Mała Moskwa

Trwa ładowanie...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie
Podziel się

Jura, były radziecki pilot wojskowy, po ponad trzydziestu latach wraca do Legnicy odwiedzić grób swojej żony, Wiery. Towarzyszy mu dorosła już córka żony. Jadą zobaczyć miejsca, gdzie przed laty rozegrał się największy dramat ich życia. Ta podróż ma uwolnić ich od traumy przeszłości...

W roku 1967 Jura, jako młody pilot i niedoszły kosmonauta, zostaje skierowany do służby w „małej Moskwie”, największym garnizonie wojsk radzieckich w Europie Wschodniej. Razem z Jurą do Legnicy przyjeżdża jego młodziutka żona. Piękna Wiera uczy się polskiego, pochłania ją polska poezja i muzyka. Wkrótce wygrywa polsko–radziecki piosenkarski „konkurs przyjaźni”, porywająco wykonując pieśń „Grande Valse Brillante”. Właśnie wtedy poznaje Michała, polskiego oficera i muzyka. Długo broni się przed spadającą na nią miłością. Żonę radzieckiego oficera obowiązują rygory koszarowe, życie prywatne wojskowych i ich rodzin drobiazgowo kontrolowane jest przez komunistyczne imperium. Zakazana miłość Rosjanki i Polaka musi rozwijać się w tajemnicy i po kryjomu. Gdy Wiera zachodzi w ciążę, Rosjanie zaczynają „węszyć”. Dowództwo wie, że Jura jest bezpłodny, bo właśnie dlatego nie poleciał w kosmos.

Jest już rok 1968, rozpoczyna się inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Zaczynają obowiązywać wojenne regulaminy i prawa. Jura musi wykonywać loty bojowe nad Pragę. Jednocześnie przychodzi na świat dziecko Wiery i Michała. Wiera decyduje się odejść od Jury, chce wziąć ślub z Michałem i oficjalnie wystąpić o polskie obywatelstwo. Oboje chcą wreszcie przestać się ukrywać i razem zamieszkać w Polsce.

Władze wojskowe reagują natychmiast: Jura dostaje rozkaz bezzwłocznego powrotu z rodziną do Związku Radzieckiego. Wiera jednak gdzieś przepada. Jej ciało odnajduje się powieszone na drzewie w parku. Oficjalna wersja głosi, że popełniła samobójstwo.

Po latach Jura z dorosłą córką Wiery przemierzają opuszczone lotnisko, dawny garnizonowy szpital i wojskowy cmentarz. Idą śladami Wiery po ruinach byłego ZSRR. Córka Wiery swój ból i nienawiść do całego świata zaczyna tonować, przeżywa wstrząs, kiedy staje oko w oko ze swoim prawdziwym ojcem.

Tytuł oryginalny

Mała Moskwa

Gatunek

dramat

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

2008

Data światowej premiery

28.11.2008

Czas trwania

100 min.

Obsada

Svetlana Khodchenkova (Wiera)

Antoni Pawlicki (Kelner Michał)

Krzysztof Bochenek (Członek orkiestry garnizonu radzieckiego w Legnicy)

Jan Hencz

Edwin Petrykat (Piwko)

Wiktoria Gorodeckaja (Ciężarna w szpitalu)

Tomasz Domagała (Oficer z patrolu)

Bartosz Kopeć (Pilot)

Przemysław Bluszcz (Bala)

Lesław Żurek (Dmitrij Ulianow)

Henryk Niebudek (ksiądź)

Teresa Sawicka (matka Michała)

Waldemar Krzystek (dziewczyna na cmentarzu)

Weronika Książkiewicz (dziewczyna na cmentarzu)

Elena Leszczyńska (Nowa)

Artiom Tkaczenko (Sajat)

Aleksiej Gorbunov (towarzysz)

Jurij Ickov (Politruk)

Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Podziel się na Facebooku