WP Film

Polecane

Keanu Reeves

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
Data urodzenia

02.09.1964

Miejsce urodzenia

Bejrut, Liban

Filmografia

John Wick (John Wick)

47 Roninów (Kai)

Człowiek Tai Chi

Generation Um... (John)

Side by Side

Prywatne życie Pippy Lee (Chris Nadeau)

Skok Henry'ego

Obserwator (David Allen Griffin)

Przez ciemne zwierciadło (Fred/Bob)

Adwokat diabła (Kevin Lomax)

Constantine (John Constantine)

Matrix - Rewolucje (T.A. Anderson/Neo)

Matrix - Reaktywacja (Thomas Anderson/Neo)

Matrix (Neo)

Słodki Listopad (Nelson Moss)

Na fali (Johnny Utah)

Niebezpieczne związki (Chevalier Danceny)

Speed - niebezpieczna prędkość (obsada)

Spacer w chmurach (Paul Sutton)

Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia (Klaatu)

Królowie ulicy (Tom Ludlow)

Reakcja Łańcuchowa (Eddie Kasalivich)

Mayor of Sunset Strip (siebie)

Feeling Minnesota (Jjaks Clayton)

Dom nad jeziorem (Alex Wyler)

Rodzinka (Perry Lyman)

Dracula (Jonathan Harker)

Moje własne Idaho (Scott Favor)

Hardball - Krótka piłka (Conor O'Neill)

Lepiej późno, niż później (Julian Mercer)

Nie przerywaj! (przyjaciel-gej)

Wiele hałasu o nic (Don John)

Być znowu młodym (Michael Riley (17))

Wzlot (Tommy)

River`s Edge (Matt)

Permanent Record (Chris Townsend)

Last Time I Committed Suicide, The (gospodarz programu)

Providence (Eric)

Szalona wyprawa Billa i Teda (Ted)

Książę Pensylwanii (Rupert Marshetta)

Pod wpływem (Eddie Talbot)

Kocham cię na zabój (Marlon James)

Wspaniała przygoda Billa i Teda (Ted (głos))

Miłosna terapia (Client)

Me and Will (Dogstar/siebie)

Freaked (Ortiz the Dog Boy)

Children Remember the Holocaust (gospodarz programu)

W krainie zabawek (Alex/Jack-be-Nimble)

Akt zemsty (Margaret Yablonski)

Spokojnie, tatuśku! (Tod)

Sezon rezerwowych (Shane Falco)

Matrix Revisited, The (samego siebie/Neo)

Poprzednia noc (Winston)

Ciotka Julia i skryba (Martin)

Bractwo sprawiedliwych (Derek)

Youngblood (Heaver)

Mały Budda (Siddhartha)

Even Cowgirls Get the Blues (Julian Gitche)

Dotyk przeznaczenia (Teddy)

Johnny Mnemonic (Johnny Mnemonic)

Jeden z najbardziej znanych gwiazdorów hollywoodzkich. Urodził się 2 września 1964 roku w stolicy Libanu, Bejrucie. Oryginalną, urodę odziedziczył po ojcu, który z pochodzenia jest pół-Hawajczykiem i pół-Chińczykiem. Jemu zawdzięcza też oryginalne imię, oznaczające w języku hawajskim „chłodną górską bryzę".

Dorastał w Australii, Kanadzie i Nowym Jorku – zmiany miejsca zamieszkania wiązały się z licznymi rozwodami i ponownymi zamążpójściami matki Keanu.

Zanim pojawił się w większej roli na dużym ekranie w „hokejowym” filmie „Youngblood” (1986), szkolił swoje umiejętności aktorskie na scenie w Toronto („sztuka „Wolfboy”), występował w telewizji kanadyjskiej i amerykańskiej (m.in. „Bractwo sprawiedliwych” 1986), brał udział w kanadyjskich produkcjach „One Step Away”(1985) i „Teenage Dream” (1986) oraz zwrócił na siebie uwagę rolą w amerykańskim debiucie „W zakolu rzeki” (1986).

W 1988 zagrał w „Niebezpiecznych związkach” Stephena Frearsa, u boku takich sław jak John Malkovich czy Glenn Close, a w 1989 roku pojawił się w głośnej komedii „Spokojnie, tatuśku!”.

