Trwa ładowanie...
d1reytp

Bartosz Obuchowicz

Najnowsze informacje
3.5
(157 głosów)
Oceń:
d1reytp

Zgodnie uważany jest za jednego z najzdolniejszych polskich aktorów młodego pokolenia, o czym świadczą aż dwie nagrody zdobyte na FPFF w Gdyni. Swego czasu okrzyknięty „cudownym dzieckiem polskiego kina”, obecnie najbardziej znany jest z roli Tomka Burskiego w telenoweli „Na dobre i na złe”.

Urodził się 3 marca 1982 roku w Warszawie. Nie ma akademickiego wykształcenia aktorskiego. Jest samorodnym talentem, który szlifował warsztat jako uczeń szkoły aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie.

Pierwsze kroki na ekranie stawiał w programach dla dzieci i młodzieży: „5-10-15” i „Teleranek”.

* Zachwycił krytykę i publiczność, debiutując u boku Mai Komorowskiej w filmie Krzysztofa Zanussiego „Cwał” (1995). Rola Huberta przyniosła mu nagrodę za rolę dziecięcą na FPFF w Gdyni.*

Sześć lat później, zdolny aktor otrzymał kolejny laur tego festiwalu, tym razem za „dorosłą”, drugoplanową kreację „Banana”, pracownika tytułowej „Stacji” w kryminalnym filmie Piotra Wereśniaka (2001).

W międzyczasie miał okazję zagrać u Krzysztofa Krauze („Gry uliczne” 1996, „Wielkie rzeczy” 2000), Volkera Schlöndorffa (międzynarodowa koprodukcja „Król Olch” z Johnem Malkovichem 1996), Kazimierza Kutza (serial „Sława i chwała” 1997), Jerzego Hoffmana („Ogniem i mieczem” 1999), Janusza Majewskiego (serial „Bar Atlantic” 1996) i Andrzeja Wajdy („Wyrok na Franciszka Kłosa” 2000).

Wystąpił w jednej z głównych ról w młodzieżowym serialu „Klasa na obcasach” Małgorzaty Potockiej (2000) i dołączył do obsady popularnej telenoweli „Na dobre i na złe”, wcielając się postać Tomka Burskiego, syna Jakuba z pierwszego związku (od 1998 roku). Kreowana po dziś dzień rola prawego i ułożonego młodzieńca przyniosła mu popularność i uznanie telewidzów w całym kraju.

W 2002 roku zagrał główną rolę w „Hakerze” Janusza Zaorskiego. Znaczące występy dał też w tak głośnych produkcjach, jak komedia sensacyjna „Czas surferów” Jacka Gąsiorowskiego (2005), komedie romantyczne „Ja wam pokażę!” z Wolszczak i Delągiem (2006) i „Jeszcze raz” z Antonowicz i Cypryańskim (2008) oraz ostatni film Magdaleny Piekorz – „Senność” z Kożuchowską i Żebrowskim (2008).

W latach 2006-2007 związany był z serialem „Pogoda na piątek”. Gościnnie pojawił się w takich produkcjach TV, jak: „Kryminalni”, „Dom”, „Hela w opałach”, czy „13 posterunek”.

Wiele znaczących ról stworzył w spektaklach Teatru TV, tworząc wyraziste, godne wspomnienia kreacje. Zagrał m.in. Nemeczka w telewizyjnej adaptacji „Chłopców z Placu Broni” Ferenca Molnara, w reżyserii Macieja Dejczera (1995), Johna w „Drugim zabiciu psa” Tomasza Wiszniewskiego (1996), Pietię w „Pięknie” Izabelli Cywińskiej (1997), Łysego w „Wiórku” Wojciecha Nowaka (1997), Biga w „10 piętrach” Witolda Adamka (2000), Williama Baxtera w „Siedemnastolatku” Teresy Kotlarczyk (2000).

Obuchowicz często obsadzany jest w rolach bohaterów, w stosunku do których używa się ksywy, nie imienia. I tak, grał już m.in. „Działę”, „Bystrego”, „Banana”, „Biga”, „Bonusa”, „McFly’a” i „Łysego”.

Od kilku lat z powodzeniem udziela się jako aktor dubbingowy. Użyczył swojego głosu postaci niedźwiedzia Kenai w obu częściach znanej bajki „Mój brat Niedźwiedź” oraz Zeke’owi Baylorowi – bohaterowi wszystkich trzech części znanego filmu dla młodzieży „High School Musical”.

W 2007 roku wziął udział w V edycji „Tańca z gwiazdami”, zajmując 5. miejsce w ostatecznym rankingu.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1reytp
d1reytp
d1reytp