search
repertuar kin
Wpisz nazwę miasta:
Repertuar kin

Ostatnie aktywności

dodaj informacje o filmie

Zaloguj się, by dodać informację o filmie.
Jeśli nie masz jeszcze konta - załóż je.


OK

dodaj do swojego filmozbioru

Zaloguj się, by dodać film lub serial do filmozbioru.
Jeśli nie masz jeszcze konta - załóż je.


OK
Premiera 04 kwietnia 2014 | dramat | 116 min | Australia Wielka Brytania
Za mała liczba głosów.
Nie oceniliśmy tego filmu.
zaloguj się, aby sprawdzić rekomendacje
Twoja ocena:  0/10

Tej wiosny (2014 r.) zdobywcy Oscara Colin Firth („Jak zostać królem”, „Samotny mężczyzna”) i Nicole Kidman („Godziny”, „Inni”) pojawią się razem w „Drodze do zapomnienia” – ekranizacji bestsellerowej książki Erica Lomaxa, brytyjskiego oficera, pojmanego przez Japończyków podczas II wojny światowej i zapędzonego do pracy przy budowie osławionej Kolei Birmańskiej. Większość spośród jeńców, którzy przetrwali niewolę i tortury, milczała na temat swych wojennych doświadczeń – były zbyt bolesne. Lomax, przez lata zamknięty w sobie i wycofany, w pewnym momencie zdecydował się mówić. Wydał autobiograficzną powieść, a potem mocno zaangażował się w przygotowania do filmu. – Myśleliśmy, że kupiliśmy tylko prawa do książki – mówił scenarzysta Frank Cottrell Boyce – a okazało się, że staliśmy się częścią życia człowieka. Wielkiego, skomplikowanego i ważnego człowieka. Niestety, Lomax nie doczekał premiery – zmarł w 2012 roku. Zdążył jednak spotkać się z grającym go Colinem Firthem. – Sądzę, że jego zaraźliwy śmiech okazał się równie istotny, jak scenariusz, by związać Colina z tym projektem – zauważał Boyce. Zachodnia prasa przyjęła film bardzo życzliwie. „To niezwykła, prawdziwa opowieść o pojednaniu, miłości i przebaczeniu” – pisał brytyjski magazyn „Woman’s Own”. Wtórował mu „Sunday Telegraph”, który nazwał film „poruszającym i prawdziwym”... Osadzony w obozie jenieckim Lomax jest zmuszany do wycieńczającej pracy przy budowie Kolei Śmierci. Ceną za jej powstanie jest życie dziesiątek tysięcy jeńców i cywili. Jako specjalista od łączności, Lomax konstruuje radio, które ma być źródłem informacji o wydarzeniach na froncie. Odnalezione przez strażników, staje się przyczyną brutalnych przesłuchań, podczas których oficer ociera się o śmierć. Lata później, zmagający się z wojenną traumą Lomax wyrusza na poszukiwanie swojego japońskiego oprawcy. Ma nadzieję, że konfrontacja z dawnym wrogiem pozwoli mu rozliczyć się z przeszłością i zamknąć raz na zawsze ten wstrząsający rozdział swego życia.


Tę stronę zapoczątkował użytkownik:

Piotr_K Piotr_K

O wspomnieniach, które nie umarły - Anna Bielak

ocenaocenaocenaocenaocenaocenaocenaocenaocenaocena
04 kwietnia 2014 16:37

Niedługo po tym, jak światowe media rozpisywały się o dokumencie „Scena zbrodni“ (2012) Joshua’y Oppenheimera, na ekrany polskich kin trafia fabularna „Droga do zapomnienia“ (2013) Jonathana Teplitzky’ego. W obu filmach nieuleczone rany psychiczne i powojenna trauma prowadzą do spotkania z oprawcą – żołnierzem-zbrodniarzem, który torturował, znęcał się i upokarzał niewinnych. O ile dokument Oppenheimera obwołano jednak dziełem przełomowym, o tyle oparty na faktach film Teplitzky’ego nie wykracza poza ramy porządnej, ale konwencjonalnej opowieści.

Wyboista droga - Jędrzej Dudkiewicz

ocenaocenaocenaocenaocenaocenaocenaocenaocenaocena
04 kwietnia 2014 10:40

Istnieje opinia, że to życie pisze najlepsze scenariusze. Nawet jeśli jest takzeczywistości, to nie oznacza to jeszcze, że od razu na podstawie takiej historii można stworzyć świetny film. Najnowszym przykładem tego jest „Droga do zapomnienia” w reżyserii Jonathana Teplitzky’egoOpinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~gfd 2014-03-17 (22:26) 2 lata 5 miesięcy 7 dni 20 godzin i 13 minut temu

Właśnie znalazłam w HD bez limitów na: hdvod pl/film/Droga-do-zapomnienia?ref=123 (wstaw kropkę przed pl zamiast spacji)

odpowiedz