Trwa ładowanie...
d1mxp9a

Bohdan Smoleń

Najnowsze informacje
4.5
(689 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Bielsko-Biała

Filmografia:
d1mxp9a

Jedna z legend polskiego kabaretu. Łatwo rozpoznawalny aktor, satyryk i piosenkarz o niedużym wzroście i charakterystycznych, sumiastych wąsach. Największą popularność zdobył dzięki występom u boku Zenona Laskowika w kabarecie Tey. Ostatnio kojarzony jest również z serialową rolą listonosza Edzia z „Świata według Kiepskich”.

Urodził się 9 czerwca 1947 roku w Bielsku-Białej. Oryginalne imię (pisane przez h, nie przez g) otrzymał dzięki ojcu, który koniecznie chciał, by jego syn otrzymał imię po hetmanie Bohdanie Chmielnickim. Jest dyplomowanym zootechnikiem – w 1975 roku ukończył studia kierunkowe na Akademii Rolniczej w Krakowie. Zanim związał się z kabaretem Tey, przez kilka lat występował w krakowskim kabarecie Pod Budą, z którym triumfował w 1972 roku, jako zdobywca głównej nagrody na koszalińskiej Famie. Już wówczas dał się poznać jako niezwykle uzdolniony artysta o niewiarygodnej, naturalnej sile rozśmieszania publiczności.

W 1977 roku przeprowadził się do Poznania, by, za namową Zenona Laskowika, dołączyć do jego kabaretu. Swoje losy z Wielkopolską związał na resztę życia. Obecnie mieszka w jednej z tamtejszych wsi, hoduje kuce szkockie i prowadzi założoną przez siebie Fundację Stworzenia Pana Smolenia, zajmującą się hipoterapią dla osób niepełnosprawnych. Lata występów w duecie z Laskowikiem to okres największej popularności Smolenia, coroczne, nierzadko zwieńczone nagrodami występy na festiwalu w Opolu i ogromny sukces takich skeczy, jak „Pelagia”, „Ani me, ani be, ani kukuryku”, „Maluch”, „Polska w kryzysie”, „Z tyłu sklepu”, czy „Aaa tam, cicho być!”. Ten ostatni przyniósł mu nagrodę główną w Opolu’83 i odgórny zakaz wykonywania zawodu, nałożony przez kierownika Wydziału Kultury KC PZPR.

W latach 90-tych występował jeszcze z autorskim Kabaretem Bohdana Smolenia i nagrał kilka humorystycznych płyt muzycznych, utrzymanych w stylistyce disco-polo. Swoją przygodę z kinem rozpoczął od filmowej roli „fachowca” w komedii „Filip z konopi” Józefa Gębskiego (1981). Później zagrał jeszcze w kilku filmach, pojawiając się jako pan Stasio w „Kochankach mojej mamy” Radosława Piwowarskiego, z Krystyną Jandą (1985), Komol w „Cesarskim cięciu” Stanisława Moszuka (1987), kierowca Jarząbek i gubernator Manuel Karmello de Bazar w słynnym filmie dla dzieci „Pan Kleks w kosmosie” Krzysztofa Gradowskiego, z Piotrem Fronczewskim, Henrykiem Bistą i Marylą Rodowicz (1988) oraz ojciec „Borsuka” w filmie dla młodzieży „To my” Waldemara Szarka (2000).

W 1999 roku związał się na prawie dziesięć lat z serialem komediowym „Świat według Kiepskich”, gdzie kreował charakterystyczną rolę listonosza Edzia. Poza tym pojawił się gościnnie na planie sitcomów: „13 posterunek” i „Niania”.

Kilka lat temu przeżył ogromną tragedię życiową - w ciągu niespełna roku stracił żonę i jednego z synów. Zaprzestał występów publicznych, poświęcając się pracy na rzecz założonej przez siebie fundacji.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mxp9a
d1mxp9a
d1mxp9a