Trwa ładowanie...
Aktualności

2 mln zł. dla najlepszych twórców filmowych

Share
2 mln zł. dla najlepszych twórców filmowych
Źródło: Jupiterimages
d34x57v

W sumie 2 mln zł dotacji otrzymają filmy, które zwyciężą w dolnośląskim konkursie wspierania produkcji filmowej. Warunkiem uczestnictwa jest powiązanie produkcji filmu z regionem; projekty można zgłaszać do 11 sierpnia.

Podstawowym kryterium udziału w konkursie jest powiązanie produkcji z woj. dolnośląskim poprzez miejsce realizacji filmu lub udział w jego realizacji twórców z tego regionu. Na konkurs po 1 mln zł przeznaczyły samorządy woj. dolnośląskiego i miasta Wrocław.

Odra-Film - instytucja kultury Województwa Dolnośląskiego - będzie koproducentem projektów wybranych w konkursie. Jak powiedział w środę na konferencji prasowej wicedyrektor Odra-Film, Rafał Bubnicki, celem konkursu jest ściągnięcie na Dolny Śląsk jak największej liczby produkcji filmowych.

d34x57v

"Akcję adresujemy zarówno do twórców filmów fabularnych, jak i animowanych czy dokumentalnych. W zależności od tego, ile projektów wygra i jakie będą budżety tych filmów, będziemy przyznawać konkretne sumy" - wyjaśnił Bubnicki.

Jego zdaniem, przy filmie z budżetem ok. 4 mln zł, "sensowne dofinansowanie" powinno wynieść około 0,5 mln zł. Zgodnie z regulaminem konkursu, suma ta nie może przekroczyć połowy planowanych kosztów produkcji filmu.

Podstawowe kryteria oceny projektów to, oprócz powiązania z Dolnym Śląskiem, m.in. walory artystyczne, poznawcze i etyczne, dotychczasowy dorobek producenta i reżysera oraz spodziewane efekty ekonomiczne realizacji. Zgodnie z regulaminem, 50 proc. budżetu nagrodzonego filmu ma być wydane na terenie woj. dolnośląskiego.

Ponieważ pieniądze pochodzące z nagrody muszą być wydane w tym roku, oferta skierowana jest głównie do projektów będących już w trakcie realizacji. Przy czym jeśli nie uda się rozdysponować całej puli, część pieniędzy przejdzie na nagrodę w przyszłorocznej edycji.

d34x57v

"To pierwsza edycja konkursu i dopiero się uczymy, licząc na wskazówki środowiska filmowego i nie tylko. Ale w przyszłym roku będziemy chcieli rozstrzygnąć konkurs już w marcu, żeby twórcy mieli więcej czasu na wydanie pieniędzy" - powiedział przedstawiciel urzędu marszałkowskiego w komisji konkursowej, Robert Banasiak.

Inicjatywa wzorowana jest na regionalnych funduszach filmowych organizowanych przez samorządy krajów europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Belgii. W Polsce dotychczas podobne konkursy ogłosiły Łódź i woj. śląskie.

d34x57v

Podziel się opinią

Share
d34x57v
d34x57v