożsamość".

W latach 2001-2006 Diane Kruger była żoną Guillaume Caneta, para rozwiodła się. W 2006 roku aktorka związała się z aktorem Joshuą Jacksonem.

Data urodzenia

15.07.1976

Miejsce urodzenia

Hildesheim, Niemcy

Filmografia

Cień

Ojcowie i córki

Bękarty wojny (Bridget von Hammersmark)

W pogoni za zbrodniarzem (Marjana)

Intruz (Poszukiwaczka)

Inhale (Diane Stanton)

Wyszłam za mąż, zaraz wracam (Isabelle)

Troja (Helena)

Żegnaj, królowo (Maria Antonina)

Terytorium wroga (Elsa)

Lily (Clara)

Tożsamość (Gina)

Mr. Nobody (Anna)

Dla niej wszystko (Lisa)

Skarb narodów: Księga Tajemnic (Abigail Chase)

Goodbye Bafana (Gloria Gregory)

Kopia mistrza (Anna Holtz)

Wesołych świąt! (Anna Sorensen)

Skarb narodów (Dr. Abigail Chase)

Apartament (Lisa)

Najlepsi z najlepszych (Julie Wood)