Trwa ładowanie...
d3kjhw3

Sylwia Gliwa

Najnowsze informacje
3.1
(219 głosów)
Oceń:
d3kjhw3

Polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, szerokiej publiczności znana przede wszystkim jako rudowłosa Monika Zięba, córka Marii i Włodka z telenoweli „Na Wspólnej”.

Urodziła się 7 czerwca 1978 roku w Tarnowskich Górach. Jest zawodową aktorką, absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie (2001). Niezłe wykształcenie uzupełniła dodatkowo kursem w prestiżowym, słynnym Lee Strasberg Studio w Nowym Jorku.

Jej dyplomową kreacją była rola Soni w inscenizacji „Płatonowa” w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Rok wcześniej zadebiutowała na deskach stołecznego Teatru Współczesnego, grając Katię w „Barbarzyńcach” Glińskiej (2000). Panie miały okazję spotkać się jeszcze podczas realizacji „Bambini di Praga” (2002), również na deskach Teatru Współczesnego.

* Jej kariera ekranowa związana jest głównie z telewizją. Po epizodach w serialach „Klan” (1999, ekranowy debiut), „Na dobre i na złe”, „Kasia i Tomek” (2002) i „Defekt” (2003) nastąpił przełomowy moment w karierze, wraz z przyjęciem propozycji występu w niezwykle popularnej telenoweli „Na Wspólnej”, gdzie po dziś dzień kreuje postać Moniki Zięby, serialowej córki Bożeny Dykiel i Mieczysława Hryniewicza (2003-2008).*

W międzyczasie, Gliwa brała udział w innych produkcjach telewizyjnych i filmowych. Zagrała w serialach: „Kopciuszek” Jerzego Łukaszewicza (2006-2007) oraz „Ranczo” (2008) i „Halo, Hans!” (2007) Wojciecha Adamczyka oraz kontynuowała karierę filmową, zainaugurowaną już wcześniej, dzięki roli dziewczyny z porażeniem mózgowym w „Zakochanej dziewczynie” Tomasza Świątkowskiego (2001), epizodowi w głośnej produkcji „Chopin. Pragnienie miłości” (2002) oraz większej roli Janiny Kuroń w filmie „Karol. Człowiek, który został papieżem” (2004).

Później grała głównie w niezależnych produkcjach – jako partyzantka w gwiazdorsko obsadzonej komedii kostiumowej „1409. Afera na zamku Bartenstein”, jako Basia, jedna z głównych bohaterek „Siedmiu grzechów popcooltury” Adama Bortnowskiego i Domana Nowakowskiego (2005) oraz jako Helena w filmie Pawła Narożnika „Dzisiaj jest piątek” z Małgorzatą Kożuchowską i Marcinem Dorocińskim (2006).

Ma na swoim koncie występy w spektaklach Teatru TV – u Ryszarda Bugajskiego w „Operze mydlanej” (2000) oraz w dwóch sztukach w reżyserii Władysława Kowalskiego – „Śmierć za śmierć, czyli dobry chłopiec” (2000) i w będącym jej kontynuacją „Odszkodowaniu” z Andrzejem Chyrą i Dominiką Ostałowską (2001).

Ostatnio wzięła udział w komedii „Fenomen” oraz dołączyła do obsady serialu Macieja Wojtyszki „Doręczyciel”, gdzie wcieliła się w postać Justi, pracownicy agencji reklamowej (2008). Oprócz tego można ją oglądać w roli Lili, w spektaklu „Czerwone komety” w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego.

Wystąpiła w teledysku Formacji Nieżywych Schabuff do piosenki „Ławka” oraz w reklamach Activii i Ibupromu.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kjhw3
d3kjhw3
d3kjhw3