search
repertuar kin
Wpisz nazwę miasta:
Repertuar kin
filmy online
premiery

Ostatnie aktywności

tadeusz70 tadeusz70 dodał obsadę do Greatest Ever Christmas Movies
tadeusz70 tadeusz70 dodał gatunek do Greatest Ever Christmas Movies
tadeusz70 tadeusz70 dodał dane ogólne do Greatest Ever Christmas Movies
tadeusz70 tadeusz70 uzupełnił profesję w Mara Wilson
tadeusz70 tadeusz70 uzupełnił dane ogólne w Mara Wilson
tadeusz70 tadeusz70 uzupełnił www o sobie w Mara Wilson
tadeusz70 tadeusz70 dodał profesję do - Gauge
tadeusz70 tadeusz70 dodał dane ogólne do - Gauge

Adwokat diabła (1997)

Recenzja "Biblijna owca"

wtorek, 22 lipca 2008 16:38
Ocena Recenzenta:
Średnia ocena:
Ocena 41/5
Oceń recenzję:
Biblijną owcą w okrutnym świecie wilków jest Kevin Lomax, główny bohater filmu pt.: "Adwokat diabła", w którego postać wcielił się Keanu Reeves.

Jest on młodym, przystojnym, niezwykle uzdolnionym adwokatem, można by rzec mistrzem w swoim fachu, który nie popełnia błędów i nie ponosi porażek. Poznajemy go na sali sądowej, kiedy to jako obrońca przekonuje ławę przysięgłych o niewinności zwyrodniałego zboczeńca, choć sam jest przekonany o jego winie.

Perwersyjne zachowanie klienta na sali sądowej zmusza Lomaxa do zarządzenia przerwy w rozprawie, podczas której rozważa on dylemat pomiędzy koniecznością obrony klienta, a świadomością jego winy. Lomax przenosi się w czasie, kiedy to podczas ucztowania z powodu kolejnego zwycięstwa nieznany człowiek proponuje mu posadę w renomowanej firmie prawniczej w Nowym Jorku prowadzonej przez Johna Miltona, w którego postać wcielił się Al Pacino, jak się później okazuje spokrewniony z Kevinem Lomaxem.

Przyjmując ową posadę Kevin wraz z uroczą małżonką Marry Ann, w której postać wcieliła się Charlize Theron, przenosi się do Nowego Jorku. Lomax jako niewinna owca wkracza do świata Miltona, zachwycony przywilejami i bogactwem płynącym z wykonywania posady adwokata w jego firmie. Lomax jest najlepszą, ale zarazem próżną owcą w bezwzględnym świecie łgarstwa, fałszywości, obłudy, śmierci i wieczności..

Dążeniem do kariery i odnoszenia sukcesów Lomax traci wszystko, na czym mu zależało, co miało dla niego wartość i jakiekolwiek znaczenie. Zaślepiony próżnością przestaje on dostrzegać, co dzieje się z jego bliskimi, gdyż najważniejsze jest wówczas odniesienie kolejnego sukcesu. Nieoczekiwanie poznaje on również swoje prawdziwe pochodzenie, z którym nie potrafi się pogodzić i postanawia wówczas ....

Szum wody w męskiej toalecie przywraca Kevina Lomaxa do rzeczywistości, czy okrutna wizja wywarła na nim wrażenie, czy postąpi on w stosunku do swojego klienta zgodnie z swoim sumieniem, czy też zgodnie z zawodową etyką ......... ? Film pt. "Adwokat diabła" (The Devil's Advocate) wyreżyserowany przez Taylora Hackforda, to doskonały obraz współczesnego człowieka. Obraz człowieka zagubionego w pogoni za sławą, karierą, pieniędzmi, zaślepionego próżnością.

To doskonała kreacja Keanu Reevesa, który porzucił wszelkie wartości życiowe tj. przyjaźń, wsparcie, miłość i oddanie w dążeniu do upragnionego sukcesu. Film ten przedstawia również obraz współczesnego świata, zagubionego we własnych wartościach i bezwzględnych wobec siebie ludzi. To także wspaniała gra aktorska Al Pacino, który jako bohater z piekła rodem widzi upadek współczesnego Babilonu i choć sugeruje nawrócenie i odnalezienie zagubionych wartości życiowych wie, ze próżność zawsze zwycięży nad człowiekiem. Uważam, że film ten godny jest obejrzenia, zarówno ze względu na interesującą fabułę, wspaniałą grę aktorską, a także psychologiczne podłoże.

Film pt. "Adwokat diabła" to także uczta dla oka i ucha. Ukazany został w nim, bowiem kontrowersyjny obraz Nowego Jorku, przedstawiony od podrzędnych slamsów, aż do pięknych nowoczesnych budowli, oraz klasycznych architektonicznie wnętrz. To także doskonała muzyka, Jamesa Newtona Howarda, znakomicie oddająca fabułę, oraz uczucia i doznania, targające bohaterami filmu. "Adwokat diabła" to film skierowany do współczesnych ludzi, stanowi on ostrzeżenie by nie zatracić się w własnej próżności, gdyż: "Próżność to zdecydowanie mój ulubiony grzech" jak rzekł John Milton, a wokół uniósł się piekielny odór siarki ....
Ewa Tomczak

A TERAZ...

wyslij znajomym  Wyślij znajomym
drukuj  Drukuj

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!