Trwa ładowanie...

Gdynia Film Festival: Imprezy towarzyszące, czyli co jeszcze będzie się działo?

Więcej sal kinowych, większa ilość seansów, nowy system rezerwacji biletów – to kolejne zmiany, które przyniesie 37. edycja Gdynia Film Festival. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W udoskonaleniu systemu obsługi festiwalowych gości pomoże Gdyni Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty – święto polskiego kina wykorzysta system biletowy, który już nie raz sprawdził się we Wrocławiu.

Gdynia Film Festival: Imprezy towarzyszące, czyli co jeszcze będzie się działo?
d2t3hpb
d2t3hpb

Dodatkowo w tym roku gdyński Festiwal zyskał kolejne dwa obiekty kinowe. Projekcje Konkursu Młodego Kina oraz Przegląd Polskiego Kina Niezależnego odbywać się będą w Klubie Filmowym. Natomiast pokazy w ramach Gdynia Dzieciom – sekcji, która rozrosła się już właściwie do osobnego wydarzenia filmowego – zostały przeniesione do Kinoteatru Grom. Pozostałe seanse tradycyjnie odbywać się będą w Multikinie i Teatrze Muzycznym. Aby jak największa ilość widzów miała szansę obejrzeć filmy Konkursu Głównego, organizatorzy zwiększyli ilość seansów do sześciu (w tym jeden w Teatrze Muzycznym i jeden prasowy).

Fot. Courtesy

Na tegorocznym Gdynia Film Festival będziemy mieli okazję spotkać się oko w oko z filmowcami znanymi na całym świecie. Jedno z ważniejszych wydarzeń, na które czeka większość polskich miłośników sztuki filmowej, to przyjazd dwóch zagranicznych guru scenopisarstw.

d2t3hpb

Jako pierwsza przyjedzie legenda teorii scenariuszowych, która poprowadzi dwie sesje wykładowe, podczas których wyłoży swoją teorię konstrukcji scenariusza filmowego. Syd Field - szanowany teoretyk i konsultant scenariuszowy - na przełomie lat 70. i 80. skodyfikował teorię trzyaktowej struktury scenariusza filmowego. Jego podejście zrewolucjonizowało sposób myślenia o scenariuszu filmowym i na kolejne dekady stało się zasadniczym punktem odniesienia zarówno dla praktyków jak i teoretyków scenopisarstwa.

Kolejnym gościem będzie Christopher Vogler - jeden ze światowej sławy konsultantów scenariuszowych, guru m.in. Darrena Aronofskiego, który pisze swoje scenariusze według zdefiniowanych przez Voglera zasad rozwoju postaci filmowej. Vogler da otwarty scenariuszowy masterclass dla uczestników Festiwalu.

* Syd Field: Multikino sala 7, 09 - 10 maja 2012 Chris Vogler: Multikino sala 7, 11 maja 2012*

Zapoczątkowany w zeszłym roku cykl masterclassów, podczas których reżyserzy analizowali jedną ze scen wybranego dzieła swojego autorstwa, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Nie zaskakuje zatem fakt, że również podczas 37. edycji Festiwalu filmowcy spotkają się z widzami na mistrzowskich lekcjach. Tym razem w cyklu "Masterclass: anatomia sceny" obok reżyserów zasiądą twórcy, których praca na co dzień nie jest tak wyeksponowana. Juliuszowi Machulskiemu i Kazimierzowi Kutzowi będą towarzyszyć ich operatorzy - Witold Adamek i Jerzy Wójcik. Gościem kolejnego z masterclassów będzie Michał Leszczyłowski, który wraz z Andriejem Tarkowskim montował ostatni film
reżysera - "Ofiarowanie", montażysta na stałe współpracujący z Lukasem Moodyssonem.

d2t3hpb

Polskie arcydzieła: "Nikt nie woła" i "Szwadron" organizatorzy nie tylko poddadzą analizie podczas mistrzowskich lekcji, ale także zaprezentują w całości, w sekcji "Czysta klasyka", która dedykowana jest odrestaurowanym cyfrowo klasykom polskiego kina. Poza wspomnianymi już filmami Kutza i Machulskiego, widzowie obejrzą odświeżone w ramach projektu KinoRP: "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego, "Orła" i "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego. Wydarzeniem specjalnym sekcji będzie pokaz "Panien z Wilka" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Obok tytułów, które na stałe weszły do kanonu dzieł polskiej kinematografii, po raz pierwszy w programie pojawią się "Dzieła nieznane" - przegląd nieco zapomnianych dziś filmów jednych z najbardziej uznanych twórców polskiego kina: "Urząd" Janusza Majewskiego, "Wśród nocnej ciszy" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, dwa filmy Stanisława Różewicza: "Na melinę" i "Piwo" oraz "Naprawdę wczoraj" Jana Rybkowskiego.

Podobnie jak rok temu, podczas bieżącej edycji Festiwalu, widzowie będą mieli okazję wziąć udział w "Jak to się robi?" - serii spotkań z twórcami filmów walczących w Konkursie Głównym, podczas których zostaną wprowadzeni w tajniki tworzenia przedstawianych tytułów. Nie zabraknie Przeglądu Polskiego Kina Niezależnego, którego zwycięzca zostanie wyłoniony przez plebiscyt publiczności, a także plażowych projekcji "Filmy od morza" oraz sekcji "Filmy z Gdyni". Tradycyjnie w programie znajdzie się miejsce dla cyklu "Polonica", w którym zaprezentowane zostaną filmy zagraniczne powstałe przy udziale polskich twórców.

d2t3hpb

Gdynia Film Festival to, poza samymi projekcjami, cykl wydarzeń rozgrywających się z dala od kina, ale nadal z filmem powiązanych. Już teraz organizatorzy zapowiedzieć mogą wystawy. Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało ekspozycje poświęcone dwóm wielkim reżyserom: Jerzemu Hoffmanowi, którego monograficzną wystawę, przy współpracy ze Studiem Filmowym "Zodiak" Jerzy Hoffman Film Production oraz Filmoteką Narodową w Warszawie, zorganizowano z okazji jego 80 urodzin oraz Jerzemu Kawalerowiczowi. Drugiej wystawie towarzyszyć będzie multimedialna prezentacja składająca się z wywiadów z aktorami, współpracownikami i przyjaciółmi tego, jednego z najwybitniejszych rodzimych twórców.

W Teatrze Muzycznym będzie można obejrzeć "Plakaty do filmów, których nie było" autorstwa Andrzeja Dudzińskiego, który z pasją tworzy plakaty do filmów, które nigdy nie powstały, a w Muzeum Marynarki Wojennej Henryk Pietkiewicz zaprezentuje kolejną już na gdyńskim Festiwalu serię zdjęć osób związanych z polską kinematografią.

Gdyński Festiwal jak co rok nie zapomina o najmłodszych widzach. "Gdynia Dzieciom", której patronuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich, zawita - poza siedzibą Festiwalu - do Elbląga, Tczewa, Lęborka i Cieplewa. Kolejnym przeznaczonym dla dzieci projektem jest "Uśmiechnij się". Na specjalnej, uśmiechniętej wersji plakatu Festiwalu, Marek Wysoczyński - twórca Światowego Archiwum Uśmiechów - będzie zbierał "uśmiechnięte" autografy uczestników 37. GFF, a mali pacjenci szpitala miejskiego w Gdyni rysować będą uśmiechy wraz z Prezydentem Miasta Wojciechem Szczurkiem i gościem specjalnym, którego nazwisko pozostaje tajemnicą.

d2t3hpb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t3hpb