search
repertuar kin
Wpisz nazwę miasta:
Repertuar kin

Ostatnie aktywności

dodaj informacje o filmie

Zaloguj się, by dodać informację o filmie.
Jeśli nie masz jeszcze konta - załóż je.


OK

dodaj do swojego filmozbioru

Zaloguj się, by dodać film lub serial do filmozbioru.
Jeśli nie masz jeszcze konta - załóż je.


OK
Premiera 15 listopada 2013 | biograficzny, dramat | 131 min | Polska
Za mała liczba głosów.
Nie oceniliśmy tego filmu.
zaloguj się, aby sprawdzić rekomendacje
Twoja ocena:  0/10

Papusza - to wzruszająca historia, niezwykłej kobiety Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej, - poetki, która spisała i wydała swoje wiersze. To również piękna opowieść o przyjaźni dwóch wielkich poetów: Jerzego Ficowskiego i Papuszy. Żyjący przez dwa lata w taborze Dionizego Wajsa, zafascynowany kulturą cygańską początkujący poeta Ficowski, odkrył jej talent, sam nauczył się języka cygańskiego a potem walczył o wydanie jej wierszy. Sukces Papuszy, nie byłby możliwy bez wsparcia i pomocy Juliana Tuwima, który zachwycony jej talentem, wspomógł starania Ficowskiego i doprowadził do publikacji wierszy w języku polskim. W filmie Julian Tuwim mówi do Ficowskiego: To będzie spisek dwóch poetów, by ocalić trzeciego (...).


''Papusza'' to zanurzona w rzeczywistości, historia wybitnej romskiej poetki, która dzięki wielkiej wrażliwości i perfekcyjnemu opanowaniu sztuki opowiadania przez reżyserów, staje się przejmującą przypowieścią o polskim losie. Czarno-biały film małżeństwa Krauze krzyczy tysiącem kolorów. Papusza to jeden z najważniejszych filmów dekady w polskim kinie.

Łukasz Maciejewski

''Papusza'' jest dziełem niezwykłym, które wdziera się w podświadomość, wciąga bez reszty, nie pozwala na wystawianie łatwych cenzurek.

Barbara Hollender

ciekawostki (3)

Ile kosztuje spełnienie

Papusza po festiwalu w Karlovych Varach, stała się moralnym zwycięzcą konkursu głównego. To o tym filmie mówiono najwięcej i najżyczliwiej. Papusza zdecydowanie wygrała także w rankingu trzydziestu międzynarodowych krytyków akredytowanych na festiwalu. W zagranicznych recenzjach podkreślano rolę znakomitej reżyserii, zmysłowych zdjęć autorstwa Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia, muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz aktorskie kreacje Jowity Budnik i Zbigniewa Walerysia. Taki tytuł pojawia się raz na dekadę - zachwycał się krytyk z Indii. Romska poetka w rękach reżyserów stała się swoistym papierkiem lakmusowym odbijającym skrajne stany emocjonalne: gorycz porażki, sukces który staje się przekleństwem, pragnienie miłości...

Ile kosztuje spełnienieOpinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
6
~ciekawski 2014-02-18 (20:35) 2 lata 6 miesięcy 12 dni i 12 minut temu

czy nie ma innych pisarzy i poetow cyganskich.

odpowiedz

7
0
~veg 2013-11-15 (18:08) 2 lata 9 miesięcy 15 dni 2 godziny i 39 minut temu

Przeczytałam książkę - zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Mam nadzieję, że film zrobi podobne. Czekam z niecierpliwością :)

odpowiedz