Trwa ładowanie...
23-02-2017 12:06

Światowej sławy artysta grafik autorem plakatu Orłów 2017. To hołd dla Andrzeja Wajdy

Niezależna Fundacja Filmowa, organizator konkursu Polskich Nagród Filmowych Orły ma zaszczyt zaprezentować plakat tegorocznej edycji Polskich Nagród Filmowych, którego autorem – już po raz drugi w historii Orłów – jest światowej sławy artysta grafik, Andrzej Pągowski, obchodzący właśnie 40-lecie pracy artystycznej.

Światowej sławy artysta grafik autorem plakatu Orłów 2017. To hołd dla Andrzeja WajdyŹródło: Materiały prasowe
d3wccfm
d3wccfm

*W roku, który podczas otwarcia Przeglądu Orłów 2017 w kinie Iluzjon Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński ogłosił ROKIEM ANDRZEJA WAJDY, inspiracją dla powstania plakatu nie mógłby być nikt inny, niż zmarły w ubiegłym roku Mistrz Andrzej Wajda. *

Plakat do Polskich Nagród Filmowych jest hołdem dla Andrzeja i potwierdzeniem jego obecności wśród nas. W naszych wspomnieniach, myślach, ale i w twórczości – podkreśla Pągowski. Ostatni mój plakat dla Andrzeja Wajdy to „Powidoki" o których rozmawialiśmy podczas ubiegłorocznego Festiwalu w Gdyni. Każda rozmowa, każde spotkanie z nim pozostawało w pamięci, było ważne. Andrzej – sam mając plastyczne wykształcenie – przywiązywał dużą wagę do plakatów do swoich filmów. Gdy rynek opanowały plakaty fotosowe, on wciąż walczył o to, by do jego filmów równolegle powstawały plakaty graficzne. Robiłem dla niego projekty do „Człowieka z żelaza" (który uważał za najlepszy jaki powstał do jego filmów), a także do filmów: „Danton", „Kronika wypadków miłosnych", „Pierścionek z orłem w koronie" oraz „Wałęsa, człowiek z nadziei". Plakat do filmu „Powidoki" był ostatnim i został tylko powidok po naszych spotkaniach.

Artysta przygotowując się do tworzenie plakatu do tegorocznej edycji Orłów wspomina:

d3wccfm

- Przejrzałem setki zdjęć i znalazłem takie, na którym Andrzej jest bardzo elegancki, zamyślony i skupiony. Na tej podstawie stworzyłem mój projekt, bo chciałbym byśmy go właśnie takim zapamiętali. Wierzę, że plakat ORŁY 2017 przejdzie do historii i będzie dokumentem, że był to rok Andrzeja Wajdy.

Andrzej Pągowski, światowej sławy artysta grafik, jest autorem ponad 1300 plakatów do filmów, spektakli teatralnych i festiwali muzycznych. Zajmuje się również ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych oraz scenariuszy do filmów i teledysków.

Pągowski jest laureatem licznych nagród polskich i zagranicznych, wśród których warto wymienić kilkanaście najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz kilka nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago.

ANDRZEJ PĄGOWSKI:

Urodzony w 1953 roku, absolwent Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni plakatu prof. Waldemara Świerzego. Jest autorem ponad 1 300 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo.

Stworzył ponad 150 plakatów filmowych. Pracował z prawie wszystkimi najwybitniejszymi reżyserami polskimi, takimi jak Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Andrzej Żuławski, Juliusz Machulski, Jerzy Kawalerowicz. Stworzył też kilkaset plakatów teatralnych, operowych i muzycznych.

d3wccfm

Za swoje dzieła, prezentowane na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą, zdobył wiele nagród. Prace Pągowskiego znajdują się m.in. w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, Muzeum Plakatu w Warszawie, w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Metropolitan Museum of Modern Art. umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej powstałych po 1980 roku.

POLSKIE NAGRODY FILMOWE ORŁY

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku. Orły przyznawane są głosami członków Polskiej Akademii Filmowej w 19 kategoriach. Głosowanie na nominowanych i laureatów Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia wyników. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

d3wccfm

Oficjalnym nadawcą ceremonii wręczenia Orłów jest CANAL+. Partnerami medialnymi tegorocznych Orłów są: WP.pl, radio TOK FM, Twój Styl, Pani, Grazia, Show, magazyn Film&TV Kamera, Co Jest Grane i magazyn Esquire. Przegląd on-line filmów kandydujących do Orłów 2017 zorganizował Onet VOD. Wsparcia organizacyjnego udziela Krakowska Fundacja Filmowa, a listę filmów kandydujących do Orłów przygotowuje boxoffice.pl. Sponsorami tegorocznych Orłów są: firma postprodukcyjna Orka, Hotel Regent, Lexus Wola oraz kancelaria Radwan Rohrenschef. Kinowy Przegląd Orłów odbywał się w dwóch kinach: Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie i Kinematograf Muzeum Kinematografii w Łodzi. Obsługę fotograficzną Orłów zapewnia East News. Orły wspiera Legalna Kultura.

POLSKIE NAGRODY FILMOWE ORŁY 2017, 20 MARCA, GODZ. 21.00. TYLKO W CANAL+
ODKODOWANE DLA WSZYSTKICH ABONENTÓW NC+ ORAZ U WYBRANYCH OPERATORÓW TV KABLOWEJ.

d3wccfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wccfm