search
powiązane
tape
fotka

Liliana Głąbczyńska-Komorowska

Ocena talentu:
Ocena 33/5 3.96 / 5

Ocena wyglądu:
Ocena 4/5 4.03 / 5


premiery

Ostatnie aktywności

Liliana Głąbczyńska-Komorowska: Jedyna taka Polka w Hollywood

piątek, 02 grudnia 2011 16:14 | Katarzyna Kasperska

Jedna z najpiękniejszych Polek w Hollywood - Liliana Głąbczyńska-Komorowska - w wyjątkowym wywiadzie tylko dla Wirtualnej Polski, opowiada jak jej się udało spełnić swój American Dream, co zmienił w jej życiu Stan Wojenny oraz co takiego chciał z nią robić Warren Beatty po castingu. Pamiętacie filmową mamę Basi z serialu „Teraz albo nigdy!” lub Redaktorkę z „Mniejszego zła” Janusza Morgensterna? Poznajcie niesamowitą historię jej amerykańskiej kariery.

Katarzyna Kasperska: Pani Liliano, myślę, że nie każdy z widzów w Polsce zdaje sobie sprawę, dlaczego postanowiła Pani opuścić kraj? Z wyróżnieniem zakończyła Pani edukację w 1979 roku i jako dwudziestoparolatka zaczęła Pani występować zawodowo w teatrze. Co się później wydarzyło?

Liliana Głąbczyńska-Komorowska: Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza ukończyłam w 1979 roku z wyróżnieniem i od razu zaczęłam stałą pracę w Teatrze Dramatycznym, którego dyrektorem był wtedy Gustaw Holoubek. Już jako uczennica szkoły teatralnej występowałam gościnnie w Teatrze na Woli, no i oczywiście, od 1979 roku, czyli w wieku 23-24 lat, w Teatrze Telewizji. Rzeczywiście moja kariera aktorki młodego pokolenia zapowiadała się bardzo dobrze. Wygrałam główną nagrodę za debiut aktorski na Festiwalu Teatru Telewizji w Olsztynie, za rolę Abigail w „Czarownicach w Salem” w reżyserii Zygmunta Hubnera, grając z Romanem Wilhelmim i największymi gwiazdami teatru polskiego w tamtych czasach: z M.Walczewskim, Z.Zapasiewiczem, A.Łapickim, E.Dałkowską, J.Ziółkowską, H.Skarżanką. Tuż po ukończeniu szkoły podpisałam umowę z Teatrem Dramatycznym z dyrektorem, moim profesorem ze szkoły, Gustawem Holoubkiem i grałam na deskach scenicznych, miedzy innymi ze: Zbigniewem Zapasiewiczem, Januszem Gajosem, Piotrusiem Fronczewskim i Markiem Kondratem.

Dlaczego zatem wyjechała Pani z kraju?

Najważniejszym powodem było dla mnie ogłoszenie stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Sparaliżował moją karierę i podciął na wiele lat skrzydła talentu moim kolegom aktorom. Czułam, że nie mogę żyć w takiej atmosferze jako początkująca gwiazda, a za taką się uważałam. To, że dostałam rolę w amerykańskim filmie ”War and Love” reżysera Moshego Mizrahi tylko ułatwiło moją decyzję. Dostałam wizę na wyjazd, a proces jej zdobycia trwał cały rok. Jednak dopięłam swego i wylądowałam w Stanach w grudniu 1982 roku. Rodzina mnie pobłogosławiła, bo wiedziała, że nie jadę na jeden kontrakt, lecz na rozpoczęcie samodzielnego życia w Ameryce. Wyjechałam sama, zagrałam w filmie i to umożliwiło mi zdobycie agenta i zaistnienienie jako profesjonalnej aktorki w Nowym Jorku.

Po Pani wyjeździe z Polski gazety pisały, że rzuciła Pani świetnie zapowiadającą się karierę po sukcesie filmu „Austeria” Jerzego Kawalerowicz. Trudno było to wszystko zostawić i spróbować całkowicie od nowa, w nowy miejscu?

