search

Ostatnie aktywności

Zmarła Małgorzata Lorentowicz-Janczar

poniedziałek, 09 maja 2005 09:29 | pap

Aktorka filmowa i teatralna Małgorzata Lorentowicz-Janczar zmarła w niedzielę w Warszawie. Była odtwórczynią m.in. roli Radczyni w "Weselu" Andrzeja Wajdy, znana także z serialu "W labiryncie" Pawła Karpińskiego i w filmie "Cudzoziemka" Ryszarda Bera.

O śmierci poinformował zaprzyjaźniony z nią aktor Krzysztof Wakuliński. Miała 78 lat.

Tak naprawdę miała na imię Janina, ale używała imienia Małgorzata - powiedział Wakuliński. W środowisku aktorskim funkcjonował też jej okupacyjny pseudonim "Duda". Była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim w zgrupowaniu "Kryska".

Ja byłem dla niej jak przybrany syn. Poznaliśmy się z Dudą w Teatrze Narodowym w Warszawie w 1974 roku. Nie miała dzieci, więc przybrała mnie za syna. Byłem nim z wyboru do samego końca, choć to oczywiście nie było prawnie uregulowane. Gdy poznałem moją obecną żonę, Marię, ona także została uznana przez Dudę za córkę - powiedział aktor.

Podkreślił, że Lorentowicz-Janczar była osobą "dobrą, zasłużoną dla naszego kraju i dla Warszawy".

Janina Lorentowicz-Janczar urodziła się w 1927 roku w Warszawie. Była absolwentką warszawskiej PWST, którą ukończyła w 1951 roku. Grała w Teatrze Polskim w Szczecinie, w latach 1951-52 w Teatrze Ateneum w Warszawie, w latach 1952-55 w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Była także aktorką warszawskich teatrów Narodowego i Powszechnego.

Na ekranie zadebiutowała w 1954 r. w filmie Jerzego Kawalerowicza "Pod gwiazdą frygijską". Zagrała również w "Nikodemie Dyzmie" Jana Rybkowskiego, "Koglu-moglu" Romana Załuskiego, także w "Wojnie domowej" i w "Stawce większej niż życie".

Janina Lorentowicz-Janczar, z domu Damięcka, była dwukrotnie zamężna. Jej drugim mężem był aktor Tadeusz Janczar, który zmarł w 1997 r.
ZOBACZ TAKŻE:
Niewygodna prawda o polskim idolu wyszła na jaw dopiero po latach Dołącz do ponad 52000 fanów Facebooku! Największe oscarowe wpadki
Jak mogli to przeoczyć? Najzabawniejsze wpadki w polskich filmach Jakimowicz jest monstrualny. Zobacz, jak przypakował Kondrat wziął ślub z dziewczyną młodszą o 38 lat!
Ocena
Twoja ocena:  
Ocena 0/5  
Średnia ocena: Ocena 4.8/5 4.8 / 5
A teraz ...
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!