search
repertuar kin
Wpisz nazwę miasta:
Repertuar kin
Nagrody
tape

Orły

8 nominacji

Złote Lwy - Gdynia

3 nagrody

1 nominacja


Ostatnie aktywności

dodaj informacje o filmie

Zaloguj się, by dodać informację o filmie.
Jeśli nie masz jeszcze konta - załóż je.


OK

dodaj do swojego filmozbioru

Zaloguj się, by dodać film lub serial do filmozbioru.
Jeśli nie masz jeszcze konta - załóż je.


OK
Premiera 03 lutego 2012 | dramat | 98 min | Polska
Wasza ocena:  8.18/ (49 głosów)
Nasza ocena:  10/10
zaloguj się, aby sprawdzić rekomendacje
Twoja ocena:  0/10

„Róża” Wojciecha Smarzowskiego to w zasadzie prostą opowieścią o miłości dwojga dojrzałych, ciężko doświadczonych przez los ludzi. Koniec wojny, przełom lat 45/46. On jest uczestnikiem Powstania Warszawskiego, który po zakończeniu wojny postanawia się nie ujawniać. Wyrusza na Mazury i zatrzymuje się u wdowy. Ona próbuje samotnie prowadzić gospodarstwo na Ziemiach Odzyskanych, jednak potrzebuje do tego pomocy. Mężczyzna zostaje, z czasem nieznajomi ludzie stają się sobie coraz bardziej bliżsi, rodzi się między nimi więź. Historia, jakich w kinie wiele. Jednak tych dwoje z góry skazanych jest na porażkę. Wojna, mimo że oficjalnie zakończona, dla nich wciąż trwa. Inni są tylko wrogowie, metody pozostają te same. Mazurski azyl okazuje się pandemonium.


Współautorami tej strony są użytkownicy:

kielbikp

Miłość w czasach zarazy [DVD] - Grzegorz Kłos

ocenaocenaocenaocenaocenaocenaocenaocenaocenaocena
18 czerwca 2012 19:13

Próbuję przypomnieć sobie, kiedy ostatnio po obejrzanym filmie czułem się tak rozbity. Jeśli miałbym porównać stan, do jakiego doprowadziło mnie dzieło Smarzowskiego, to przychodzi mi na myśl jedynie depresja po „Idź i patrz”. Jednak przygnębienie związane z obrazem Elema Klimowa minęło dość szybko. Wystarczyło parę dni. O „Róży” będę myślał przez następne kilka tygodni.

Koniec wojny wcale nie oznacza nadejścia pokoju - Dagmara Romanowska (megafon.pl)

ocenaocenaocenaocenaocenaocenaocenaocenaocenaocena
06 lutego 2012 15:58

Naturalistycznie okrutne, prawdziwe i bezkompromisowe, chwytające za gardło, wyciągające na wierzch najobrzydliwsze cechy człowieka, Polaka - w naszym kinie mamy obecnie tylko jednego reżysera, który potrafi kręcić takie właśnie filmy, który mówi w sposób tak wyrazisty i trafny. Bardzo konsekwentnie, zawsze do bólu. W "Róży" Wojciech Smarzowski ukazuje swoje odrobinę inne oblicze, nieco delikatniejsze niż w "Weselu" i "Domu złym". Sam podkreśla, iż chciał nakręcić opowieść o miłości. I tak też zrobił. Interesujący go materiał odnalazł w scenariuszu Michała Szczerbica. Nie, nie jest to kolorowy romans z happy endem. Smarzowski na dużym ekranie bajkami się nie zajmuje, nawet gdy szuka serca


ciekawostki (7)

Miejsca kręcenia:

Na Warszawskiej Pradze, w Szczytnie, okolicach Olsztynka, Ornecie i Pęglitach koło Gietrzwałdu.

Miejsca kręcenia:Opinie (53)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

10
2
marylek 2011-06-24 (01:15) 5 lat 2 miesiące 4 dni 12 godzin i 51 minut temu

tak jak o Mazurach również o Kaszubach to prawdziwa historia...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
20
~adam 2012-02-04 (17:26) 4 lata 6 miesięcy 23 dni 20 godzin i 40 minut temu

polacy to katolicy nie mogli być tak okrutni

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

8
3
~Alec 2012-03-29 (11:05) 4 lata 4 miesiące 30 dni 3 godziny i 1 minutę temu

Film znakomity. Pokazuje jak w soczewce zbydlęcenie "rosyjskich wyzwolicieli", polskich kolaborantów z SB a na samym początku także okupantów niemieckich. Dzięki temu filmowi można sobie przypomnieć właściwe znaczenie słowa miłość, które jest obecnie przewartościowywane na seks. Nie są słuszne zarzuty o antypolskość bo główny bohater Polak to postać godna naśladowania.

