search
repertuar kin
Wpisz nazwę miasta:
Repertuar kin

Ostatnie aktywności

12ajznx02 12ajznx02 ocenił film Furia
12ajznx02 12ajznx02 ocenił film Huba
krystofel7 krystofel7 dodał gatunek do Po dwóch stronach
krystofel7 krystofel7 dodał dane ogólne do Po dwóch stronach

dodaj informacje o filmie

Zaloguj się, by dodać informację o filmie.
Jeśli nie masz jeszcze konta - załóż je.


OK

dodaj do swojego filmozbioru

Zaloguj się, by dodać film lub serial do filmozbioru.
Jeśli nie masz jeszcze konta - załóż je.


OK
Premiera 15 listopada 2013 | biograficzny, dramat | 131 min | Polska
Za mała liczba głosów.
Nie oceniliśmy tego filmu.
zaloguj się, aby sprawdzić rekomendacje
Twoja ocena:  0/10

Papusza - to wzruszająca historia, niezwykłej kobiety Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej, - poetki, która spisała i wydała swoje wiersze. To również piękna opowieść o przyjaźni dwóch wielkich poetów: Jerzego Ficowskiego i Papuszy. Żyjący przez dwa lata w taborze Dionizego Wajsa, zafascynowany kulturą cygańską początkujący poeta Ficowski, odkrył jej talent, sam nauczył się języka cygańskiego a potem walczył o wydanie jej wierszy. Sukces Papuszy, nie byłby możliwy bez wsparcia i pomocy Juliana Tuwima, który zachwycony jej talentem, wspomógł starania Ficowskiego i doprowadził do publikacji wierszy w języku polskim. W filmie Julian Tuwim mówi do Ficowskiego: To będzie spisek dwóch poetów, by ocalić trzeciego (...).


''Papusza'' to zanurzona w rzeczywistości, historia wybitnej romskiej poetki, która dzięki wielkiej wrażliwości i perfekcyjnemu opanowaniu sztuki opowiadania przez reżyserów, staje się przejmującą przypowieścią o polskim losie. Czarno-biały film małżeństwa Krauze krzyczy tysiącem kolorów. Papusza to jeden z najważniejszych filmów dekady w polskim kinie.

Łukasz Maciejewski

''Papusza'' jest dziełem niezwykłym, które wdziera się w podświadomość, wciąga bez reszty, nie pozwala na wystawianie łatwych cenzurek.

Barbara Hollender

ciekawostki (3)

Ile kosztuje spełnienie

Papusza po festiwalu w Karlovych Varach, stała się moralnym zwycięzcą konkursu głównego. To o tym filmie mówiono najwięcej i najżyczliwiej. Papusza zdecydowanie wygrała także w rankingu trzydziestu międzynarodowych krytyków akredytowanych na festiwalu. W zagranicznych recenzjach podkreślano rolę znakomitej reżyserii, zmysłowych zdjęć autorstwa Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia, muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz aktorskie kreacje Jowity Budnik i Zbigniewa Walerysia. Taki tytuł pojawia się raz na dekadę - zachwycał się krytyk z Indii. Romska poetka w rękach reżyserów stała się swoistym papierkiem lakmusowym odbijającym skrajne stany emocjonalne: gorycz porażki, sukces który staje się przekleństwem, pragnienie miłości...

Ile kosztuje spełnienieOpinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
5
~ciekawski 2014-02-18 (20:35) 8 miesięcy 5 dni 21 godzin i 34 minuty temu

czy nie ma innych pisarzy i poetow cyganskich.

odpowiedz

6
0
~veg 2013-11-15 (18:08) 11 miesięcy 9 dni i 1 minutę temu

Przeczytałam książkę - zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Mam nadzieję, że film zrobi podobne. Czekam z niecierpliwością :)

odpowiedz