Paul Walker

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Amerykański aktor, gwiazda słynnych filmów akcji z cyklu „Szybcy i wściekli”.

Urodził się 12 września 1973 roku w Glendale w Kalifornii, dorastał niedaleko Los Angeles. Był najstarszym z czwórki rodzeństwa. Pierwsze kroki w show-biznesie stawiał już w 1975 roku, jako słodki dwulatek reklamujący Pampersy.

Ponownie zawitał na mały ekran dziesięć lat później, pojawiając się gościnnie w głośnym serialu fantasy „Autostrada do nieba” (1985-86, nominacja do Young Artis Award) i w serialu komediowym „Throb” (1986-87). Zanim zgarnął kolejne, filmowe wyróżnienia w postaci nominacji do nagród Young Artist i Soap Opera Digest za rolę Brandona Collinsa w klasyku gatunku opery mydlanej – serialu „Żar młodości” (1993), zaliczył szereg gościnnych występów w serialach oraz debiut filmowy w roli ‘profesora’ Bennetta w komedii/horrorze „Potwór w szafie” (1986).

Dość płynnie udało mu się przejść od etapu aktora dziecięcego do tzw. ‘dorosłego’ aktorstwa. O ile występ u boku Denise Richards w komedii sci-fi „Młody T-Rex” (1994) i pierwsza główna rola w karierze – w familijnej produkcji „Postrzelone bliźniaki” (1998) były jeszcze filmami na granicy, o tyle udział w takich komediach, jak fantastyczne „Miasteczko Pleasantville” (1998), romantyczna „Cała ona” (1999) i sportowy „Luz Blues” (1999), zaś przede wszystkim rola u boku Joshuy Jacksona w thrillerze „Sekta” (2000) to już przykłady zdecydowanie bardziej poważnego aktorstwa.

Absolutnym przełomem w karierze Walkera był angaż do roli Briana O’Connera w głośnym filmie akcji „Szybcy i wściekli” (2001). Rola przyniosła mu międzynarodową rozpoznawalność, spore grono sympatyków, jak również pierwsze filmowe nagrody: MTV Movie Award w kategorii Najlepszy Duet (z Vinem Dieslem), nominację do tej nagrody w kategorii Przełomowy Występ oraz Hollywood Breakthrough Award. Cieszący się sporym zainteresowaniem film doczekał się do tej pory dwóch sequeli: „Szybcy i wściekli 2: Za szybcy, za wściekli” (2003) oraz „Szybko i wściekle” (2009).

W międzyczasie dał szereg gwiazdorskich występów w takich produkcjach, jak: film akcji sci-fi „Linia czasu” (2003), thrillery „Prześladowca” (2001), „Błękitna głębia” (2005), „Potęga strachu” (2006) i „Nowe życie”, familijna „Przygoda na Antarktydzie” (2006), czy osadzony w świątecznej atmosferze dramat „Czekając na cud” (2004), na planie którego partnerował samej Penélope Cruz.

W 2007 roku zadebiutował w roli producenta filmu akcji „Podwójna tożsamość” z Laurencem Fishburnem i własnym pierwszoplanowym udziałem.

Najświeższą produkcją z jego udziałem jest film akcji „Takers” z Haydenem Christensenem i Mattem Dillonem (2010).

Data urodzenia

12.09.1973

Miejsce urodzenia

Glendale, Kalifornia, USA

Data śmierci

30.11.2013

Filmografia

Szybcy i wściekli 7 (Brian O'Conner)

Brick Mansions. Najlepszy z najlepszych (Damien)

Pawn Shop Chronicles

Szybcy i Wściekli 6 (Brian O'Conner)

Nowe Życie (Ben Garvey)

Hours (Nolan)

Sekta (Caleb Mandrake)

Szybcy i wściekli 5 (Brian O'Conner)

Chętni na kasę (John Rahway)

Szybcy i wściekli (Brian O'Conner)

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Szybko i wściekle (Brian O'Conner)

Podwójna tożsamość (Tim Kearney)

Sztandar chwały (Hank Hansen)

Potęga strachu (Joey Gazelle)

Przygoda na Antarktydzie (Gerry Shepherd)

Błękitna głębia (Jared)

Czekając na cud (Mike Riley)

Linia czasu (Chris Hughes)

Za szybcy, za wściekli (Brian O'Conner)

Cała Ona (Dean Sampson)

Monster in the Closet (Profesor Bennett)

Programmed to Kill (Jason)

Varsity Blues (Lance Harbour)

Meet the Deedles (Phil Deedle)

Młody T-Rex (Michael)

Miasteczko Pleasantville (Skip Martin)

Prześladowca (Lewis Thomas)

W matni (Jason)