search
WSZYSTKO
tape

Nagrody
tape

Orły

3 nagrody

Złote Lwy - Gdynia

5 nagród


kamienie milowe
tape

2011 wystąpił w dramacie "Wygrany".

2009 zagrał ojca Kamila w filmie "Mniejsze zło".

2007 wcielił się w byłego premiera w serialu "Ekipa".


Janusz Gajos

BIOGRAFIA TWÓRCY

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Urodził się 23 września 1939 roku w Dąbrowie Górniczej. Aktor doskonale sprawdza się w bardzo zróżnicowanym repertuarze (role zarówno dramatyczne, jak i komediowe, filmy sensacyjne, kostiumowe, role współczesne itd.), każdorazowo tworząc – nawet jako aktor drugoplanowy - wyraziste, przekonujące postacie bohaterów.

Czterokrotnie zdawał do szkoły teatralnej, jednak ukończył ją w 1965 roku jako jeden z najlepszych studentów. Zanim dostał się na wymarzone studia, pracował w Teatrze Lalek w Będzinie. Jest absolwentem PWSTiF w Łodzi.

Zadebiutował już jako student, w filmie dla dzieci „Panienka z okienka” (1964). Wcześniej zagrał epizod w „Nożu w wodzie” Romana Polańskiego (1961). Tuż po ukończeniu studiów aktor otrzymał rolę Janka Kosa w słynnym serialu Konrada Nałęckiego „Czterej pancerni i pies” (1966-70), która zapewniła mu ogromną popularność, ale też zaszufladkowała na długie lata. Aktor występował też wówczas w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

W 1970 przeniósł się do Warszawy, gdzie znalazł zatrudnienie - kolejno - w teatrach: Komedia, Polskim, Kwadrat i Dramatycznym. W latach 1974-77 grał w słynnym serialu „Czterdziestolatek”. W 1977 roku stworzył wybitną kreację (Nagroda Aktorska na festiwalu w Gdyni) w filmie „Milioner” Sylwestra Szyszki, która częściowo pomogła mu uciec od wizerunku Janka Kosa, jednak rola woźnego Tureckiego w święcącym triumfy „Kabarecie Olgi Lipińskiej” stała się kolejną okazją do przypięcia aktorowi nowej etykietki.

Na przełomie lat 70-tych i 80-tych Gajos wziął udział w kilku filmach zaliczonych później do nurtu Kina Moralnego Niepokoju, takich jak „Dyrygent” Andrzeja Wajdy, „Kung-fu” Janusza Kijowskiego, „Limuzyna Daimler Benz” Filipa Bajona, czy „Kontrakt” Krzysztofa Zanussiego.

Stworzył znakomitą kreację w telewizyjnym „Wahadełku” Filipa Bajona (1981, Nagroda dla Najlepszego Aktora na festiwalu w Gdyni), zagrał też epizodyczną, ale znaczącą rolę w „Człowieku z żelaza” Andrzeja Wajdy (1981) oraz znakomitą rolę śledczego w głośnym „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego (1982, dopuszczony do dystrybucji w 1989, Nagroda dla Najlepszego Aktora w Gdyni). W tym czasie Gajosa plasowało się już w gronie najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich aktorów. W zmianie nastawienia krytyków pomogła mu rola główna w słynnym przedstawieniu Kazimierza Kutza „Opowieści Hollywoodu” (1987). Okazała się ona przełomowa także w życiu osobistym aktora - to wówczas poznał swoją obecną małżonkę.

Stworzył wybitne role w „Ucieczce z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego (1990, Nagroda dla Najlepszego Aktora w Gdyni), w kostiumowych: „Kiedy rozum śpi” (1992, Nagroda na Festiwalu w Gdyni) i „Szwadron” Juliusza Machulskiego (1992, Nagroda za Drugoplanową Rolę Męską na Festiwalu w Gdyni) oraz w „Łagodnej” Mariusza Trelińskiego (1995).

Zagrał u Krzysztofa Kieślowskiego w „Dekalogu IV” (1988, obok Adrianny Biedrzyńskiej) oraz w „Białym” (1993), u Kazimierza Kutza w filmie „Śmierć jak kromka chleba” (1994) oraz w „Psach” Władysława Pasikowskiego (1992). Jednocześnie występował też w teatrze i telewizji (serial „Czterdziestolatek dwadzieścia lat później”, „Mistrz i Małgorzata”, „Zespół adwokacki”, „Ekstradycja 2 i 3”).

W 1997 roku stworzył kreację Profesora w „Szczęśliwego Nowego Jorku” Janusza Zaorskiego. W latach 1999/2000 grał w sensacyjnych dramatach („Egzekutor”, „Ostatnia misja”, „To ja, złodziej” – nagroda Orła za rolę drugoplanową), wziął też udział w sensacyjnej komedii „Fuks” (nagroda na festiwalu w Gdyni za rolę drugoplanową). Kolejne występy Gajosa to: rola ojca Baryki w „Przedwiośniu” (2001), Cześnika w „Zemście” (2002) Andrzeja Wajdy oraz Konstantego Pawłowicza w filmie „Chopin-pragnienie miłości” (2002).

