search

Ostatnie aktywności

Logo dostawcy

Filmy przyrodnicze z audiodeskrypcją

środa, 17 listopada 2010 10:30 | PAP

źródło: Jupiter
Z inicjatywy Lasów Państwowych, trzy filmy przyrodnicze zostały opracowane z wykorzystaniem audiodeskrypcji - techniki, dzięki której można opisać słowami osobom niewidomym i niedowidzącym, np. filmy lub obrazy, czyli wizualną twórczość artystyczną.

To trzy pierwsze w Polsce filmy przyrodnicze z audiodeskrypcją - powiedział PAP Tomasz Strzymiński z "Fundacji Audiodeskrypcja" w Białymstoku, która pomogła "opisać" filmy.

To, zrealizowane przez Tomasza i Michała Ogrodowczyków z Leśnego Studia Filmowego w Bedoniu, nagradzane filmy: "Moczary i uroczyska", "Rok w puszczy" i "Na skraju lasu", w których realizatorzy pokazują polską przyrodę oraz życie zwierząt.

"Audiodeskrypcja służy opisaniu tego, co jest istotne, żeby zrozumieć film. Tutaj staraliśmy się, aby człowiek mógł w jak największym stopniu zapoznać się z przyrodą, która została przedstawiona w filmie" - powiedział Strzymiński.

Dodał, że w przyrodniczych filmach ważną rolę odgrywa narrator, lektor, który "akcentuje" i opowiada o tym, co się dzieje. Zatem, jak dodał, zadaniem audiodeskrypcji było uzupełnienie tej narracji, "opisanie tych szczegółów, które pozwolą osobom niewidzącym dodatkowo zrozumieć, o co chodzi".

Strzymiński zaznaczył, że nie chodziło o opisanie tylko np. gatunków poszczególnych ptaków, ale też całego tła, w którym dana scena miała miejsce. To także opisy szczegółów niektórych scen, o których nie opowiadał narrator. Np. podczas sceny z walką kogutów opisanie tego, co w danym momencie robią.

Strzymiński dodał, że ze względu na to, iż filmy mają swoją dynamikę i obrazy zmieniają się dość szybko, nie dało się opisać wszystkiego tak obszernie, jak zamierzali. Starali się dopasować swoje opisy, aby nie przeszkadzały głównej narracji, a ją dopełniały.

Zobacz także:

JASKÓŁKA LATA W BIELIŹNIE

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY

TAK ZARABIAJĄ DZIECI POLSKICH GWIAZD

JAK DZIŚ WYGLĄDA KEVIN Z "CUDOWNYCH LAT"?

15 LAT WIRTUALNEJ POLSKI
Ocena
Twoja ocena:  
Ocena 0/5  
Brak średniej oceny.
A teraz ...
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!