Piotr Adamczyk

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Mogący poszczycić się nieprzerwanym od 1995 roku pasmem sukcesów zawodowych aktor z krwi i kości, filmowy Karol Wojtyła oraz odtwórca Chopina. Jeden z najbardziej utalentowanych polskich aktorów młodego pokolenia. Przez branżową prasę przyrównywany jest do Andrzeja Seweryna, Olgierda Łukaszewicza i Klausa Kinski. Magazyn Film napisał o nim, że „delikatność łączy z wyrafinowaniem, a szlachetność jego bohaterów bywa podszyta demonicznością”. Choć popularny jest już od połowy lat 90. największe uznanie zdobył dzięki roli Fryderyka Chopinaw „Chopin pragnienie miłości” oraz Jana Pawła IIw „Karol – człowiek, który został papieżem” i „Karol – papież, który pozostał człowiekiem”.

Jego hobby to jazda konna, nurkowanie, ogród oraz kolekcjonowanie win. Lubi ostre potrawy, nienawidzi papierosowego dymu. Podobno czytuje Harry’ego Pottera. Za największy skarb uważa życie rodzinne i dlatego pieczołowicie chroni je przed szukającą taniej sensacji prasą brukową. Piotr Adamczyk urodził się w 1972 roku. Jak wspomina, za młodu bardzo chciał pracować na stacji benzynowej, gdyż uwielbiał zapach benzyny. Chęć zrobienia ‘kariery’ w biznesie paliwowym porzucił jednak bardzo szybko na rzecz kółka teatralnego, do którego zapisał się jeszcze w szkole podstawowej.

Jego pierwszym artystycznym wyzwaniem była ‘Zemsta’ A. Fredry. Praca nad przedstawieniem, w którym miał zagrać Papkina, nigdy nie została co prawda ukończona, pozwoliła jednak, by bakcyl aktorstwa przejął kontrolę nad poczynaniami przyszłego absolwenta warszawskiej PWST.

Do szkoły teatralnej zdawał zaraz po maturze i dostał się do niej za pierwszym razem. Nigdy nie rozważał możliwości podjęcia studiów na innym kierunku. Jego wykładowcami byli m.in.: Anna Seniuk, Mariusz Benoit, Zbigniew Zapasiewicz i Gustwa Holoubek.

Piotr Adamczyk okazał się pojętnym uczniem, a jego wybitny talent dostrzeżono i doceniono już na drugim roku PWST. Aktor otrzymał semestralne, zagraniczne stypendium i wyjechał do Szkoły Teatralnej w Londynie. Po Wielkiej Brytanii przyszła kolej na Stany Zjednoczone. Gdy powrócił ze stypendium do kraju, dostał pierwszą poważną rolę – zadebiutował przed kamerami rolą w przedstawieniu teatru telewizji „Małka Szwarcenkopf”. Po tym angażu od razu pojawiły się kolejne propozycje. Aktor był wtedy na trzecim roku studiów

Kończąc w 1995 roku uczelnię Adamczyk wraz z dyplomem otrzymał nagrodę dla najlepszego studenta od fundacji Artyści dla Artystów. Niedługo po tym Krzysztof Zanussi zaproponował mu pierwszą rolę na dużym ekranie. Chodziło o** powstający ówcześnie „Cwał”, w którym świeżo upieczony absolwent miał zagrać drugoplanową rolę Ksawerego**. Rola ta była swoistym egzaminem - dawała młodemu artyście możliwość samodzielnego interpretowania granej przez siebie postaci. Nie prowadzony przez nikogo za rączkę Adamczyk poradził sobie znakomicie, a drzwi do kolejnych ról stanęły przed nim otworem.

Znany jest także z ról w serialach telewizyjnych, np. z roli w „Pensjonacie pod różą” czy „Na dobre i na złe” (zagrał również epizod w „Pograniczu w ogniu”). Znacznie większym jego osiągnięciem są jednak liczne role w Teatrach Telewizji, dzięki którym mógł ukazać wszechstronność swojego aktorskiego kunsztu (grał m.in.: świętego, transwestytę, żyda oraz kochanka).

