Trwa ładowanie...
historia roja

Aktorzy "Historii Roja" pobiegną, aby uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

Share
Aktorzy "Historii Roja" pobiegną, aby uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych
Źródło: East news
djj2ipu

W najbliższą niedzielę, 28 lutego, odbędzie się Tropem Wilczym – największy bieg pamięci w Polsce. W Warszawie, wśród uczestników, znajdą się aktorzy *"Historii Roja czyli w ziemi lepiej słychać” – pierwszego filmu fabularnego o Żołnierzach Wyklętych, który wejdzie do kin 4 marca.*

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” to projekt biegowo–edukacyjny, którego celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. 28 lutego 2016 roku odbędzie się już czwarta edycja tej imprezy. Jej organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja. Po sukcesie z 2015 roku, gdy udział wzięło 20 000 uczestników z 81 miast z całej Polski oraz Wilna, Grodna i Lidy, organizatorzy planują zwiększyć skalę przedsięwzięcia. Tegorocznym celem jest 40 000 biegaczy ze 160 miast nie tylko z Polski. W ramach projektu odbędzie się między innymi bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast. Każdy z lokalnych organizatorów z całej Polski uzupełni scenariusz o dodatkowe wydarzenia i atrakcje (gry rodzinne, rekonstrukcje i wiele innych).

W tym roku w warszawskim Parku Skaryszewskim na Starcie pojawią się wyjątkowi uczestnicy. Będą to aktorzy „Historii Roja czyli w ziemi lepiej słychać” – pierwszego filmu fabularnego o Żołnierzach Wyklętych w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Wśród nich nie zabraknie odtwórcy głównej roli Mieczysława Dziemieszkiewicza pseudonim „Rój” – Krzysztofa Zalewskiego. Ekipa pobiegnie w koszulkach promujących film, a pozostałym uczestnikom zawodów rozdawane będą ulotki i informacje o „Historii Roja”.

djj2ipu

Podziel się opinią

Share
djj2ipu
djj2ipu