Trwa ładowanie...
d12cekn
04-12-2006 18:07

Porządek musi być!

d12cekn
d12cekn

Twórcy filmowi wykorzystują czasem dowcip, by zaraz potem spowodować, że śmiech więźnie nam w gardle. Tak właśnie postąpił reżyser obrazu "Porządek musi być!", Marcus Mittermeier. Przy tym autor zawstydza odbiorcę w niezwykle atrakcyjny i prowokacyjny sposób, a oprócz tego sprzedaje mu interesujący morał.

Film przedstawia działalność Muksa - 30-letniego idealisty o nienagannych manierach. Uważa on, że bez porozumienia z legalnymi organami ścigania ma prawo karać przestępców. Czyha więc na piratów drogowych, chłopców sikających do basenów, ludzi nieprawidłowo parkujących samochody, graficiarzy, a nawet gwałcicieli. Jego działalność z biegiem czasu zyskuje uznanie w oczach opinii społecznej.

Początkowo wydawać by się mogło, że postępowanie Muksa jest odpowiedzią na nasze własne lęki i pragnienia. Coraz częściej bowiem się zdarza, iż wątpiąc w skuteczność działania organów ścigania chcielibyśmy sami wymierzać sprawiedliwość. Tymczasem obraz nie zatrzymuje się na projekcji naszych mrzonek. Reżyser posuwa się znacznie dalej, ukazując cienką linię, jaka dzieli idealizm od fanatyzmu.

Sięgając po publicystyczną treść Mittermeier posługuje się również formą paradokumentu. Na ekranie widzimy materiał nakręcony kamerą cyfrową, prezentujący kolejne akcje Muksa. Mimo iż zdjęcia te nie są atrakcyjne pod względem wizualnym, budują atmosferę autentyzmu i obiektywizmu. Dzięki temu łatwo utożsamiamy się z bohaterem, a zarazem równie szybko odkrywany jego szaleństwo. O tym, że oglądamy karykaturę społecznika, przekonują nas ostatecznie sceny z niegdysiejszymi "przestępcami", złapanymi na przykład na przechodzeniu przez jezdnię na czerwonym świetle, teraz dziękujący Muksowi za sprowadzenie ich na właściwą drogę.

"Porządek musi być!" może być potraktowany jako niebezpieczny film instruktażowy dla potencjalnych Supermanów, nie posiadających wyjątkowych zdolności. Jednak przede wszystkim to zabawny traktat o tym, iż wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, ze słabościami i skłonnościami do występków, czasami tych większych, a czasami mniejszych.

d12cekn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12cekn