search

więcej o artyście

miniaturka Dowiedz się więcej o artyście:

Nina Andrycz

Polska aktorka starszego pokolenia, zwana Wielką Damą polskiego teatru, poetka. Prywatnie - była żona premiera Józefa Cyrankiewicza. Przez lata scenicznej kariery grała w repertuarze klasycznym i romantycznym. Aktorstwo traktuje jako misję. Od 1958 roku związana była przez wiele lat również z Teatrem TV. Często wcielała się w role różnych hrabin, księżnych, „lady”, donn, czy dam, co idealnie współgrało z pełną dystynkcji postawą aktorki. W 1972 roku zadebiutowała w filmie TV zatytułowanym „Dary magów”, z cyklu „Klasyka światowa”, a w 1980 stworzyła znakomitą kreację dyrektorki opery w „Kontrakcie” Krzysztofa Zanussiego. Nina Andrycz wielokrotnie honorowana była państwowymi odznaczeniami za swoją działalność artystyczną. Były to takie wyróżnienia, jak: Zloty Krzyż Zasługi (1955), nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za wybitne osiągnięcia aktorskie (1977), odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Narodowej” (1988) i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1996).

Galerie

miniaturka miniaturka

Multimedia

więcej

więcej o artyście

więcej o filmie

miniaturka Dowiedz się więcej o filmie:

Serce na dłoni

Galerie

miniaturka miniaturka

więcej o filmie
Nina Andrycz: Uroczysty pogrzeb ''królowej polskiego teatru''
Poprzednie Pogrzeb Niny Andrycz Następne(fot. PAP/Rafał Guz)

Pogrzeb Niny Andrycz

W kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie o godzinie 14:00 odbył się pogrzeb legendarnej aktorki Niny Andrycz. W ostatniej drodze wielkiej artystce towarzyszyli aktorzy, przyjaciele, politycy i miłośnicy jej talentu.

Na deskach teatralnych „królowa polskiego teatru” zadebiutowała 16 listopada 1934 roku. Widownia zapamiętała ją przede wszystkim z ról w klasycznym repertuarze dramatycznym i romantycznym, gdzie wcielała się najczęściej w postacie silnych, władczych kobiet i arystokratek.

Mimo przebogatego dorobku i trwającej kilkadziesiąt lat kariery artystycznej, Niny Andryczwystąpiła w zaledwie dziewięciu rolach filmowych i telewizyjnych. Przed kamerą po raz ostatni pojawiła się w 2008 roku w czarnej komedii „Serce na dłoni” .

Oprócz aktorstwa pasjonowała się poezją, pisała książki i była znana z odważnych i bezkompromisowych wypowiedzina temat swojego życia prywatnego - m.in. trwającego 21 lat małżeństwa z premierem Józefem Cyrankiewiczem (więcej tutaj) .

Nestorka polskiej sceny odeszła 31 stycznia 2013 roku. Aktorka zmarła w Warszawie w wieku 101 lat.
Oceń 
  
Brak średniej oceny.
Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
5
~kwiaciarz 2014-02-10 (20:18) 1 rok 3 miesiące 14 dni 8 godzin i 46 minut temu

Tylko w prymitywnej Polsce skladaja wience i kwiaty ! Na zachodzie zamiast wiencow i wiazanek przekazuje sie pieniadze na Konto dla osob starszych lub dzieci chorych na raka lub dla schronisk dla zwierzat

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~popieram 2014-02-10 (21:03) 1 rok 3 miesiące 14 dni 8 godzin i 1 minutę temu

pogrzeb to uroczystość intymna- a nie korowody. jak wykituję ma być kilka osób mi najblizszych , resztę wykopię

odpowiedz

9
1
~zuza 2014-02-10 (16:44) 1 rok 3 miesiące 14 dni 12 godzin i 20 minut temu

Nestorka polskiej sceny odeszła 31 stycznia 2013 roku. :)

odpowiedz