WP Film

Polecane

Nina Andrycz

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
Data urodzenia

11.11.1915

Miejsce urodzenia

Brzeście nad Bugiem

Data śmierci

31.01.2014

Profesja

aktorka

Filmografia

Polska aktorka starszego pokolenia, zwana Wielką Damą polskiego teatru, poetka. Prywatnie - była żona premiera Józefa Cyrankiewicza.

Urodziła się 11 listopada 1915 roku w Brześciu nad Bugiem. Charakterystyczne dla wymowy aktorki „ł”, to właśnie dziedzictwo Kresów – regionu, z którego pochodzi.

Dzieciństwo (lata 1917-1927) spędziła wraz z matką w Kijowie. Już jako dziecko, uczęszczając do sowieckiej podstawówki odkryła swoje aktorskie powołanie. Po maturze pojechała do Warszawy, gdzie z miejsca dostała się do Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Jednocześnie z aktorstwem studiowała filozofię i psychologię na uniwersytecie.

Od 1935 roku (z przerwą w czasie wojny) jest aktorką Teatru Polskiego w Warszawie.

Przez lata scenicznej kariery grała w repertuarze klasycznym i romantycznym, wcielając się m.in. w postać Chimeny w „Cydzie” (1948) Pierre’a Corneille’a, tytułową rolę „Marii Stuart” (1958) w dramacie Słowackiego, rolę Elżbiety w „Don Carlosie” (1960) Schillera, czy Królowej Małgorzaty w „Ryszardzie III” Szekspira (1993).

Z okazji jubileuszu 60-lecia pracy scenicznej zagrała Starą w „Krzesłach” (1995) Eugène’a Ionesco.

Aktorstwo traktuje jako misję. Od 1958 roku związana była przez wiele lat również z Teatrem TV. Często wcielała się w role różnych hrabin, księżnych, „lady”, donn, czy dam, co idealnie współgrało z pełną dystynkcji postawą aktorki.

W filmie debiutowała w 1939 w nieukończonym (z powodu wybuchu wojny) obrazie „Uwaga, szpieg” w reżyserii Eugeniusza Bodo. Zarówno na dużym, jak i małym ekranie pojawiała się jednak sporadycznie.

W 1950 roku zagrała w pierwszym powojennym filmie muzycznym „Warszawska premiera” Jana Rybkowskiego, gdzie wcieliła się w postać Marii Kalergis. W 1954 roku zagrała tancerkę w sensacyjno-politycznym filmie Jerzego Zarzyckiego „Uczta Baltazara”.

W 1972 roku zadebiutowała w filmie TV zatytułowanym „Dary magów”, z cyklu „Klasyka światowa”, a w 1980 stworzyła znakomitą kreację dyrektorki opery w „Kontrakcie” Krzysztofa Zanussiego.

W 1995 roku pojawiła się jeszcze w „Horrorze w wesołych bagniskach” Andrzeja Barańskiego, a w 1997 – jako księżna Bilińska w jednym z odcinków „Sławy i chwały” Kazimierza Kutza.

Jednym z ostatnich występów aktorki jest film „Lili” Jacka Bławuta, w którym ponad 90-letnia aktorka wystąpiła wraz z Leonem Niemczykiem, Danutą Szafarską, Franciszkiem Pieczką i Gustawem Holoubkiem. W 2008 roku zagrała w filmie "Serce na dłoni".

Nina Andrycz wielokrotnie honorowana była państwowymi odznaczeniami za swoją działalność artystyczną. Były to takie wyróżnienia, jak: Zloty Krzyż Zasługi (1955), nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za wybitne osiągnięcia aktorskie (1977), odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Narodowej” (1988) i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1996). W 1963 roku aktorka otrzymała również nagrodę Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji.

Jest autorką tomików poezji - „To teatr” (1983), „Róża dla nikogo” (1989) oraz powieści „My rozdwojeni” (1992).