odpowiedz

0
0
~filmfanka 2012-03-18 (14:59) 4 lata 5 miesięcy 9 dni 23 godziny i 7 minut temu

DLACZEGO DIALOGI NIEMIECKIE NIE TŁUMACZONE? wczoraj obejrzałam to arcydzieło, ale nie znam j.niemieckiego i nie rozumiem jaki zamysł w tym że tak ważne dialogi prowadzone w języku niemieckim (początek, poznanie róży i tadeusza, potem z pastorem, z lekarzem) NIE BYŁY TŁUMACZONE??? czyżby w cinema city pomylili taśmy? dajcie znać proszę czy na waszych seansach były napisy w tych fragmentach?

odpowiedz

2
2
~TOM 2012-02-25 (01:14) 4 lata 6 miesięcy 3 dni 12 godzin i 52 minuty temu

Film poruszający, bez ogródek przedstawiający realia tamtych czasów. Kto nie zna historii, ten ją pozna i sobie ją utrwali.Za to chwała twórcom. Jednak mazurzy nie są rodowitymi mieszkańcami tych ziem. Byli nimi Jaćwingowie, których "wykończyli" zakonni "krzyżacy" jak również Polacy- z mieszanki których powstała ta grupa . Być może na mieszkańcach tych ziem ciąży fatum cierpień rodowitych mieszkańców.

odpowiedz

10
2
elka77771 2012-02-21 (19:24) 4 lata 6 miesięcy 6 dni 18 godzin i 42 minuty temu

Chylę głowę przed twórcami filmu i aktorami. Bałam się tego filmu. Córka / dziękuję Olgo/ kupiła bilet. Nie miałam jak jej odmówic i poszłam. Długo nie mogłam wydusic słowa. Film przepiękny. Dający wiele do myślenia. Moi rodzice przyjechali na Warmię z Wilna. Żle o nim wyrażają się tylko osoby, które filmu nie zrozumiały. Nie zrozumiały albo interesowały ich tylko sceny gwałtu. Nie lubię filmów, których po godzinie nie pamiętam. Różę zapamiętam na zawsze. Ludziom inteligentnym, myślącym film gorąco polecam. Idźcie , zobaczcie naprawdę WARTO. Panie Piotrze z Olsztyna to zaszczyt znac Pana za udział i śpiew w tym wybitnym filmie. Dawno nic tak nie chwyciło mnie za serce. Było smutno ale pięknie. DZIĘKUJĘ!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

9
2
~Starkes 2012-02-16 (23:07) 4 lata 6 miesięcy 11 dni 14 godzin i 59 minut temu

BARDZO CIĘŻKI, MNÓSTWO PRZEMOCY (ale nie takiej z amerykańskiej piły). Piszę - bo dziś oglądałem - i jeszcze nie mogę zasnąć. P.S. mam do niego osobisty stosunek, bo sceny z piwnicy UB - opowiedział mi dziadek kilkanaście lat wcześniej. Zgadzają się prawie w 100%, tylko, że inny rejon Polski. daje do myślenia. Szaczunek, dla tych, którzy pozostali ludźmi FANTASTYCZNY - DAJE DO MYŚLENIA.

odpowiedz

14
70
~NR 2012-02-04 (15:09) 4 lata 6 miesięcy 23 dni 22 godziny i 57 minut temu

Film przesiąknięty antypolskością! Na szczęście oglądałem za free to nie mam czego żałować... chyba, że zmarnowanego czasu no ale zima jest więc miło w ciepłym posiedzieć... Tak czy inaczej odradzam wszystkim !!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
0
~marek 2012-02-14 (16:04) 4 lata 6 miesięcy 13 dni 22 godziny i 2 minuty temu

Od tygodnia zastanawiam się ile z tego przeżyli moi dziadkowie na Mazurach. Nigdy nie chcieli o tym rozmawiać, nie wiedziałem dlaczego. Próbowałem się domyślać, ale...

odpowiedz

3
20
~ed 2012-02-13 (10:59) 4 lata 6 miesięcy 15 dni 3 godziny i 7 minut temu

Bardzo przeciętny film. Przede wszystkim brakuje wyjasnienia postaw bohaterów. Akcje Tadeusza a'la James Bond są sztuczne. Chaotyczna narracja przeszkadza. Brakuje pokazania, że Polacy rzeczywiście mieli rządzą rewanżu na Mazurach. Za dużo chwytów z taniego melodramatu. Jedyne co pozytywne to pokazanie okrucieństwa i dramatu. Z ostatnich trzech zdecydowanie najsłabszy film Smarzowskiego.

odpowiedz