Trwa ładowanie...
d2wxjnm

Greg Zglinski

Najnowsze informacje
2.7
(7 głosów)
Oceń:
d2wxjnm

Reżyser, scenarzysta, operator, producent filmowy, a także kompozytor muzyki filmowej. Uznawany jest za twórcę zarówno polskiego, jak i szwajcarskiego. Mąż aktorki Gabrieli Muskały.

Urodził się w Warszawie 8 kwietnia 1968. W wieku 10 lat przeniósł się do Szwajcarii, gdzie pozostał przez kolejnych kilkanaście lat. W Zurychu, gdzie mieszkał, udzielał się między innymi jako gitarzysta i basista zespołów rockowych – Incognito, Far Beyond i Downunder.

* Studiował w Szwajcarii, Australii i Polsce – edukację ukoronowało absolutorium na wydziale reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, pod opieką artystyczną Krzysztofa Kieślowskiego.*

Już w okresie szwajcarskim podejmował pierwsze próby reżyserskie. Zostały one dostrzeżone na festiwalu Grand Prix Objectiv w Baden. W 1987 wyróżniono dwa filmy krótkometrażowe – „Rummel” (I Nagroda i Grand Prix) i „Outtime” a w dwa lata później kolejny krótki metraż – „Confusion” (I Nagroda i Grand Prix).Kolejna produkcja „Sputnik” z 1992 roku przyniosła twórcy II nagrodę na festiwalu filmowym w Lucernie.

Ośmielony dobrym przyjęciem pierwszych filmów Zgliński spróbował sił w materii filmu dokumentalnego. W 1993 powstał film „QB” a rok później - obraz „Pokonać górę” poświęcony Tadeuszowi Łukajtysowi, wybitnemu polskiemu alpiniście. Warto odnotować, że Zgliński napisał również muzykę do tego obrazu. Na konto wpadła nagroda na VII Festiwalu Filmów Górskich w Kalkucie.

W 1999 roku Mariusz Grzegorek wykorzystał umiejętnie talent muzyczny Zglińskiego podczas produkcji „Królowej aniołów” (warto zauważyć, że dźwięk tego filmu został wyróżniony nagrodą na festiwalu w Gdyni w 1999). Za średniometrażowy film fabularny „Na swoje podobieństwo” z 2001 roku reżyser otrzymał Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki Szwajcarii oraz II Nagrodę na festiwalu „FIPA” w Biarritz we Francji (2002).

* O Zglińskim zrobiło się prawdziwie głośno po premierze filmu „Cała zima bez ognia”, która miała miejsce w 2004 roku. Dwie nagrody reżyser przywiózł z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji – „Signis Prize”, nagrodę za najlepszy film pełnometrażowy, a także „CinemAvvenire Award”, nagrodę dla najlepszego debiutu. Film otrzymał również Szwajcarską Nagrodę Filmową za najlepszy film pełnometrażowy oraz wyróżnienia na festiwalach w Bozen i Locarno. W kraju film dostrzeżono w Ińsku, Łagowie i Tarnowie.*

Na fali popularności będącej konsekwencją „Całej zimy bez ognia” Zgliński dopłynął do telewizji, gdzie próbował swoich sił w roli reżysera seriali. Zaczęło się od produkcji „Na dobre i na złe”, na której potrzeby zrobił trzy odcinki w 2007 roku. Więcej pracy było na planie popularnych „Londyńczyków” - Zgliński był autorem kilku pierwszych i ostatnich odcinków pierwszej serii. W tym samym roku, 2008, Zgliński wyreżyserował także cztery odcinki serialu „Pitbull”.

Prywatnie jest mężem Gabrieli Muskały, która studiowała równolegle w PWSFTviT w Łodzi, tyle, że na wydziale aktorskim. Zawodowo spotkali się na planie „Królowej aniołów”, „Całej zimy bez ognia” i „Londyńczyków”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wxjnm
d2wxjnm
d2wxjnm