Trwa ładowanie...
d38m42y

Tim Allen

Najnowsze informacje
4.4
(27 głosów)
Oceń:
d38m42y

Charakterystyczny amerykański aktor komediowy, specjalizujący się przede wszystkim w twórczości telewizyjno-filmowej przeznaczonej dla najmłodszych widzów. Do legendy przeszły jego tytułowe role „Śniętego Mikołaja” i „Pana Złotej Rączki”, jak również dubbingowy występ w duecie z Tomem Hanksem w animacji „Toy Story”.

Urodził się 13 czerwca 1953 roku w Denver, w stanie Kolorado. Już jako 11-latek stracił ojca, który zginął w wypadku samochodowym. Jego matka ponownie wyszła za mąż, a Tim doczekał się w sumie aż dziewięciorga rodzeństwa. Dorastał w Birmingham, w stanie Michigan – tam skończył szkołę średnią i studia z produkcji telewizyjnej na Western Michigan University (dyplom 1975). Pięknie zapowiadająca się przyszłość została splamiona i przerwana ponad dwuletnim, więziennym epizodem w życiu Allena, który w 1978 roku został aresztowany za udział w przemycie sporej ilości kokainy.

Jeszcze zanim poszedł za kratki, udało mu się zadebiutować na scenie kabaretowej w Detroit. Wiedział, co chce robić w życiu, dlatego po wyjściu z więzienia, prócz dziennej pracy w agencji ogłoszeniowej zajął się również występami na scenie komediowej.

Zanim rozpoczął karierę na ekranie, w 1984 roku założył firmę produkcyjną Boxing Cat Productions, zajmującą się grafiką artystyczną, designem i reklamą.

Początki jego kariery telewizyjno-filmowej sięgają 1988 roku, kiedy wystąpił w telewizyjnym programie „Comedy’s Dirtiest Dozen”, będącym kompilacją scenicznych występów dwunastu różnych artystów kabaretowych. Już trzy lata później brylował jako gospodarz autorskiego programu „Tim Allen: Men Are Pigs” (1991), zaś przede wszystkim rozpoczął swoją wieloletnią przygodę z familijnym show komediowym „Pan Złota Rączka” (1999-99).

* Główna rola Tima ‘The Tool-Mana’ Taylora przyniosła mu ogromną popularność i największą ilość nagród i wyróżnień w karierze (m.in. Złoty Glob oraz cztery nominacje do tej statuetki, nominację do Emmy i Golden Satellite Award, cztery nagrody Blimp, osiem People’s Choice Awards w kategorii Favorite Male TV Performer).*

Jego charakterystyczna, podłużna twarz była już świetnie znana młodej publiczności, gdy po raz pierwszy wystąpił jako tytułowy „Śnięty Mikołaj” w głośnej, disneyowskiej produkcji familijnej w reżyserii Johna Pasquina (1994, dwie nominacje do MTV Movie Award). Do roli Scotta Calvina/św. Mikołaja wracał później dwukrotnie, na planie nieco mniej udanych sequeli: „Śnięty Mikołaj 2” (2002) oraz „Śnięty Mikołaj 3: Uciekający Mikołaj” (2006, dwie nominacje do Złotej Maliny). W międzyczasie zagrał też u boku Jamie Lee Curtis i Dana Aykroyda w innej gwiazdkowej komedii - „Święta Last Minute” (2004).

* Obok Pana „Złotej Rączki” i „Śniętego Mikołaja”, trzecią najsłynniejszą postacią dekady lat 90-tych, odtwarzaną, tym razem jedynie za pomocą głosu, był Buzz Lightyear – animowany bohater głośnego „Toy Story”. Duet stworzony wraz z Tomem Hanksem podczas realizacji dubbingu do obu części filmu (1995, 1999) dwukrotnie wyróżniony został nominacją do MTV Movie Award.*

Niemałą popularnością cieszyły się też pozostałe, zwariowane produkcje z jego udziałem: „Z dżungli do dżungli” (1997) oraz „Niejaki Joe” (2001), będące kolejnymi owocami współpracy z Johnem Pasquinem, komedia sci-fi „Kosmiczna załoga” (1999, Saturn), kryminalne „Wielkie kłopoty” Barry’ego Sonnenfelda (2002), czy komedia fantasy „Zoom: Akademia superbohaterów” z Courteney Cox i Chevy Chasem (2006).

W 2006 roku zadebiutował jako producent filmowy oraz wystąpił w jednej z głównych ról w disneyowskim filmie „Na psa urok”. Następnie dołączył go gwiazdorskiej obsady komedii przygodowej „Gang dzikich wieprzy” z Johnem Travoltą, Williamem H. Macy’m i Martinem Lawrencem (2007), zaś całkiem ostatnio dał, wyjątkowo, nie komediowy występ w sportowym filmie akcji „Mistrz” Davida Mameta (2008).

Najbliższe plany zawodowe Allena zakładają próbę sił po drugiej stronie kamery i debiut w roli reżysera komedii „Crazy on the Outside” oraz ponowne spotkanie z Tomem Hanksem podczas realizacji dubbingu do kontynuacji przebojowej animacji „Toy Story 3” (2010).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38m42y
d38m42y
d38m42y