Amerykańska nagroda dla Andrzeja Wajdy

Dnia 18 czerwca br. Andrzej Wajda otrzymał z rąk Victora Ashe’a, Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Nagrodę im. Czesława Miłosza. Po raz pierwszy przyznana w tym roku przez Ambasadę USA nagroda jest wyróżnieniem dla osób, które działają na rzecz lepszego dialogu, zacieśniania współpracy i większego zrozumienia między Amerykanami i Polakami.

Amerykańska nagroda dla Andrzeja Wajdy
Źródło zdjęć: © AFP

21.06.2007 18:48

Uzasadniając wybór Andrzeja Wajdy, Ambasador Ashe powiedział: - Wajda zostaje uhonorowany nie tylko dlatego, że jest jednym z najwyżej cenionych reżyserów w historii filmu, lecz również dlatego, iż przez swoje filmy przybliża polską kulturę i politykę widowni amerykańskiej i światowej. Wajda zaryzykował karierę, by bronić prawdy i praw obywatelskich, w szczególności wolności słowa. Pokolenia wychowały się na jego filmach, a wielu Amerykanów dzięki jego filmom poznało i zrozumiało Polskę i ruch Solidarność. - Wajda stał się moralnym i zawodowym autorytetem dla wielu Polaków i obcokrajowców, autentycznym symbolem człowieka, który zmienia wygląd sztuki współczesnej – nie tylko kina – i kształtuje wiedzę o mechanizmach historii i polityki.

Słowa Ambasadora można odnieść nie tylko do powszechnie znanych i cenionych dzieł reżysera, takich jak „Kanał”, „Popiół i diament”, „Wesele”, Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru” i Człowiek z żelaza”, ale i do najnowszej realizacji Andrzeja Wajdy - filmu „Katyń” .

„Katyń” jest to film o polskich oficerach pomordowanych podczas II wojny światowej przez NKWD w Katyniu, a zarazem obraz tragedii nieświadomych zbrodni kobiet, które czekały na swoich mężów, ojców, synów i braci. Film Andrzeja Wajdy to bezkompromisowe rozliczenie kłamstwa, które miało kazać Polsce zapomnieć o swoich bohaterach, dzieło ukazujące ogrom zbrodni dokonanej na polskiej inteligencji w czasach II wojny światowej. Obraz tłumaczący polską tęsknotę za wolnością, niezłomną walkę o pamięć i prawdę, dzięki której żyjemy dziś w wolnej Polsce. Walkę, której częścią było prowadzone w 1952 roku – w wyniku starań Kongresu Polonii Amerykańskiej – dochodzenie komisji Senatu USA w sprawie zbrodni katyńskiej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)