wtorek, 25 marca 2014 13:20 | inf. pras.

''Droga do zapomnienia'': Firth, Kidman i misja dla japońskiego aktora

Droga do zapomnienia” (w kinach w Polsce od 4 kwietnia), opowiada historię brytyjskiego oficera, Erica Lomaxa (Colin Firth), który uczestniczył w kampanii birmańskiej i został schwytany przez Japończyków. Po latach, wspomagany przez swą żonę Patti (Nicole Kidman) postanawia odnaleźć japońskiego strażnika, który poddawał go torturom. Film oparto na prawdziwych wydarzeniach, znanych ze wspomnieniowej książki Lomaxa, a także głośnego filmu dokumentalnego „Enemy, My Friend?” (1995) Franka Finlaysona.

Lomaxowi poświęcono też jeden z odcinków serii „Everyman” („Prisoners in Time”, 1995). W jego roli wystąpił wówczas John Hurt. Główny prześladowca Lomaxa, Takashi Nagase (1918–2011), także trafił do filmu i literatury. Po wojnie został mnichem buddyjskim. Wydał książkę „Crosses and Tigers” i sfinansował budowę świątyni, gdzie modlono się za ofiary wojny. Sportretowano go na ekranie w filmie „To End All Wars” („Droga do wolności”, 2001, reż. David L. Cunningham), zrealizowanym na podstawie wspomnień innego alianckiego więźnia, Ernesta Gordona. Grający Nagase w Drodze do zapomnienia” Hiroyuki Sanada mówił: – Myślę, że dla japońskiego aktora taka rola to rodzaj misji. Nagase miał podobną misję, został tłumaczem i buddystą, zainicjował akcję modlitw dla upamiętnienia pamięci jeńców. Był jednym z tych, którzy chcieli zdecydowanie rozliczyć się z dziedzictwem japońskiego militaryzmu.

Zwiastun filmu: Osadzony w obozie jenieckim Lomax (Firth) jest zmuszony do wycieńczającej pracy przy budowie Kolei Birmańskiej, zwaną Koleją śmierci. Ceną za jej powstanie jest życie dziesiątek tysięcy jeńców i cywili. Jako specjalista od łączności, Lomax konstruuje radio, które ma być źródłem informacji o wydarzeniach na froncie. Odnalezione przez strażników, staje się przyczyną brutalnych przesłuchań, podczas których oficer ociera się o śmierć. Lata później, Lomax wyrusza na poszukiwanie swojego japońskiego oprawcy. Czy konfrontacja z nieprzyjacielem pozwoli mu rozliczyć się z przeszłością i zamknąć raz na zawsze ten wstrząsający rozdział swego życia?

Droga do zapomnienia” w kinach od 4 kwietnia!

REKOMENDACJA
Polecam wiadomość:
Ocena 0/5  

Rekomendowana:
Brak średniej oceny.
A TERAZ...
wyslij znajomym Wyślij znajomym
drukuj Drukuj


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Filmy festiwalu

Demakijaż

reż. Maria Sadowska

wyk: Magdalena Cielecka, Eryk Lubos, Dorota Deląg

Trzy filmy wyreżyserowane przez kobiety w ramach projektu "30 minut" i ujęte pod wspólnym tytułem "Demakijaż". W skład "Demakijażu" wchodzą "Non Stop Kolor", "Droga wewnętrzna", "Pokój szybkich randek" Marii Sadowskiej, Doroty Lamparskiej i Anny Maliszewskiej.

zobacz pozostałe nominacje do Złotych Lwów

Zobacz więcej w serwisach WP

Facet

Ale seriale

Kobieta

Kobieta

Kobieta

Kobieta