search

"Śluby panieńskie" w październiku w kinach

czwartek, 19 sierpnia 2010 10:36 | PAP

Marta żmuda-Trzebiatowska w ''Ślubach panieńskich'' Marta żmuda-Trzebiatowska w ''Ślubach panieńskich''
źródło: Kino Świat
Ekranizacja "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry, w reżyserii Filipa Bajona, trafi do kin 8 października. W obsadzie filmu są m.in. Borys Szyc, Maciej Stuhr i Marta Żmuda-Trzebiatowska.

Zgodnie z intencją reżysera, film ma być "próbą współczesnego odczytania wspaniałej sztuki, jak również odkrycia w niej ścieżek współczesnej psychologii i erotyki".

Historia Klary i Anieli, które postanowiły nigdy nie wyjść za mąż, oraz starających się o ich względy mężczyzn, ukaże m.in. dylematy współczesnych młodych kobiet.

Bohaterów komedii grają w filmie: Borys Szyc (Albin), Maciej Stuhr (Gustaw), Anna Cieślak (Aniela), Marta Żmuda-Trzebiatowska (Klara), Edyta Olszówka (pani Dobrójska) i Robert Więckiewicz (Radost). W obsadzie są też Andrzej Grabowski (w roli ojca Klary) i Wiktor Zborowski (służący Jan).

Utwór "Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca. Komedia w pięciu aktach wierszem" po raz pierwszy wystawiono w 1833 r. we Lwowie. Intryga zawiązuje się, gdy starsi państwo - Radost i pani Dobrójska - postanawiają doprowadzić do małżeństwa bratanka Rodosta - Gucia, z Anielą - córką Dobrójskiej.

Gucio, inteligentny trzpiot i wesołek, ceni głównie dobrą zabawę i nie myśli o poważnym związku z kobietą. Aniela to z kolei wzór cnót niewieścich - uczuciowa, rozsądna i wrażliwa. Dwoje pozostałych młodych bohaterów to Klara i Albin. Klara - błyskotliwa, sprytna, niepokorna i złośliwa - igra z miłością egzaltowanego Albina, będącego parodią bohatera werterowskiego. Dziewczęta zawierają porozumienie: postanawiają nie wychodzić za mąż, a zamiast tego dręczyć adorujących je mężczyzn obojętnością i chłodem.

Zdjęcia do filmu Filipa Bajona kręcono m.in. na terenie skansenu w Suchej koło Węgrowa (Mazowsze). Scenariusz, na podstawie utworu Fredry, napisali wspólnie Bajon i Marzena Mróz.

Do najbardziej znanych cytatów ze "Ślubów panieńskich" Fredry należą: "Znam dobrze mężczyzn, ten ród krokodyli/Co się tak czai, tak układa snadnie/By zyskać ufność i zdradzić po chwili", "Nie kochaj [...] tak czule, a będziesz kochany" oraz "Miłość jest jedna, Udawań tysiące".

Reżyser Filip Bajon ma w dorobku m.in. ekranizację "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego (2001 r.). BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY

BRYTYJKI SĄ BRZYDKIE? BZDURA!

CO SIĘ STAŁO BRODZIK?! WYGLĄDA FATALNIE!
Ocena
Twoja ocena:  
Ocena 0/5  
Brak średniej oceny.
A teraz ...
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj


Opinie

Ocena: 0 [0]
~Ika [2010-08-19 14:35]

Na zdjęciu widnieje Anna Cieślak...
... a nie Marta Żmuda-Trzebiatowska.

odpowiedz