Trwa ładowanie...
hiszpanka
19-12-2014 09:56

''Hiszpanka'': 1,2 tys. Wielkopolan przedpremierowo i bezpłatnie obejrzy film

''Hiszpanka'': 1,2 tys. Wielkopolan przedpremierowo i bezpłatnie obejrzy filmŹródło: Facebook
d1r9gqd
d1r9gqd

1,2 tys. mieszkańców Wielkopolski obejrzy w styczniu przedpremierowo i bezpłatnie film *"Hiszpanka". Inspirowany powstaniem wielkopolskim obraz trafi do kin 23 stycznia, po raz pierwszy zaprezentowany zostanie w 96. rocznicę rozpoczęcia zrywu - 27 grudnia.*

Specjalny, zamknięty pokaz filmu w reżyserii i ze scenariuszem Łukasza Barczyka będzie jednym z elementów głównych uroczystości z okazji rocznicy powstania, które odbywać się będą 26 i 27 grudnia w Poznaniu, oraz 28 grudnia w Warszawie.

Akcja filmu rozgrywa się w 1918 roku. Opowiada o kluczowych dla wybuchu powstania wielkopolskiego zdarzeniach, w tym o przybyciu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. "Hiszpanka" określana jest przez twórców jako "spiritual thriller". Film nie jest obrazem historycznym, a obok rzeczywistych postaci pojawiają się w nim jasnowidze i spirytyści.

- Będziemy chcieli zachęcić wszystkich, by zapoznali się z historią powstania. Film jest świetny, piękny. Jeszcze przed ogólnopolską premierą chcemy zaproponować Wielkopolanom trzy dni pokazów w Poznaniu. Dystrybucja biletów odbywać się będą za pośrednictwem regionalnych mediów - powiedział w czwartek na konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

d1r9gqd

Bezpłatne pokazy przedpremierowe odbywać się będą od 19 do 21 stycznia.

W "Hiszpance" zagrał m.in. Crispin Glover. Popularny amerykański aktor wcielił się w rolę doktora Manfreda Abuse - demonicznego mordercy wynajętego przez pruską armię. W obsadzie znaleźli się również Jan Frycz, Jan Peszek, Jakub Gierszał, Piotr Głowacki, Florence Thomassin, Bruce Glover oraz Magdalena Popławska.

Według reżysera filmu "Hiszpanka" z pewnością zwiększy świadomość Polaków na temat powstania wielkopolskiego.

- Słyszałem wiele razy różne opinie, wątpliwości, czy on w ogóle będzie dotyczył tego tematu. On jest o powstaniu wielkopolskim cały, w takim samym stopniu, w jakim "Gwiezdne wojny" są o walce Rebelii przeciwko Imperium - powiedział.

d1r9gqd

Jak podano na konferencji, równocześnie z premierą filmu wydana zostanie książkowa wersja "Hiszpanki".

Zaplanowany na 20 mln zł budżet produkcji ostatecznie wyniósł 24 mln zł. Jedna czwarta tej kwoty pochodziła z kasy samorządu województwa wielkopolskiego, który od kilku lat promuje wiedzę o powstaniu.

Obraz jest efektem rozstrzygniętego w 2011 roku konkursu, zorganizowanego przez marszałka województwa wielkopolskiego. Poprzez nawiązujący do wydarzeń z 1918 roku film Marek Woźniak chce podtrzymywać i rozpowszechniać pamięć o powstaniu wielkopolskim wśród Polaków.

d1r9gqd

Premierę filmu kilkakrotnie przekładano. Początkowo zapowiadano, że "Hiszpanka" będzie gotowa na 95. rocznicę wybuchu powstania. Jesienią 2013 roku poinformowano jednak, że prace nad filmem nadal trwają i obraz po raz pierwszy zostanie pokazany wiosną 2014 r.

- Jestem szczęśliwy, że nie cisnęliśmy tej daty. Może jakoś moglibyśmy ten film skończyć (na 95. rocznicę - PAP), ale byłoby właśnie - jakoś. My natomiast chcieliśmy skończyć ten film tak, jak go sobie wyobraziliśmy. Jesteśmy z tego filmu dumni - powiedział Łukasz Barczyk.

Reżyser i scenarzysta nie chciał zdradzać szczegółów historii opowiedzianej w filmie. Stwierdził, że warto zachować tajemnicę aż do dnia premiery.

d1r9gqd

- Myślę, że udało nam się w pewnym sensie przesunąć granicę możliwości polskiego kina. Film opowiada o tym, jak ludzie, którzy zbierają się razem i wierzą w coś mocno, są w stanie zmienić rzeczywistość. W takim kontekście myśleliśmy o powstaniu wielkopolskim, wydarzeniu bez precedensu w historii polskich powstań - dodał.

Twórcy przyznali, że opóźnienie premiery filmu wynikało m.in. ze względów technicznych.

- W filmie jest 450 ujęć efektowych. W normalnym filmie fabularnym jest 900 ujęć w ogóle. Takiej liczby w polskim filmie dotąd nie było. Chodziło nie tylko o ich liczbę, ale i stopień pieczołowitości ich wykonania - wyjaśnił Barczyk.

Obchody rocznicy powstania wielkopolskiego tradycyjnie rozpocznie 26 grudnia inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania w 1918 r., co stało się iskrą zapalną zrywu. Wydarzenie na Dworcu Letnim rokrocznie przygotowuje Poznański Chór Nauczycieli noszący imię kompozytora i polityka.

d1r9gqd

* 27 grudnia* uroczystości centralne odbędą się przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Odprawiona zostanie też msza święta w intencji powstańców. Po południu na placu Wolności rozegra się inscenizacja powstańcza, a obchody zwieńczy koncert Orkiestry Amadeus oraz zamknięty pokaz "Hiszpanki".

* 28 grudnia* obchody przeniosą się do Warszawy. Tam odprawiona zostanie msza święta w intencji poległych. Potem zaplanowano uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na powstańczych mogiłach na Cmentarzu Powązkowskim zapalone zostaną znicze.

d1r9gqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r9gqd