search

Ostatnie aktywności

tinistoessel516 tinistoessel516 dodał obsadę do Violetta
tinistoessel516 tinistoessel516 dodał gatunek do Violetta
tinistoessel516 tinistoessel516 dodał dane ogólne do Violetta
tinistoessel516 tinistoessel516 dodał opis serialu do Violetta
tinistoessel516 tinistoessel516 uzupełnił kamień milowy w Martina Stoessel
tinistoessel516 tinistoessel516 uzupełnił dane ogólne w Martina Stoessel
tinistoessel516 tinistoessel516 uzupełnił filmografię w Martina Stoessel
krystofel7 krystofel7 dodał gatunek do Atena: Bogini wojny
Logo dostawcy

Filmy przyrodnicze z audiodeskrypcją

środa, 17 listopada 2010 10:30 | PAP

źródło: Jupiter
Z inicjatywy Lasów Państwowych, trzy filmy przyrodnicze zostały opracowane z wykorzystaniem audiodeskrypcji - techniki, dzięki której można opisać słowami osobom niewidomym i niedowidzącym, np. filmy lub obrazy, czyli wizualną twórczość artystyczną.

To trzy pierwsze w Polsce filmy przyrodnicze z audiodeskrypcją - powiedział PAP Tomasz Strzymiński z "Fundacji Audiodeskrypcja" w Białymstoku, która pomogła "opisać" filmy.

To, zrealizowane przez Tomasza i Michała Ogrodowczyków z Leśnego Studia Filmowego w Bedoniu, nagradzane filmy: "Moczary i uroczyska", "Rok w puszczy" i "Na skraju lasu", w których realizatorzy pokazują polską przyrodę oraz życie zwierząt.

"Audiodeskrypcja służy opisaniu tego, co jest istotne, żeby zrozumieć film. Tutaj staraliśmy się, aby człowiek mógł w jak największym stopniu zapoznać się z przyrodą, która została przedstawiona w filmie" - powiedział Strzymiński.

Dodał, że w przyrodniczych filmach ważną rolę odgrywa narrator, lektor, który "akcentuje" i opowiada o tym, co się dzieje. Zatem, jak dodał, zadaniem audiodeskrypcji było uzupełnienie tej narracji, "opisanie tych szczegółów, które pozwolą osobom niewidzącym dodatkowo zrozumieć, o co chodzi".

Strzymiński zaznaczył, że nie chodziło o opisanie tylko np. gatunków poszczególnych ptaków, ale też całego tła, w którym dana scena miała miejsce. To także opisy szczegółów niektórych scen, o których nie opowiadał narrator. Np. podczas sceny z walką kogutów opisanie tego, co w danym momencie robią.

Strzymiński dodał, że ze względu na to, iż filmy mają swoją dynamikę i obrazy zmieniają się dość szybko, nie dało się opisać wszystkiego tak obszernie, jak zamierzali. Starali się dopasować swoje opisy, aby nie przeszkadzały głównej narracji, a ją dopełniały.

Zobacz także:

JASKÓŁKA LATA W BIELIŹNIE

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY

TAK ZARABIAJĄ DZIECI POLSKICH GWIAZD

JAK DZIŚ WYGLĄDA KEVIN Z "CUDOWNYCH LAT"?

15 LAT WIRTUALNEJ POLSKI
Ocena
Twoja ocena:  
Ocena 0/5  
Brak średniej oceny.
A teraz ...
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!