Emil Karewicz

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Polski aktor teatralny, filmowy i radiowy. Najbardziej znany z roli króla Władysława Jagiełły z filmu „Krzyżacy” z 1960 roku oraz Hermanna Brunnera w „Stawce większej niż życie”.

Emil Karewicz urodził się 13 marca 1923 roku w Wilnie na Litwie. Swoją karierę aktorską rozpoczął w Wilnie, w tamtejszym Teatrze Małym, gdzie zagrał role Małpy w "Kwartecie" I. Kryłowa. W czasie II wojny światowej przeszedł szlak z 2 Armią WP do Berlina. W 1948 roku zaczął występować w gdańskim Teatrze Wybrzeże.

Po zakończeniu wojny ukończył Studio Aktorskie Iwo Galla (wraz z m.in. Ryszardem Baryczem, Bronisławem Pawlikiem, Barbarą Krafftówną). W 1957 roku otrzymał angaż w Poznaniu w Teatrze Polskim. Rok później wrócił do Łodzi do Teatru im. S. Jaracza. Grał w teatrach w Łodzi m.in.: im. S. Jaracza i Teatrze Nowym. Od 1962 roku jest związany z Warszawą, występował w teatrach: Ateneum, Dramatycznym i od 1967 Ludowym (w 1975 przemianowanym na Nowy). Na emeryturę przeszedł w roku 1983.

Zagrał wiele ciekawych ról teatralnych, m.in.: Oktawiusza w Juliuszu Cezarze W. Szekspira, Capignaca w Buonapartem i Sułkowskim R. Brandstaettera, Franciszka Moora w Zbójcach F. Schillera, Gospodarza w Weselu S. Wyspiańskiego (Łódź), Liapkin-Tiapkina w Rewizorze N. Gogola, Spodka w Śnie nocy letniej W. Shakespeare'a, Hetmana Kossakowskiego w Horsztyńskim J. Słowackiego, Pagatowicza w Grubych rybach M. Bałuckiego, Łomowa w Oświadczynach A. Czechowa, Janusza w Panu Jowialskim A. Fredry, Jenialkiewicza w Wielkim człowieku do małych interesów A. Fredry, Stomila w Tangu S. Mrożka, Geronta w Szelmostwach Skapena Moliera (Warszawa).

Karewicz występował także w produkcjach filmowych. Popularność przyniosły mu role: SS-Obersturmführera w filmie „Jak rozpętałem II wojnę światową”, króla Władysława Jagiełły(„Krzyżacy” i „Wawelski conventus dowódców”) oraz serialach „Idea i miecz”, „Przyłbice i kaptury”, a zwłaszcza Hermanna Brunnera w „Stawce większej niż życie”.

Zagrał także Warszawiaka w „Bazie ludzi umarłych” oraz dziadka w „W kogo ja się wrodziłem”. Ponadto wystąpił m. in. w Kanale, Cieniu, Bajlandzie, serialach Czarne chmury, Lalka, Polskie drogi, Szaleństwo Majki Skowron, Alternatywy 4, Sztos, M jak miłość, Barwy szczęścia Sukces, Tak czy nie, Na dobre i na złe. Występował w Teatrze TV (Maximathic, Młodość bez młodości, Oszukana, Poletko nad jeziorem) i Teatrze PR (Kilka dni w Reno, Kollokacja, Potop, Gehenna).

W 2003 roku powstał o nim film dokumentalny pt. „Emil Karewicz. Portret aktora”. W 2004 roku odcisnął swoją dłoń w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. Rok później powrócił na scenę Teatru Nowego w Łodzi. Zagrał rolę Kalmity w Chłopcach S. Grochowiaka.

Data urodzenia

13.03.1923

Miejsce urodzenia

Wilno, Litwa (wówczas Polska)

Filmografia

Stawka większa niż życie (Brunner)

Unia serc

Polonia Restituta (serial) (Pułkownik Edward House)

Okruchy wojny (Zawieja)

Spotkania w mroku (Dominik, Polak na robotach w Niemczech)

Szkoda twoich łez (Tancerz Dubenko)

Życie na gorąco (Jacques Boissant)

Fachowiec (Prefekt policji)

Bajland (Ignacy, lokaj Rydla)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (Hermann Brunner)

Szaleństwo Majki Skowron (Liwicz, ojciec Bogdana)

Hallo Szpicbródka czyli ostatni występ króla kasiarzy (Maks)

Ósmy dzień tygodnia (sublokator Zawadzki)

...Droga daleka przed nami... (Gruber)

Kanał (Mądry)

Cień (Jasiczka)

Krzyżacy (król Władysław Jagiełło)

Wszyscy święci (ojciec Krystyny)

Jak rozpętałem drugą wojnę światową (Gestapowiec)

Aria dla atlety (Breitkopf)

Hubal (rotmistrz Sołtykiewicz)

Skarb kapitana Martensa (Pieloch)

Pętla (kelner w Pod)

Młodość Chopina (porucznik Zaliwski)

Golem (szef lekarzy)

Świadectwo urodzenia (Lekarz niemiecki)

Baza ludzi umarłych (Warszawiak)

Ojciec Królowej (hetman Jabłonowski)

Warszawska premiera (Georg)

Biały niedźwiedź (hauptmann Grimm)

A żyć trzeba dalej

Historia współczesna (Kazimierz Bielas)

Nikodem Dyzma (komisarz policji)

Przyłbice i kaptury (Władysław II Jagiełło)

Żołnierz zwycięstwa (agent policji)

Sztos (Niemiec)

W kogo ja się wrodziłem (Edward Lechotycki, dziadek)