Nie rzuciłam kariery w Polsce, ale oswobodziłam się z komunistycznej niewoli. Była ona nie do zaakceptowania dla młodej aktorki, niezdolnej do walki z systemem, który poprzez stłumienie Solidarności zgasił wszelkie nadzieje na zmiany. Nikt nie mógł przewidzieć, że komuna upadnie. Wyjazd oznaczał wolność a także niewiadomą!

Amerykańskie początki były bardzo ekscytujące, energii mi nie brakowało, a dobre opanowanie angielskiego moją jedyną szansą. Tęskniłam za domem, ale określiłam sobie cel i z siłą woli do niego dążyłam. Nie miałam wyjścia, musiałam sobie udowodnić, że potrafię być aktorką w Nowym Jorku. Szybko przyswoiłam sobie amerykański zwyczaj pokrywania uśmiechem uczucie obcości i z obamowskim już dziś sloganem „Yes I CAN” szłam przebojowo naprzód.

Jak wiele znanych młodych gwiazd, m.in. Sophie Marceau Pani również miała (na początku pobytu w USA) swojego starszego mentora i życiowego partnera? Czy ta znajomość pomogła też Pani w karierze?

Sam wyjazd i pierwszą rolę w filmie, choć w rezultacie bardzo okrojoną, zawdzięczam człowiekowi, z którym spędziłam tylko pierwsze dwa lata za oceanem. Szybko zdałam sobie sprawę, że nie jestem kopciuszkiem z bajki i muszę żyć własnym życiem, słuchając swojego wewnętrznego głosu. Musiałam sobie sama forsować drogę do kariery. Joasia Pacuła dała mi kontakt na agentkę, która we mnie uwierzyła. To była Devian Littlefield (wtedy agentka modelki Andy MacDowell) i dzięki niej dostałam pierwszą główną rolę w operze mydlanej w Nowym Jorku w „Another World” w NBC. Dzięki niej stanęłam na nogi. Wreszcie należałam do „fabryki marzeń” wielu aktorów amerykańskich! To był okres wielkiej popularności oper mydlanych i moja twarz pojawiała się na okładkach gazet, byłam rozpoznawana na ulicy. Już wtedy, w 1984 roku byłam reprezentowana przez agenta, prawnika i osobę od PR - jak każda gwiazda. W Polsce nikt o tym jeszcze nie słyszał.

ZOBACZ TAKŻE:

"Gwiazdy oglądają": Tomasz Adamek

Mała Nel po 10 latach.
Jak dziś wygląda?

Dołącz do nas
na Facebooku!
Natasza boi się męża.
Dlaczego?

Co słychać u Kasi
z "13 posterunku"?

Orgie w
"Tańcu z gwiazdami"!

Pamiętacie Witię
z "Samych swoich"?

Ocena
Twoja ocena:  
Ocena 0/5  
Średnia ocena: Ocena 5/5 5 / 5
A teraz ...
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
3
~ja 2012-03-26 (19:27) 4 lata 5 miesięcy 4 dni 22 godziny i 35 minut temu

zwykła sprzedajna du.a! Uciekła z kraju przy pierwszej nadarzającej sie okazji, najpierw sprzedała sie temu Żydkowi polskiego pochodzenia Kosińskiemu, kochankowi Dudziak a potem jakiemus jankesowi i za luksusowe życie sprzedała dzieci, wynarodowiła je! O tym, jakich języków ucza sie dzieci decyduje nie tylko ojciec ale przede wszystkim matka! On kupił sobie nałoznice i nie miała wiele do gadania ale mogła dzieci uczyc polskiego sama w domu!!!Zwykła nałoznica bogaczy!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~jazzman 2011-12-22 (16:37) 4 lata 8 miesięcy 9 dni 1 godzinę i 25 minut temu

Kobieta,do ktorej Michał Urbaniak odszedł od Uli Dudziak

odpowiedz

0
0
~klawisz 2011-12-22 (16:35) 4 lata 8 miesięcy 9 dni 1 godzinę i 27 minut temu

Jej rola w Austerii wspaniała.Jewdocha emanuje seksem i niesamowitą zmysłowością...

odpowiedz

0
0
~assa 2011-12-16 (14:03) 4 lata 8 miesięcy 15 dni 3 godziny i 59 minut temu

widziałam ją raz w jednym odcinku serialu Brygada Acapulco.

odpowiedz