Dorota Segda

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Charakterystyczna polska aktorka teatralna i filmowa, jedna z najciekawszych osobowości polskiego kina i sceny. Urodziła się 12 lutego 1966 roku w Krakowie, tam też w 1988 roku ukończyła studia aktorskie w PWST, rok wcześniej debiutując na deskach Teatru Starego jako Sonia w inscenizacji „Zbrodni i kary” Dostojewskiego, w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Od początku widziano w niej potencjał aktorski i wróżono ciekawą karierę.

Jej debiutem filmowym była rola w węgierskiej produkcji „Na koniec XX wieku” (1989), zaś pierwszym polskim filmem, w jakim zagrała – pochodzący z tego samego roku, polityczny obraz „Ostatni prom” Waldemara Krzystka.

Po występie w serialu „Panny i wdowy” Janusza Zaorskiego (1991) i „Taranthrillerze” Macieja Dembińskiego (1993) z powodzeniem wcieliła się w postać młodej alkoholiczki w filmie Barbary Sass „Tylko strach” (1993) z brawurową kreacją Anny Dymnej.

Rozgłos i uznanie krytyki i widzów przyniosła jej tytułowa kreacja „Faustyny” (1994) w biograficznym filmie o świętej siostrze Faustynie Kowalskiej, w reżyserii Jerzego Łukaszewicza. Rola przyniosła jej nagrodę Video Studio Gdańsk na FPFF w Gdyni, nagrodę za najlepszy występ pierwszoplanowy na MFF Państw Nadbałtyckich w Rydze oraz prestiżową Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawaną aktorom młodego pokolenia za indywidualność artystyczną.

Rok 1995 to pamiętny występ w „Tacie” Macieja Ślesickiego, gdzie zagrała chorą psychicznie matkę (Złota Kaczka dla Najlepszej Aktorki), a 1996 – rola u boku Macieja Orłosia w filmie Krzysztofa Zanussiego „Słaba wiara”, z cyklu „Opowieści weekendowe.

W latach 1999-2005 Segda związała się na dłużej z popularną telenowelą „Na dobre i na złe”, gdzie kreowała postać Agaty, dyrektorki szpitala w Leśnej Górze. W międzyczasie zagrała w filmie Andrzeja Barańskiego „Wszyscy święci” (2002), powstałym w ramach kolejnego, znanego cyklu TV „Święta polskie” oraz ponownie spotkała się z Ślesickim na planie sensacyjnego „Show” (2003), gdzie wystąpiła jako producentka i reżyserka programu. W 2005 roku grała główną rolę w serialu „Klinika samotnych serc” oraz dołączyła do obsady „krakowskiego” filmu Artura Więcka „Barona” – „Zakochany Anioł”, w 2006 wystąpiła w niezależnej produkcji Piotra Matwiejczyka „Wstyd”, a w 2007 – w polsko – niemieckim filmie „Futro”.

Ostatnio dołączyła do obsady serialu „Barwy szczęścia” (2008), gdzie kreuje postać matki Klary.

Dorota Segda po dziś dzień związana jest z krakowskim Teatrem Starym, nie licząc przerw w latach 1997-2000, kiedy to była aktorką Teatru Narodowego w Warszawie. Do najsłynniejszych kreacji scenicznych Segdy należy m.in. rola Ofelii w „Hamlecie (IV)” w reżyserii Andrzeja Wajdy (1989), Salomei w „Srebrnym śnie Salomei” (1993, nagroda im. Zelwerowicza) i Małgorzaty w „Fauście” (1997, Krakowska Złota Maska, nagroda im. Zelwerowicza) w reżyserii Jerzego Jarockiego, Joas w „Sędziach” (1999) i Racheli w „Weselu” (2000) w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Nieprzerwanie od 1988 roku pojawia się również w spektaklach Teatru TV.

W 1998 roku odcisnęła dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach.

Stosunkowo często bierze udział w realizacji polskiego dubbingu do zagranicznych produkcji („Iniemamocni” 2004, „Auta” 2006, „Harry Potter i Zakon Feniksa” 2007).

Data urodzenia

12.02.1966

Miejsce urodzenia

Kraków, Polska

Filmografia

Uwikłanie

Mrok (Jolka)

Srebrny lis Felicji T.

Gąszcz

Klinika samotnych serc (Barbara)

Merida waleczna (Elinor)

Słaba wiara (Olga)

Harry Potter i Insygnia Śmierci: część II (Bellatrix Lestrange)

Auta 2 (Sally)

33 sceny z życia (lekarka)

Ludzie Chudego (Lola)

Ojciec Mateusz (Ewelina Linde)

Harry Potter i Zakon Feniksa (Bellatrix Lestrange)

Harry Potter i Insygnia Śmierci: część I (Bellatrix Lestrange)

Katyń

Harry Potter i Książę Półkrwi (Bellatrix Lestrange)

Echo

Futro (Grażyna)

Auta (Sally Carrera)

Wstyd (żona Tomasza)

Iniemamocni (Helen Parr/Elastyna)

Zakochany anioł

Wszyscy święci (Anka, córka Marii)

Ostatni prom (Kasia Trelkowska)

Taranthriller (Magda)

Tato (Ewa)

Show (Dorota)