Dorota Kamińska

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, siostra aktora Emiliana Kamińskiego.

Urodziła się 7 czerwca 1955 roku w Warszawie. Rezygnując z wstępnych planów podjęcia studiów na Politechnice, zdała do warszawskiej PWST, którą ukończyła w 1979 roku pod kierunkiem aktorskich znakomitości – Tadeusza Łomnickiego i Aleksandry Śląskiej.

W filmie debiutowała jeszcze w czasie studiów – jako ambitna studentka w „Barwach ochronnych” (1976) Krzysztofa Zanussiego.

Jej debiut teatralny nastąpił już po ukończeniu PWST, kiedy to dołączyła do zespołu stołecznego Teatru Studio pod dyrekcją Jerzego Grzegorzewskiego. Z tą sceną związana była przez kolejnych 19 lat.

Na przełomie dekad i w pierwszej połowie lat 80. przyjmowała niewielkie role w serialach TV (m.in. „Rodzina Połanieckich” 1978, „Ślad na ziemi” 1978, „07 zgłoś się” 1981). Na wielkim ekranie zagrała m.in. u Feliksa Falka w obrazie „Był jazz” (1981), Wojciecha Wójcika w „Karate po polsku” (1982) i Kazimierza Kutza („Na straży swej stać będę” 1983). Znana z doskonałej figury i nieprzeciętnej urody, wzbudziła sensację śmiałym, do dziś wspominanym występem w komedii erotycznej „Och, Karol” (1985) Romana Załuskiego.

Kontynuowała występy na małym ekranie - w latach 1988-90 kreowała postać Danuty Mayer w pierwszej polskiej telenoweli „W labiryncie”, a w latach 1994-95 występowała u boku Marii Pakulnis jako jedna ze stałych klientek komediowego „Fitness Clubu”.

Dekadę lat 80. zwieńczyła występem u boku Krzysztofa Kowalewskiego, Wiesława Pokory i Bożeny Dykiel w komedii erotycznej „Co lubią tygrysy” Krzysztofa Nowaka (1989), kolejną rozpoczynając od występu w duńskiej produkcji „Kaj’s Fodselsdag” (1990) oraz ról u Roberta Glińskiego – jako NKWDzistka w filmie „Wszystko, co najważniejsze...” (1992) oraz producentka disco-polo w „Kochaj i rób co chcesz” (1997). Również w 1997 roku spotkała się po latach z Zanussim, występując w „Ostatnim kręgu” z jego telewizyjnego cyklu „Opowieści weekendowe”.

W latach 90. poza aktorstwem zajęła się także publicystyką filmową w telewizji, chociażby jako prowadząca program filmowy „Oskar”, dla TV Polsat.

W ostatniej dekadzie królowała głównie na małym ekranie. Spośród najbardziej znanych występów serialowych Kamińskiej wymienić można rolę choreografki Malwiny w „Zostać miss” (2001, 2003), pani prokurator Szczuckiej w „Policjantach” (1999), Natalii w produkcji „Sukces”, Lucyny w serialu „Gorący temat” (2002-2003), matki Kuby w telenoweli „Pierwsza miłość”, zaś przede wszystkim - rolę szefowej OPZ w sensacyjnej „Fali zbrodni” (2003-2008). Ponadto gościnnie pojawiła się na planie takich produkcji, jak „Na dobre i na złe” (2003, 2006), „Kasia i Tomek” (2003, tylko głos), „Psie serce” (2003), „Świat według Kiepskich” (2000), czy „Biuro kryminalne” (2005). Pomiędzy licznymi występami telewizyjnymi, aktorka zagrała w kilku znaczących produkcjach kinowych – sensacyjnym „Kameleonie” (2001) Janusza Kijowskiego z Piotrem Machalicą i Ewą Błaszczyk, jako Eithne w słynnej adaptacji „Wiedźmina” (2001), czy Barbara Knysok w „Doskonałym popołudniu” (2005) Przemysława Wojcieszka.

Drugoplanowa kreacja w głośnych „Pręgach” (2004) Magdaleny Piekorz przyniosła jej nominację do nagrody Orła.

Ostatnio jest jedną z gwiazd serialu obyczajowego „Na kocią łapę” (2008).

Data urodzenia

07.06.1955

Miejsce urodzenia

Warszawa, Polska

Filmografia

Wiedźmin (serial) (Eithne)

Zostać miss 2 (Malwina)

Unia serc

Ślad na ziemi (serial)

Kameleon (serial) (Weronika)

Gorący temat (Lucyna)

Biuro kryminalne (Ewa Zygula)

Fala zbrodni (Renata Lemańska)

Pręgi (matka Tani)

Ojciec Mateusz (Irena Madera)

Och, Karol (Wanda)

Na kocią łapę (Helena)

Był Jazz (koleżanka)

Problemat profesora Czelawy (Wanda Czelawowa, żona profesora)

Doskonałe popołudnie (Barbara)

Wszystko, co najważniejsze... (NKWDzistka)

Na straży swej stać będę (Bożena)

Barwy ochronne (studentka Maria)

Co lubią tygrysy (Krysia, żona Marka)

Urodziny Kaja (Przyjaciółka Magdaleny)

Misja specjalna (Ewa)

Kino objazdowe (nauczycielka Danusia)

Opowieści niesamowite (Wanda)

Magma (Natalia Ch.)

Kochaj i rób co chcesz (Łucja Werczakowa)

Sukces (Natalia Szapnik, była studentka profesora Skarbka)

Ślad na ziemii (pielęgniarka Zosia)

Opowieści weekendowe (dziennikarka)

Życie Kamila Kuranta (Jadzia)

Karate po polsku (Dorota)

Cesarskie cięcie (Komolowa)

Wiedźmin (Eithne)

Gunblast Vodka

Kameleon