search

Andrzej Wajda: Miedwiediew nagrodził mnie za "Katyń"

środa, 11 sierpnia 2010 14:42 | PAP

Andrzej Wajda Andrzej Wajda
źródło: AFP
Andrzej Wajda, uhonorowany przez Dmitrija Miedwiediewa Orderem Przyjaźni - jednym z najwyższych odznaczeń państwowych Federacji Rosyjskiej - uważa, że prezydent Rosji nagrodził go w ten sposób przede wszystkim za zrealizowanie filmu o Katyniu. - To piękne. Cieszę się, że mnie to na starość spotkało - powiedział reżyser.

O przyznaniu Wajdzie Orderu Przyjaźni poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. W uzasadnieniu napisano, że reżyser został uhonorowany za wielki wkład w rozwój rosyjsko-polskich stosunków w sferze kultury.

Sam Andrzej Wajda uważa jednak, że rosyjski prezydent nagrodził go przede wszystkim za wyreżyserowanie filmu o zbrodni katyńskiej. - Ja to wyróżnienie łączę z moim filmem "Katyń". I myślę, że robię słusznie - skomentował Wajda.

Reżyser "Katynia" nie odebrał jeszcze w Rosji swojej nagrody osobiście. - Na razie nadeszła do mnie wiadomość o tym wyróżnieniu. Myślę jednak, że wręczenie mi nagrody będzie przełożone dopiero na jesień. Mam zobowiązania zdrowotne i przez najbliższe tygodnie muszę być pod opieką moich lekarzy - powiedział Wajda.

Artysta zwrócił uwagę, że w przeszłości dzieła polskiej kinematografii - zwłaszcza obrazy realizowane przez twórców polskiej szkoły filmowej - odnosiły się do najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych dotyczących naszego narodu, co "odgrywało bardzo ważną rolę".

Zobacz także:

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE

KAMERA W PRYSZNICU

ŚLICZNOTKA Z BARU MLECZNEGO

POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU

100 NAJBARDZIEJ KLIKALNYCH TEMATÓW W HISTORII WIRTUALNEJ POLSKI
Ocena
Twoja ocena:  
Ocena 0/5  
Brak średniej oceny.
A teraz ...
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj


Opinie

Ocena: 0 [0]
collins01 [2010-10-13 22:13]

To gest w dobra strone
Jednak bylo juz wiele okazji by Wajde oraz wielu innych tworcow polskiej kultury uchonorowac za taki wlasnie wklad.No ale Miedwiediew to mlody polityk:) Biorac to pod uwage Wajda chyba ma racje.I tu robi sie ciekawie.Czyzby Miedwiediew okazal klase jakiej nie sposob bylo sie spodziewac jescze pare lat temu gdy w Rosji wspominano tylko Wielka Smute? Z pewnoscia nie bylo mu nazbyt przyjemnie gdy ogladal film...Tym bardziej taki gest sie liczy

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~xyz [2010-10-13 21:35]

wajda w kieszeni ruskich
Jak nisko trzeba upaść aby sprzedac ojca za za medal!

odpowiedz