search
repertuar kin
Wpisz nazwę miasta:
Repertuar kin

Ostatnie aktywności

Adwokat diabła (1997)

Recenzja "Biblijna owca"

wtorek, 22 lipca 2008 16:38
Ocena Recenzenta:
Średnia ocena:
Ocena 41/5
Oceń recenzję:
Biblijną owcą w okrutnym świecie wilków jest Kevin Lomax, główny bohater filmu pt.: "Adwokat diabła", w którego postać wcielił się Keanu Reeves.

Jest on młodym, przystojnym, niezwykle uzdolnionym adwokatem, można by rzec mistrzem w swoim fachu, który nie popełnia błędów i nie ponosi porażek. Poznajemy go na sali sądowej, kiedy to jako obrońca przekonuje ławę przysięgłych o niewinności zwyrodniałego zboczeńca, choć sam jest przekonany o jego winie.

Perwersyjne zachowanie klienta na sali sądowej zmusza Lomaxa do zarządzenia przerwy w rozprawie, podczas której rozważa on dylemat pomiędzy koniecznością obrony klienta, a świadomością jego winy. Lomax przenosi się w czasie, kiedy to podczas ucztowania z powodu kolejnego zwycięstwa nieznany człowiek proponuje mu posadę w renomowanej firmie prawniczej w Nowym Jorku prowadzonej przez Johna Miltona, w którego postać wcielił się Al Pacino, jak się później okazuje spokrewniony z Kevinem Lomaxem.

Przyjmując ową posadę Kevin wraz z uroczą małżonką Marry Ann, w której postać wcieliła się Charlize Theron, przenosi się do Nowego Jorku. Lomax jako niewinna owca wkracza do świata Miltona, zachwycony przywilejami i bogactwem płynącym z wykonywania posady adwokata w jego firmie. Lomax jest najlepszą, ale zarazem próżną owcą w bezwzględnym świecie łgarstwa, fałszywości, obłudy, śmierci i wieczności..

Dążeniem do kariery i odnoszenia sukcesów Lomax traci wszystko, na czym mu zależało, co miało dla niego wartość i jakiekolwiek znaczenie. Zaślepiony próżnością przestaje on dostrzegać, co dzieje się z jego bliskimi, gdyż najważniejsze jest wówczas odniesienie kolejnego sukcesu. Nieoczekiwanie poznaje on również swoje prawdziwe pochodzenie, z którym nie potrafi się pogodzić i postanawia wówczas ....

Szum wody w męskiej toalecie przywraca Kevina Lomaxa do rzeczywistości, czy okrutna wizja wywarła na nim wrażenie, czy postąpi on w stosunku do swojego klienta zgodnie z swoim sumieniem, czy też zgodnie z zawodową etyką ......... ? Film pt. "Adwokat diabła" (The Devil's Advocate) wyreżyserowany przez Taylora Hackforda, to doskonały obraz współczesnego człowieka. Obraz człowieka zagubionego w pogoni za sławą, karierą, pieniędzmi, zaślepionego próżnością.

To doskonała kreacja Keanu Reevesa, który porzucił wszelkie wartości życiowe tj. przyjaźń, wsparcie, miłość i oddanie w dążeniu do upragnionego sukcesu. Film ten przedstawia również obraz współczesnego świata, zagubionego we własnych wartościach i bezwzględnych wobec siebie ludzi. To także wspaniała gra aktorska Al Pacino, który jako bohater z piekła rodem widzi upadek współczesnego Babilonu i choć sugeruje nawrócenie i odnalezienie zagubionych wartości życiowych wie, ze próżność zawsze zwycięży nad człowiekiem. Uważam, że film ten godny jest obejrzenia, zarówno ze względu na interesującą fabułę, wspaniałą grę aktorską, a także psychologiczne podłoże.

Film pt. "Adwokat diabła" to także uczta dla oka i ucha. Ukazany został w nim, bowiem kontrowersyjny obraz Nowego Jorku, przedstawiony od podrzędnych slamsów, aż do pięknych nowoczesnych budowli, oraz klasycznych architektonicznie wnętrz. To także doskonała muzyka, Jamesa Newtona Howarda, znakomicie oddająca fabułę, oraz uczucia i doznania, targające bohaterami filmu. "Adwokat diabła" to film skierowany do współczesnych ludzi, stanowi on ostrzeżenie by nie zatracić się w własnej próżności, gdyż: "Próżność to zdecydowanie mój ulubiony grzech" jak rzekł John Milton, a wokół uniósł się piekielny odór siarki ....
Ewa Tomczak

A TERAZ...

wyslij znajomym  Wyślij znajomym
drukuj  Drukuj
Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!