W 2000 roku aktor stworzył wybitną kreację w filmie telewizyjnym „Żółty szalik” Janusza Morgensterna, w którym zagrał rolę alkoholika. W 2005 roku pojawił się w głośnym filmie sensacyjnym „PitBull” Patryka Vegi (oraz w serialu pod tym samym tytułem) oraz – jako warszawski kloszard - w komedii romantycznej „Zakochany anioł”. Rok 2006 to komediowa rola brata Zdrówko w „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego. W 2007 roku wcielił się w byłego premiera w serialu "Ekipa". W 2009 roku zagrał ojca Kamila w filmie "Mniejsze zło". Z kolei w 2011 roku wystąpił w dramacie "Wygrany".

Janusz Gajos jest laureatem wielu nagród za swoje osiągnięcia filmowe i teatralne, w tym nagród od publiczności. Jest zdobywcą dwóch Wiktorów (1987, 1993) oraz jednego Super Wiktora (1994).

Obecnie jest aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie. To właśnie na deskach tego teatru zagrał w takich sztukach jak „Baal” Bertolda Brechta, „Wujaszek Wania” Antoniego Czechowa, „Ławeczka” Gelmana, „Msza za miasto Arras” (według tekstu Andrzeja Szczypiorskiego), „Ożenek” Mikołaja Gogogla, czy wreszcie tytułową rolę „Makbeta” Szekspira. Wśród ról w Teatrze TV wymienić można „Kolację na cztery ręce” (1990), gdzie zagrał Haendla, „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” (1987), czy wspomniane „Opowieści Hollywoodu” Hamptona w reżyserii Kazimierza Kutza (1987).

Janusz Gajos był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną ma córkę Agatę (ur. 1980) i syna (ur. 1979). Drugą żoną jest Elżbieta.

Zostań współautorem strony, kliknij aby dodać informacje o tym filmie

dodaj informacje o osobie

Zaloguj się, by dodać informację o osobie.
Jeśli nie masz jeszcze konta - załóż je.


OK
Imię nazwisko:
Janusz Gajos
Nazwisko rodowe:
Janusz Jerzy Gajos
Data urodzenia:
23 września 1939 r
Miejsce urodzenia:
Dąbrowa Górnicza, Polska
Rodzina:
Agata - Córka  
Elżbieta - Żona  
Kamienie milowe:
Rok
Wydarzenie
2011
wystąpił w dramacie "Wygrany".
2009
zagrał ojca Kamila w filmie "Mniejsze zło".
2007
wcielił się w byłego premiera w serialu "Ekipa".
2006
rola brata Zdrówko w komedii Jana Jakuba Kolskiego „Jasminum”
2005
występ w filmie „Zakochany anioł”
udział w głośnym filmie sensacyjnym „PitBull” (oraz serialu pod tym samym tytułem) Patryka Vegi
2002
rola Cześnika w „Zemście” Andrzeja Wajdy
2000
wybitna kreacja alkoholika w telewizyjnym filmie Janusza Morgensterna „Żółty szalik”
rola w dramacie sensacyjnym „To ja, złodziej” – Orzeł za rolę drugoplanową
1999
udział w komedii sensacyjnej „Fuks” (nagroda za rolę drugoplanową w Gdyni)
1997
rola Profesora w filmie Janusza Zaorskiego „Szczęśliwego Nowego Jorku”
1994
zdobycie Super Wiktora
udział w filmie Kazimierza Kutza „Śmierć jak kromka chleba”
1993
rola w jednej z części trylogii Krzysztofa Kieślowskiego „Trzy kolory: Biały”
1992
Nagroda na festiwalu w Gdyni za drugoplanową rolę w filmie Juliusza Machulskiego „Szwadron”
rola w filmie kostiumowym „Kiedy rozum śpi”, Nagroda Aktorska w Gdyni
udział w filmie „Psy” Władysława Pasikowskiego
1990
główna rola cenzora w filmie Wojciecha Marczewskiego „Ucieczka z kina Wolność” (Nagroda dla Najlepszego Aktora na FPFF w Gdyni)
1988
rola w filmie „Dekalog IV” Krzysztofa Kieślowskiego
1987
udział w przedstawieniu „Opowieści Hollywoodu” Kazimierza Kutza
1982
rola śledczego w „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego; Nagroda Aktorska na Festiwalu w Gdyni w 1989 roku (film dopiero wówczas przeznaczony był do dystrybucji)
1981
wybitna kreacja w filmie „Wahadełko” Filipa Bajona, Nagroda dla Najlepszego Aktora na festiwalu w Gdyni
mała, ale znacząca rola w „Człowieku z żelaza” Andrzeja Wajdy
1977
Nagroda na Festiwalu w Gdyni za rolę w filmie „Milioner” Sylwestra Szyszki
1966
rola Janka Kosa w serialu Konrada Nałęckiego „Czterej pancerni i pies”(1970)
1964
udział w serialu „Czterdziestolatek”(1977)
udział w filmie „Panienka z okienka”
1961
epizodyczna rola w „Nożu w wodzie” Romana Polańskiego