Wśród jego najnowszych filmów, obok kreacji w biograficznych produkcjach o papieżu Janie Pawle II i Chopinie, wymienia się takie tytuły jak: „Wrota Europy” Jerzego Wójcika oraz głośnego „Prymasa. Trzy lata z tysiąca” Teresy Kotlarczyk .

W 2002 r. Wystąpił w roli tłumacza w komedii z Cezarym Pazurą „Kariera Nikosia Dyzmy”. Rok później natomiast zagrał Jędrka Kwiatkowskiego w filmie „Łowcy skór”, nawiązującym do głośnej afery w łódzkim pogotowiu.

Kolejne lata przyniosły kolejne role m.in.: w komedii „Ciało”. W 2004 i 2005 roku Piotr Adamczyk podkładał głos w polskich wersjach językowych animacji „Iniemamocni” oraz „Madagaskar” (antypatyczna, niezdarna i zabawna żyrafa Melman).** W 2006 roku użyczył swojego głosu w animacji Pixara pt. "Auta".**W 2007 roku zagrał w komedii "Testosteron", a rok później w "Lejdis". W 2010 roku wystąpił w filmie "Święty interes", "Trick" oraz "Śniadanie do łóżka". W 2011 roku zagrał tytułową rolę w komedii "Och, Karol 2". Ponownie użyczył swojego głosu w animacji "Auta 2".

Data urodzenia

21.03.1972

Miejsce urodzenia

Warszawa

Filmografia

Słaba płeć?

Listy do M. 2 (Szczepan Lisiecki)

Mały książę

Wkręceni (Franek Szpak Franczesko)

Cwał (Ksawery)

Sama słodycz (Fryderyk Rekrut)

Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta (Tedi)

Uwikłanie (Antoni Szacki)

Na plebanii w Wyszkowie 1920 (Marian Lacheta)

Tajemnica Westerplatte (Kapitan Mieczysław Słaby, lekarz)

Złomka bujdy na resorach (Zygzak McQueen)

Dziupla Cezara (Cezary Kubik)

Bitwa pod Wiedniem (Leopold I Habsburg)

Madagwiazdka (Melman)

Madagaskar 3 (Melman)

Kierowca (Mecenas)

Pensjonat pod Różą (Leon Jacek Kakietek)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (Hermann Brunner)

Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo 3D

Nie ten człowiek (Służący barona)

Listy do M. (Szczepan)

Auta 2 (Zygzak McQueen)

Przepis na życie (Andrzej)

Ciało (proboszcz)

33 sceny z życia (krytyk sztuki)

Czas honoru (Lars Rainer)

Och, Karol 2 (Karol)

Śniadanie do łóżka (Konrad)

Święty interes (Leszek Rembowski)

Trick (Marek Kowalewski)

Planeta 51 (Kapitan Charles T. Baker)

Gwiazda Kopernika (Mikołaj Kopernik)

Naznaczony (Tadeusz Kral)

Noc w Muzeum 2 (Larry Daley)

Madagaskar 2 (Melman)

Opowieści na dobranoc (Skeeter Bronson)

Trzy minuty. 21:38 (Bezrobotny)

Madagaskar (Melman)

Nie kłam kochanie (Marcin)

Lejdis (Artur)

Łowcy skór (dr Kwiatkowski)

Noc w muzeum (Larry Daley)

Testosteron (Kornel, pan młody)

Auta (Zygzak McQueen)

Karol - papież, który pozostał człowiekiem (Karol Wojtyła / Jan Paweł II)

Karol - człowiek, który został Papieżem (Karol Wojtyła)

Iniemamocni (Syndrom)

Chopin - Pragnienie miłości (Fryderyk Chopin)

Tajemnica kwiatu paproci (Szeregowiec Dolot)

Wszyscy święci (ksiądz w Jędrzejowie)

Prymas. Trzy lata z tysiąca (asystent Kozyry)

Egzekutor (lekarz)

Kariera Nikosia Dyzmy (lektor angielskiego)

Wrota Europy (Tadeusz Sztyller)