W 1990 roku spotkał się z aktorem Riverem Phoenixem na planie komedii kryminalnej „Kocham cię na zabój”, zaś rok później para aktorów stworzyła doskonałe kreacje w „Moim własnym Idaho” (1991) w reżyserii jednego z bardziej znanych amerykańskich twórców niezależnych - Gusa van Santa. Również w 1991 roku zagrał obok Patricka Swayze w filmie „Na fali”, natomiast rok później wystąpił w „Draculi” F. F. Coppoli, gdzie znowu miał okazję współpracować z całą plejadą gwiazd. Popularność Reeves’a rosła z roku na rok.

W 1993 zagrał u kolejnego mistrza – Bernardo Bertolucciego w „Małym Buddzie”, a także w filmie „Wiele hałasu o nic” Kennetha Branagha. Rola Jacka Travena w sensacyjnej produkcji „Speed: Niebezpieczna prędkość” Jana De Bonta (1994), gdzie partnerował Sandrze Bullock, zapewniła mu status gwiazdy i przyniosła ogólnoświatową sławę. Od tej pory też aktor zaczął grywać głównie w komercyjnych produkcjach.

W 1995 roku wystąpił w meksykańsko – amerykańskim melodramacie „Spacer w chmurach” oraz w thrillerze science – fiction „Johnny Mnemonic”, rok później pojawił się w filmie akcji „Reakcja łańcuchowa” oraz – obok Cameron Diaz - w „Feeling Minnesota”.

W 1997 roku zagrał u boku Ala Pacino i Charlize Theron w „Adwokacie diabła”. Z piękną aktorką spotkał się jeszcze później, w 2001 roku przy okazji filmu „Słodki listopad” .

W 1999 roku wystąpił w roli Neo w przeboju braci Wachowskich „Matrix”. Popularność filmu przewyższyła oczekiwania twórców, a aktora w pewnym sensie zatrzasnęła w określonym schemacie. Reeves dwukrotnie później wcielał się w tę postać w sequelach filmu: „Matrix: Reaktywacja” (2003) i „Matrix: Rewolucje” (2004).

W 2003 roku wystąpił co prawda w komedii romantycznej „Lepiej późno niż później” (u boku Jacka Nicholsona i Diane Keaton), jednak powrócił do ról w filmach fantasy („Constantine” 2005 i sequel filmu z 2007 roku) bądź science – fiction („Przez ciemne zwierciadło” Richarda Linklatera). W 2006 roku po raz kolejny spotkał się z Sandrą Bullock na planie melodramatu science – fiction „Dom nad jeziorem”.

W 2008 roku zagrał w remake'u klasycznego filmu SF pt. "Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia". W tym samym roku wcielił się w detektywa Toma Ludlowa w obrazie "Królowie ulicy". W 2009 roku zagrał w "Prywatnym życiu Pippy Lee".

Aktor kilkakrotnie nominowany był do Złotej Maliny (m.in. za role w filmach „Spacer w chmurach”, „Johnny Mnemonic”, „Słodki Listopad”) za Najgorszą Rolę Męską, filmy w których występował i role, które w nich kreował zjednywały sobie za to przychylność widzów stacji MTV - otrzymał m.in. Nagrody dla Najlepszego Aktora za role w filmach „Na fali” (1992) i „Matrix” (2000), wspólnie z Sandrą Bullock zdobył w 1995 roku Nagrodę dla Najlepszego Duetu Aktorskiego, był też nominowany (wraz z Moniką Bellucci) w kategorii Najlepszy Pocałunek w 2004 roku („Matrix: Reaktywacja”).

Reeves jest nie tylko aktorem, ale i muzykiem - liderem zespołu rockowego Dogstar, z którym nagrywa płyty i koncertuje. Rolę w sequelu "Speed 2” odrzucił podobno właśnie ze względu na fakt, że termin zdjęć pokrywał się z trasą koncertową grupy. Ponadto, pasją aktora są motory. Znany jest z tego, że rzadko udziela wywiadów i pilnie strzeże swojego prywatnego życia.