WP Film

Polecane

Małgorzata Ostrowska-Królikowska

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
Data urodzenia

22.10.1964

Miejsce urodzenia

Opole Lubelskie

Profesja

aktorka

Filmografia

Klan (Grażyna Lubicz)

Podróże Pana Kleksa (Królowa Abba)

Rozmowy kontrolowane (Beata Molibdenowa)

Zero Życia (Krystyna)

Znana i lubiana aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna, kojarzona w pierwszej kolejności z charakterystyczną rolą Grażynki Lubicz w popularnej telenoweli „Klan”.

Urodziła się 22 października 1964 roku w Opolu Lubelskim. Studiowała we wrocławskiej PWST, którą ukończyła w 1987 roku. W latach 90-tych była aktorką tamtejszego Teatru Polskiego (do 1998 roku).

Szybko zadebiutowała w filmie, jednak na sukces musiała poczekać kolejne 10 lat.

Jej filmowym debiutem była drugoplanowa rola w filmie Marka Nowickiego „Rajski ptak” (1987). W tym samym roku zagrała też w produkcji „Zero życia” Rolanda Rowińskiego.

Dekadę lat 90-tych otworzyła świetnym występem w roli Beaty Molibdenowej w znanej komedii Sylwestra Chęcińskiego „Rozmowy kontrolowane” (1991). Ponadto dołączyła do obsady „In flagranti” z Bogusławem Lindą i Małgorzatą Foremniak (1991), pojawiła się gościnnie w serialu „40-latek. 20 lat później” Jerzego Gruzy (1993), zagrała epizod we francuskim filmie TV „Bébé coup de foudre” (1995) i wzięła udział w znanym serialu „Sukces” Krzysztofa Grubera (1995).

Zdążyła jeszcze wystąpić w roli żony Michała (Cezary Pazura) w znanym filmie sensacyjnym „Wirus” Jana Kidawy-Błońskiego, wg scenariusza Macieja Ślesickiego (1996), gdy nadeszła przełomowa w karierze, rola Grażynki Lubicz w telenoweli „Klan”. Dzięki kreacji ciepłej, troskliwej, kochającej żony i matki, uosabiającej sprzyjający procesowi identyfikacji, stereotyp matki Polki, zjednała sobie sympatię telewidzów w całym kraju.

Jedenastoletnia, permanentna obecność na małym ekranie musiała przynieść jej ogromną rozpoznawalność i popularność. Ostrowskiej-Królikowskiej od lat partneruje na planie Piotr Cyrwus jako jej serialowy mąż, Rysio.

Od momentu związania się z „Klanem”, aktorka rzadko pojawiała się w innych produkcjach, dając jedynie dwa gościnne występy w sitcomie „Daleko od noszy” i w serialu „Kryminalni”.

W 2007 roku wzięła udział w I edycji popularnego programu „Jak oni śpiewają?”. Rok później zadebiutowała jako prowadząca reality-show „Co masz do stracenia” na antenie TV Puls. Ideą programu jest zmobilizowanie jego uczestników do zrzucenia zbędnych kilogramów.

Od 1988 roku związana była z Teatrem TV, gdzie do 1997 roku pojawiła się w takich spektaklach, jak m.in.: „Gra o brzasku”, „Pijacy”, „Mąż, żona, dziewczyna i złodziej, czyli sceny miłosne z Shakespeare’a”, czy „Pani Bovary”.

Jej imię i pierwsze, panieńskie nazwisko zbieżne jest z imieniem i nazwiskiem znanej piosenkarki, ex-wokalistki zespołu Lombard.