WP Film

Polecane

Małgorzata Foremniak

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
Data urodzenia

08.01.1967

Miejsce urodzenia

Radom, Polska

Profesja

aktorka

Filmografia

Sługi boże

Czerwony pająk

Redbad Klijnstra (Ewa)

Quo vadis (serial) (Chryzostemis)

Stara baśń (serial) (Księżna)

Radio Romans (Dominika Wojciechowska)

Prawo ojca (Kaniowska)

Gwiezdny Pirat (Justyna Lewińska, wychowawczyni klasy)

Bank nie z tej ziemi (Ewa)

Tajemnica Sagali (Zuzanna Zawilska, mama Kuby i Jacka)

Odwróceni (Mira Blachowska, żona)

I kto tu rządzi? (Agata)

Pitbull (serial) (Kryśka Szymańczyk)

13 posterunek

Na dobre i na złe (anestezjolog dr Zofia Stankiewicz)

Och, Karol 2 (Wanda)

Joshua Mills

István Bubik (Zuzanna Zawilska, mama Kuby i Jacka)

Peyton Reed (anestezjolog dr Zofia Stankiewicz)

Kingsajz (dziewczyna na pokazie mody)

Świadek koronny (żona Blachy)

Zmruż oczy (matka 'Małej')

Miasto z morza (Helena)

Miasto z morza (serial) (Helena)

Magiczna kostka (Gala)

Złote dno

Quo vadis (Chryzotemis)

Krótka histeria czasu (mama Marty)

PitBull (Kryśka)

Tak tak (kobieta na przyjęciu w Nowym Jorku)

Boże skrawki (Mańka Lipa, żona Gniecia)

Jak to się robi z dziewczynami (nimfomanka Mela)

Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem (Księżna)

Daleko od siebie (Dorota)

Maszyna zmian. Nowe przygody (Izabela)

Musisz żyć (lekarka)

Ekstradycja 2 (Kulik)

In flagranti (Ewa)

Zołote dno (Helena)

Sperling und das Loch in der Wand

Miasto prywatne (kelnerka)

Avalon (Ash)

Ostatnia misja (córka Sobczaka)

Jedna z najbardziej znanych polskich aktorek telewizyjnych, filmowych i teatralnych. Urodziła się 8 stycznia 1967 roku w Radomiu.

Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego łódzkiej „filmówki”, który ukończyła w 1989 roku. Największą popularność zdobyła dzięki roli sympatycznej pani anestezjolog - Zosi Stankiewicz – Burskiej w popularnym serialu TV „Na dobre i na złe”. Uwielbienie publiczności przekładało się na nagrody – aktorka cztery razy z rzędu odbierała Telekamerę dla Najlepszej Aktorki (kolejno w latach 2001 – 2004, przy czym ostatnia nagroda to tzw. Złota Telekamera).

Nie była to jednak, rzecz jasna, pierwsza przygoda aktorki z filmem i telewizją. Wcześniej pojawiła się wielokrotnie na planie różnych seriali i filmów, jednocześnie współpracując też z teatrami (w latach 1990-91 z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, później – w latach 1993-99 - z Teatrem Kwadrat w Warszawie), czasem występując też w spektaklach Teatru TV.

Debiut na dużym ekranie wiąże się z komedią „Kingsajz” (1987) Juliusza Machulskiego, gdzie Foremniak pojawiła się w epizodzie jako „dziewczyna na pokazie mody”. Dzięki niewątpliwej urodzie szybko zwróciła na siebie uwagę twórców i publiczności. W 1991 roku pojawiła się obok Bogusława Lindy w filmie Wojciecha Biedronia „Il Flagranti”.

W 1995 roku wystąpiła w polsko-rosyjskiej koprodukcji „Zołotoje dno”, po raz pierwszy też spotkała się z Arturem Żmijewskim na planie filmu „Daleko od siebie” Feliksa Falka. W 1996 roku pojawiła się w telewizyjnym filmie dla dzieci, zatytułowanym „Maszyna zmian”.

Aktorka stosunkowo często występowała w serialach przeznaczonych właśnie dla najmłodszych widzów („Tajemnica Sagali” 1994-95, „Sposób na Alcybiadesa” 1997, „Gwiezdny pirat” 1998). W tych samych latach grała też role w takich serialach, jak „Bank nie z tej ziemi” (1993-94, jednym z jego reżyserów był Waldemar Dziki, ówczesny mąż aktorki), „Radio romans” (1994 – 95), „Matki, żony i kochanki” (1995), czy „Ekstradycja 2” (1996) powoli stając się coraz bardziej rozpoznawalna. Zdecydowanym przełomem w karierze był jednak rok 1999 i początek przygody z wspomnianym już serialem „Na dobre i na złe”, gdzie aktorce partneruje po dziś dzień Artur Żmijewski.

W 1999 roku wystąpiła w debiucie reżyserskim Marka Kondrata „Prawo ojca”, pojawiła się też w dramacie sensacyjnym „Ostatnia misja”. W 2001 roku zagrała główną rolę w polsko japońskim filmie science – fiction zatytułowanym „Avalon”, wcieliła się też w postać Chryzotemis w adaptacji „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza.

W 2002 roku zagrała w komedii Krzysztofa Łukaszewicza „Jak to się robi z dziewczynami”, zaś rok później wystąpiła jako Księżna w adaptacji „Starej Baśni” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Również w 2003 roku** zagrała jedną z ról w nagradzanym i chwalonym filmie pod tytułem „Zmruż oczy”, za rolę w którym otrzymała nominację do Nagrody Orła w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa**.

W 2005 roku pojawiła się w głośnym „PitBullu” Patryka Vegi. W tym samym roku, jesienią, wzięła udział w popularnym programie rozrywkowym „Taniec z gwiazdami”, zajmując wraz z partnerem, tancerzem Robertem Kochankiem, wysoką, drugą pozycję. W 2006 roku wystąpiła w komedii romantycznej Dominika Matwiejczyka „Krótka histeria czasu”, zaś w 2007 wzięła udział w głośnym „Świadku koronnym”.

W 2007 roku wystąpiła u boku Bogusława Lindy w serialu komediowym "I kto tu rządzi?". W latach 2008-2009 grała w serialu "Teraz albo nigdy!". W 2009 roku zagrała panią Helenę w filmie "Miasto z morza". W 2011 roku wcieliła się w Wandę w komedii "Och, Karol 2".

Aktorka kilkakrotnie użyczała swojego głosu w polskich wersjach językowych filmów dla dzieci, takich jak m.in. „Pocahontas” (1995, tytułowa bohaterka), „Rudolf, czerwonowłosy renifer” (1998), „Piotruś Pan: Wielki powrót” (2002, jako Wendy), czy „Looney Tunes znowu w akcji” (2003).

Jest jednym z Ambasadorów Dobrej Woli UNICEF. Odbyła m.in. podróż do afrykańskiego Sierra Leone, propagując idee działań charytatywnych na rzecz potrzebujących dzieci.

Wraz z Agnieszką Chylińską i Kubą Wojewódzkim (później Robertem Kozyrą) zasiada w Jury programu "Mam talent".

Z pierwszego małżeństwa z Tomaszem Jędruszczakiem ma córkę, Aleksandrę. Tomasz zginął w wypadku samochodowym pod Białobrzegami 4 maja 2005 roku. Wraz z drugim mężem, Waldemarem Dzikim, ma dwójkę adoptowanych dzieci: Milenę i Patryka.