Trwa ładowanie...
d100a1e

12 tys. widzów. "Lato z muzami" zgromadziło rekordową liczbę osób

22 lipca 2018 r. w trakcie uroczystej gali ogłoszono laureatów piątej już odsłony corocznego Konkursu Filmowa Młoda Polska, towarzyszącego Festiwalowi Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z Muzami” w Nowogardzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Z roku na rok liczba zainteresowanych festiwalem rośnie
Z roku na rok liczba zainteresowanych festiwalem rośnie (Materiały prasowe)
d100a1e

Grand Prix i 2500 PLN otrzymał film "1410” Damiana Kocura, a wyróżnienie – "Atlas” Macieja Kawalskiego. Przez siedem dni na festiwalu zaprezentowano ponad 50 filmów, odbyły się liczne koncerty, występy artystyczne, warsztaty oraz plener malarski. Do Nowogardu przybyli m.in. Joanna Kos-Krauze, Jowita Budnik, Piotr Jaxa, Wojciech Solarz, Marta Prus i Zbigniew Zamachowski. Festiwal odwiedziła w tym roku, rekordowa liczba, około 12 tysięcy widzów.

Jury Konkursu Filmowa Młoda Polska, w skład którego weszli: aktorka teatralna i filmowa Jowita Budnik, autor zdjęć filmowych i fotograf Piotr Jaxa, aktor i reżyser Wojciech Solarz, a także dziennikarka i animatorka kultury Monika Marach, obejrzało 14 filmów krótkometrażowych z całej Polski. Projekcje 5. Konkursu Filmowa Młoda Polska cieszyły się rekordową frekwencją. Jurorzy postawili na indywidualizm i charakter. Zwycięskie filmy oferują widzom humor, ale jednocześnie prowokują do refleksji nad rzeczami najważniejszymi.

   Materiały prasowe

W uzasadnieniu Grand Prix (jest to nagroda pieniężna w wysokości 2500 PLN) dla filmu "1410” w reżyserii Damiana Kocura Jury podkreśliło:* "oryginalny filmowy język, doskonałe operowanie metaforą, odwagę w wyborze tematu i umiejętność opowiadania bez patosu o rzeczach najważniejszych”*. "1410” opowiada o dzielnym rycerzu i jego giermku, którzy odpowiadają na wezwanie króla Władysława Jagiełły i wyruszają, by dołączyć do wojsk uczestniczących w jednej z największych bitew średniowiecznej Europy – pod Grunwaldem. Damian Kocur jest nie tylko reżyserem i scenarzystą, ale również operatorem. Na festiwalach dał się już zauważyć swoimi wcześniejszymi filmami krótkometrażowymi: "Lekcją”, "To, czego chcę”, "Powrotem” i „Nic nowego pod słońcem” (znanego widzom festiwalu Lato z Muzami z 4. Konkursu Filmowa Młoda Polska). "1410” został wyprodukowany przez firmę Gigant Films, która zajmowała się realizacją jednego z największych hitów polskich kin w ostatnich latach – "Planetą Singli”, a we wrześniu wprowadza do kin komedię "Juliusz” Alka Pietrzaka, uczestnika ubiegłorocznej edycji Konkursu Filmowa Młoda Polska ("Ja i mój tata”).

d100a1e

Wyróżnienie powędrowało natomiast do Macieja Kawalskiego za film "Atlas” za: "zbudowanie wyjątkowego i kompletnego świata filmowego, w którym na szczególne wyróżnienie zasługuje spójność formy i treści oraz dramaturgiczna konstrukcja” (uzasadnienie Jury). Do nieco szalonego szpitala psychiatrycznego (zdjęcia powstały w opactwie cystersów w Lubiążu) przyjęty zostaje tajemniczy pacjent – nie odzywa się do nikogo i całymi dniami stoi z rękami w górze. Poza pseudonimem "Atlas” nie wiadomo o nim nic, a takie zagadki są zawsze najbardziej intrygujące. W głównej roli wystąpił Tomasz Kot. Ordynatora placówki gra Marian Opania, muzykę napisał Łukasz Targosz ("Diagnoza”, seria "Pitbull”, "Pakt”, "Wataha”), a zdjęcia zrealizował Paweł Dyllus ("Jestem mordercą”). Maciej Kawalski z wykształcenia jest nie tylko reżyserem, ale i lekarzem. Jego pierwszy scenariusz "The Clearing” dostał się do amerykańskiego programu Sundance Screenwriters Lab Semi-Finals. Obecnie przygotowuje scenariusz swojego pełnometrażowego debiutu. Film "Atlas” wyprodukowany został przez Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które ma w swoim dorobku m.in. takie tytuły, jak "Cicha Noc” Piotra Domalewskiego, "Królewicz Olch” Kuby Czekaja czy "Dzień Kobiet” Marii Sadowskiej, a także kilkaset filmów krótkometrażowych – fabularnych, dokumentalnych i animowanych.

   Materiały prasowe

Wśród filmowych wydarzeń 22. "Lata z Muzami” były specjalne i przedpremierowe pokazy takich przedsięwzięć, jak m.in.: "Over the Limit”, "Twarze, plaże”, "Zwierzęta”, "Okna, Okna”. Wielkim zainteresowaniem widzów cieszyły się pokazy plenerowe, ale przede wszystkim seanse w kinie Orzeł, którym towarzyszyły spotkania z gośćmi. Nagrodę honorową doceniającą dotychczasowy dorobek reżyserski odebrała Joanna Kos-Krauze, która przyjęła ją także w imieniu swojego nieżyjącego męża Krzysztofa Krauze. Widzowie festiwalu spotkali się z autorką po seansie filmu "Papusza”, a z Jowitą Budnik po pokazie filmu "Ptaki śpiewają w Kigali”. Festiwal otworzył monodram Jowity Budnik zatytułowany "Supermenka”, aktorka wzięła też udział w emocjonującym spotkaniu z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. Finałowym wydarzeniem festiwalu był recital Zbigniewa Zamachowskiego, którego filmowe dokonania oglądano na festiwalu przez kilka wcześniejszych dni (m.in. "Wielką majówkę” i "Zmruż oczy”). Piotr Jaxa poprowadził warsztaty fotograficzne, a Anna Serdiukow i Izabela Koladyńska warsztaty dziennikarskie, których zwieńczeniem było wydanie pierwszej w historii "Gazety Festiwalowej”.

Organizatorem 22. Festiwalu "Lato z Muzami” w Nowogardzie jest Burmistrz Nowogardu i Nowogardzki Dom Kultury. Wydarzenie trwało od 16 do 22 lipca 2018 roku. Prace nad kolejną edycją festiwalu już się rozpoczęły, a jego data wyznaczona została na 8-14 lipca 2019 roku.

Więcej na: www.festiwal.ndk.pl

d100a1e

Podziel się opinią

Share

d100a1e

d100a1e