search
repertuar kin
Wpisz nazwę miasta:
Repertuar kin
Nagrody
tape

Oscary

1 nominacja


Ostatnie aktywności

Frania Frania dodał profesję do Michelle Baines
Frania Frania dodał dane ogólne do Michelle Baines
Frania Frania dodał filmografię do Michelle Baines
Frania Frania dodał profesję do David Weisberg
Frania Frania dodał dane ogólne do David Weisberg
Frania Frania dodał filmografię do David Weisberg
Frania Frania uzupełnił profesję w Andre Fleuren
Frania Frania uzupełnił filmografię w Andre Fleuren

dodaj informacje o filmie

Zaloguj się, by dodać informację o filmie.
Jeśli nie masz jeszcze konta - załóż je.


OK

dodaj do swojego filmozbioru

Zaloguj się, by dodać film lub serial do filmozbioru.
Jeśli nie masz jeszcze konta - załóż je.


OK
Premiera 21 września 2012 | dramat | 90 min | Kanada
Wasza ocena:  6.81/ (16 głosów)
Nie oceniliśmy tego filmu.
zaloguj się, aby sprawdzić rekomendacje
Twoja ocena:  0/10

„Wiedźma wojny” (tytuł oryginalny: Rebelle, tytuł międzynarodowy: War Witch) to kanadyjski dramat z 2012 roku, wyreżyserowany przez Kima Nguyena, który jednocześnie jest autorem scenariusza tej produkcji. Film ubiegał się o Złotego Niedźwiedzia na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale. Ostatecznie Rachel Mwanza otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą aktorkę. 14-letnia Komona opowiada swojemu nienarodzonemu jeszcze dziecku jak nagle zmieniła się z niewinnego dziecka w żołnierza. Pewnego dnia na jej spokojną wioskę napadła grupa partyzantów. Spalili domy, zabili mieszkańców, a ją zmusili do okrutnego zamordowania rodziców. Osierocona trafiła do armii rebeliantów, gdzie matkę i ojca zastąpił karabin, a łzy, żal i smutek treningu psychicznego oraz fizycznego przetrwania. Indoktrynowana i narkotyzowana nauczyła się walczyć w imię idei, której nie rozumiała. Nawiedzały ją duchy zmarłych rodziców, a gdy podczas walki ostrzegły ją o czyhającym wrogu, uznano to za magiczny znak i okrzyknięto wiedźmą wojny. „Wiedźma wojny” to czwarty film fabularny w karierze kanadyjskiego reżysera Kima Nguyena, którego premiera odbyła się na festiwalu filmowym w Berlinie. Zdjęcia do filmu kręcono w technice HD w Kongo. W filmie w rolach głównych wystąpili: Rachel Mwanza jako Komona, Alain Lino Mic Eli Bastien jako przywódca rebelii. Film wyprodukowali Pierre Even, Marie-Claude Paulin i Kim Nguyen.


Na obcej ziemi - Anna Tatarska

ocenaocenaocenaocenaocenaocenaocenaocenaocenaocena
12 września 2012 16:08

Komona ma czternaście lat, szczupłe ramiona i krótkie włoski. Jej ewidentną dziewczęcość niewygodnie zaburza duży, ciążowy brzuch i spojrzenie, w którym widać ślady cierpień, których świadkiem nie powinien być żaden dorosły, a co dopiero mała dziewczynka. Film Kima Nguyena inspirowany jest wydarzeniami z Birmy, zrealizowany w Demokratycznej Republice Konga, ale dzieje się po prostu "gdzieś w Afryce", widzianej jako kraina, która zieje otwartą raną, cierpi i walczy; kraina, gdzie czas na beztroskie dzieciństwo i niewinność kończy się nagle, przecięty jednym ciosem maczety, trzymanej przez brutalne, łaknące krwi dłonie.


ciekawostki (1)

O filmie

Wiedźma wojny to czwarty film fabularny w karierze kanadyjskiego reżysera Kima Nguyena, którego premiera odbyła się na festiwalu filmowym w Berlinie. Był to pierwszy od 12 lat kanadyjski film prezentowany w sekcji konkursowej Berlinale. Film jest nie tylko wstrząsającym obrazem wojny widzianej oczami dziecka, lecz również pozbawioną sentymentalizmu opowieścią o nadziei i silnej woli przetrwania, które w sytuacjach ekstremalnych jest w stanie odnaleźć w sobie człowiek. To również portret pamięci dziecka, naznaczonej traumatycznym w skutkach horrorem wojny. Zarówno w scenariuszu filmu, jak i w wielu scenach widać inspirację Jądrem ciemności Josepha Conrada oraz Czasem apokalipsy Francisa Forda Coppoli. Wiedźma wojny intryguje nie tylko...

O filmieOpinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!