Sylwia Gliwa

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, szerokiej publiczności znana przede wszystkim jako rudowłosa Monika Zięba, córka Marii i Włodka z telenoweli „Na Wspólnej”.

Urodziła się 7 czerwca 1978 roku w Tarnowskich Górach. Jest zawodową aktorką, absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie (2001). Niezłe wykształcenie uzupełniła dodatkowo kursem w prestiżowym, słynnym Lee Strasberg Studio w Nowym Jorku.

Jej dyplomową kreacją była rola Soni w inscenizacji „Płatonowa” w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Rok wcześniej zadebiutowała na deskach stołecznego Teatru Współczesnego, grając Katię w „Barbarzyńcach” Glińskiej (2000). Panie miały okazję spotkać się jeszcze podczas realizacji „Bambini di Praga” (2002), również na deskach Teatru Współczesnego.

Jej kariera ekranowa związana jest głównie z telewizją. Po epizodach w serialach „Klan” (1999, ekranowy debiut), „Na dobre i na złe”, „Kasia i Tomek” (2002) i „Defekt” (2003) nastąpił przełomowy moment w karierze, wraz z przyjęciem propozycji występu w niezwykle popularnej telenoweli „Na Wspólnej”, gdzie po dziś dzień kreuje postać Moniki Zięby, serialowej córki Bożeny Dykiel i Mieczysława Hryniewicza (2003-2008).

W międzyczasie, Gliwa brała udział w innych produkcjach telewizyjnych i filmowych. Zagrała w serialach: „Kopciuszek” Jerzego Łukaszewicza (2006-2007) oraz „Ranczo” (2008) i „Halo, Hans!” (2007) Wojciecha Adamczyka oraz kontynuowała karierę filmową, zainaugurowaną już wcześniej, dzięki roli dziewczyny z porażeniem mózgowym w „Zakochanej dziewczynie” Tomasza Świątkowskiego (2001), epizodowi w głośnej produkcji „Chopin. Pragnienie miłości” (2002) oraz większej roli Janiny Kuroń w filmie „Karol. Człowiek, który został papieżem” (2004).

Później grała głównie w niezależnych produkcjach – jako partyzantka w gwiazdorsko obsadzonej komedii kostiumowej „1409. Afera na zamku Bartenstein”, jako Basia, jedna z głównych bohaterek „Siedmiu grzechów popcooltury” Adama Bortnowskiego i Domana Nowakowskiego (2005) oraz jako Helena w filmie Pawła Narożnika „Dzisiaj jest piątek” z Małgorzatą Kożuchowską i Marcinem Dorocińskim (2006).

Ma na swoim koncie występy w spektaklach Teatru TV – u Ryszarda Bugajskiego w „Operze mydlanej” (2000) oraz w dwóch sztukach w reżyserii Władysława Kowalskiego – „Śmierć za śmierć, czyli dobry chłopiec” (2000) i w będącym jej kontynuacją „Odszkodowaniu” z Andrzejem Chyrą i Dominiką Ostałowską (2001).

Ostatnio wzięła udział w komedii „Fenomen” oraz dołączyła do obsady serialu Macieja Wojtyszki „Doręczyciel”, gdzie wcieliła się w postać Justi, pracownicy agencji reklamowej (2008). Oprócz tego można ją oglądać w roli Lili, w spektaklu „Czerwone komety” w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego.

Wystąpiła w teledysku Formacji Nieżywych Schabuff do piosenki „Ławka” oraz w reklamach Activii i Ibupromu.

Data urodzenia

07.06.1978

Miejsce urodzenia

Tarnowskie Góry

Filmografia

Kopciuszek (Agnieszka)

Pogromczynie mitów (Ala)

Na Wspólnej (Monika Zięba)

Ojciec Mateusz (Daniela)

Doręczyciel (Justi)

Na fali (Lani Ohana)

Dzisiaj jest piątek (Helena)

Chopin - Pragnienie miłości

Titanic - Legenda trwa