search

WP.pl (Wirtualna Polska) oficjalnym patronem filmu w kinie


repertuar kin
Wpisz nazwę miasta:
Repertuar kin

Ostatnie aktywności

Szybcy i wściekli 5 (2011)

Recenzja "Wstydliwe, chłopięce przyjemności"

piątek, 06 maja 2011 12:49 | dodane przez Tomasz Pstrągowski
Ocena Recenzenta:
Średnia ocena:
Ocena 32/5
Oceń recenzję:
Źle się dzieje w świecie pięknych kobiet, kwadratowych mężczyzn i szybkich samochodów. Dom Torreto (Vin Diesel) i Brian O'Conner (Paul Walker) znów pakują się w kłopoty. Tym razem ściga ich najlepszy pies gończy FBI (Dwayne Johnson) i najgroźniejszy przestępca Rio de Janeiro (Joaquim de Almeida). Dlatego decydują się na ostatni, wielki skok. Cel to 100 milionów dolarów mające zapewnić wolność i zemstę. Ale by tego dokonać potrzebni im będą przyjaciele ze wszystkich poprzednich filmów. I najszybsze samochody na świecie.

"Fast Five" łatwo wykpić. Że głupie, płytkie i źle napisane. Efekciarskie i drętwe. Stereotypowe i przewidywalne. Seksistwoskie i maczystowskie, propagujące najbardziej żenujące pozy (wszyscy mężczyźni są tu samcami alfa, a kobiety to tylko efektowne dodatki do samochodów). To wszystko prawda, idąc do kina spodziewajcie się oklepanych schematów filmów akcji, kiepskiego aktorstwa i czerstwych dowcipów. Odgrzewanej fabuły, która nie zaskoczy was nawet przez moment (nagrodę Darwina temu, kto nie przewidzi finałowego zwrotu). Obrazu dla nastolatków ignorującego logikę i prawa fizyki w imię efektów specjalnych i wystrzałowych pościgów.

Wygraj bilety do kina oraz wycieczkę do Rio w konkursie "Szybkich i wściekłych"

Ale z drugiej strony, jeżeli wybieracie się na piątą część filmu, nie wiedząc nic o poprzednich odsłonach, to tylko wasza wina. Bo jeżeli wiesz na co się piszesz, to ucieszy cię fakt, że "Fast Five" to najlepsza część cyklu. Fabuła jest nieistotna, najważniejsze są spektakularne sceny akcji. A jest ich w bród. Film zaczyna się od wielkiej kraksy i już do końca nie gubi rytmu. Samochody wyskakujące z pociągów, ludzie wyskakujący z samochodów, strzelaniny na dachach faveli, wyścigi radiowozami, kilkudziesięciotonowy sejf targany ulicami Rio de Janeiro… kiedy Justin Lin (reżyser) wrzuca najwyższy bieg nie wypada pytać o sens, trzeba podziwiać.

Co ciekawe, w epoce efektów komputerowych nieprawdopodobne sekwencje "Fast Five" wyglądają zaskakująco realnie. Lin tak operuje kamerą by ukryć filmowe tricki, a widz ma wrażenie, że nie ma nic sztucznego w mieście masakrowanym przez wielki kloc żelaza tak delikatnie, że nie ginie nikt postronny. Sztuczności unikają również aktorzy. Nie dlatego, że świecą talentem, ale dlatego, że wszystkim udało się zachować kamienną twarz wygadując bzdury, które podsunął im scenarzysta (lub jego pięcioletni syn).

Nie miejcie złudzeń, "Fast Five" to pusta błyskotka, która pod piękną powierzchownością nie kryje nic wartościowego. To film o pocztówkowym mieście, brawurowych napadach, szlachetnych złodziejach i niezniszczalnych samochodach. Jeżeli chcecie obejrzeć coś wartego zapamiętania wybierzcie się na inny seans. Jeżeli jednak kupiliście już wielki popcorn, dużą colę i nie macie co robić w piątkowy wieczór, to "Fast Five" będzie dla was idealny.

Autor recenzji:

Tomasz Pstrągowski Tomasz Pstrągowski Rekwizytor

A TERAZ...

wyslij znajomym  Wyślij znajomym
drukuj  Drukuj
Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Danio 2011-05-13 (21:44) 5 lat 3 miesiące 14 dni 11 godzin i 7 minut temu

To było fajne
A mi się film bardzo podobał, a autor tej recenzji nie wiem czego się spodziewał - pewnie jakiś drewniak po 70-tce.

odpowiedz

0
2
~d 2011-05-09 (12:52) 5 lat 3 miesiące 18 dni 19 godzin i 59 minut temu

Słaby Film
Słaby film... dla ludzi z wybujaną wyobraźnią... i ta piąta część zaczyna sie z tego "Piła" robić haha

odpowiedz

0
2
~kierowca 2011-05-09 (09:20) 5 lat 3 miesiące 18 dni 23 godziny i 31 minut temu

Ten film powinien
być emitowany z ograniczeniem wiekowym "Dla widzów powyżej 60 lat". Pozostała część niedojrzałych kierowców naogląda się tych głupot i później urządza wyścigi na ulicach.

odpowiedz