Steven Seagal

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Choć znany przede wszystkim jako gwiazdor „kopanych” filmów akcji klasy B, sam siebie określa przede wszystkim jako mistrza sztuk walki i bluesmana, które to – z pozoru wykluczające się pasje – udaje mu się z powodzeniem łączyć od wielu lat.

Urodził się 10 kwietnia 1952 roku w Lansing w stanie Michigan. Sztuk walki uczył się „u źródeł” – w Japonii, gdzie po latach – już jako mistrz - sam założył szkołę. Przygodę z Hollywood zaczął około roku 1982, jako instruktor, szkolący nie obeznanych z techniką walki aktorów przed występami w scenach, które tej znajomości wymagały.

Był instruktorem Seana Connery na planie „Nigdy nie mów nigdy” (1983), Jamesa Coburna, jak również jednego z hollywoodzkich agentów – Michaela Ovitza. To ten ostatni właśnie wyczuł w Seagalu potencjał, widząc w nim idealny materiał na gwiazdę filmów akcji. Nie mylił się.

W 1988 roku umożliwił aktorowi debiut w filmie sensacyjnym „Nico” („Above the Law”) z udziałem mało znanej wówczas Sharon Stone. Film odniósł duży sukces komercyjny, bez trudu torując aktorowi drogę do światowej sławy i pieniędzy. Od tamtej pory wystąpił w ponad dwudziestu produkcjach, zarabiając na nich w sumie – jako ich producent i główna gwiazda - ponad 2 miliardy dolarów.

Zawsze występował oczywiście w filmach określonego gatunku i klasy (często dystrybuowanych na nośnikach wyłącznie do użytku domowego) każdorazowo wcielając się w określony schemat bohatera, jednak mimo to (a może właśnie z tego powodu) filmy z jego udziałem cieszyły się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie, skupiając wokół siebie stałą widownię. Najbardziej znane tytuły, w których Seagal prezentował swoje umiejętności, to „Wygrać ze śmiercią” i „Wybraniec śmierci” (oba z 1990), obie części „Liberatora” (1992, 1995), „Krytyczna decyzja” i „Nieuchwytny” (oba z 1996), czy kryminał „Mroczna dzielnica” (2001) Andrzeja Bartkowiaka.

W 1994 roku zadebiutował jako reżyser obrazu „Na zabójczej ziemi”, ze swoim udziałem, „zgarniając” Złotą Malinę za reżyserię oraz nominacje dla Najgorszego Aktora i za Najgorszy Film. Później jeszcze sześciokrotnie nominowany był w różnych kategoriach do tej antynagrody, co jest istotne o tyle, iż są to jedyne nominacje do znanych nagród, jakie Seagal w ogóle posiada. W ciągu ostatnich kilku lat brał udział niemal wyłącznie w filmach video.

W tytułach produkcji z jego udziałem bardzo często pojawiają się wyrazy: death, dead, kill etc.

Po kilkunastu latach przerwy, Seagal znów postanowił spróbować swoich sił po obu stronach kamery, realizując obraz „Prince of Pistols”, także według własnego scenariusza.

Oprócz filmu i sztuk walki, w kręgu poważnych zainteresowań Seagala leży muzyka bluesowa. Nagrał dwa albumy, potrafi świetnie grać na gitarze, ma na swoim koncie występy z legendami bluesa - BB Kingiem, Bo Diddleyem, Johnem Lee Hookerem oraz Clarencem „Gatemouth” Brownem.

Pierwszy album Seagala, zatytułowany „Songs from the Crystal Cave”, będący mieszanką różnych stylów: reggae, jazzu, popu i bluesa, z gościnnym udziałem Stevie Wondera, był przez pewien czas jedną z najlepiej sprzedających się płyt w Europie. W 2009 roku wystąpił w filmie "Żądza śmierci", którego był także producentem. Rok 2010 to rola w obrazie "Maczeta".

Jest wegetarianinem i praktykującym buddystą, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu na jego wybory i sposób życia, ale właściwie je determinuje. Znany z działalności charytatywnej.

Data urodzenia

10.04.1951

Miejsce urodzenia

Lansing, Michigan, USA

Reżyser
Scenarzysta
Filmografia

Nieobliczalny (Jack Foster)

Maximum Conviction (Tom Steele)

Protektor (Rolland Sallinger)

Naprzeciw ciemności (Tagart)

Czarny świt (Jonathan Cold)

Żądza śmierci (Ruslan Drachev)

Zabójczy cel (Jacob Stilwell)

Szalony lot (John Sands)

Sprawiedliwość ulicy (Simon Ballister)

Siła rażenia (Marshall Lawson)

Prowokacja (Harlan Banks)

Clementine (Jack Miller)

Nieobliczalny (Jack Foster)

Patriota (Dr Wesley McClaren)

Mroczna dzielnica (Orin Boyd)

W odwecie za śmierć (Robert 'Bobby' Samuels)

Wiadomości bez cenzury (Cock Puncher)

Szukając sprawiedliwości (Gino Felino)

Niebezpieczny człowiek (Shane Daniels)

Bez litości

Maczeta (Torrez)

Liberator II (Casey Ryback)

Gra o życie (Matt)

Najemnik (John Seeger)

Poza zasięgiem (William Lancing)

Wiosła w dłoń (Wesley McClaren)

Czas zemsty (Prof. Robert Burns)

Nico - ponad prawem (Nico Toscani)

Na zabójczej ziemi (Forrest Taft)

Krytyczna Decyzja (Austin Travis)

Terrorysta (Glass)

Wybraniec śmierci (Naznaczony śmiercią) (John Hatcher)

Universal Cops (Siebie)

Wygrać ze śmiercią (Mason Storm)

Nieuchwytny (Jack Cole)

Liberator (Casey Ryback)

My Giant (Steven Seagal)

Cudzoziemiec (Jonathan Cold)

Wpół do śmierci (Sascha)

W morzu ognia (Jack Taggart)