Trwa ładowanie...
12-10-2006 12:18

Anglik kręci film o Polakach w Wielkiej Brytanii

Anglik kręci film o Polakach w Wielkiej Brytanii
d22rxhm

Jeden z najciekawszych filmowców świata, zdobywca Złotej Palmy na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes przyjedzie do Polski. Zdjęcia do jego najnowszego filmu - These Times - rozpoczną sie w najbliższy poniedziałek. Polski Instytut Sztuki Filmowej dofinansował projekt kwotą 546 508 zł.

Ken Loach

Jeden z najważniejszych współcześnie brytyjskich reżyserów. Zdobywca Złotej Palmy ostatniego festiwalu w Cannes za "Wiatr buszujący w jęczmieniu", wcześniej wielokrotnie nominowany do tej nagrody. Kenneth Loach urodził się w 1936 r. w Warwickshire w Wielkiej Brytanii w rodzinie robotniczej. Jego pochodzenie wyraźnie odbiło się na jego późniejszej twórczości artystycznej.

Loach zajmuje się przede wszystkim współczesną tematyką społeczną, przedstawia ludzi spychanych na margines społeczeństwa, robotników, bezrobotnych i biednych, choć nie ucieka też od historii ("Ziemia i wolność"). Sam zresztą nie ukrywa tego, iż jest zatwardziałym socjalistą, a jego filmy mają pokazywać idee lewicy i jej doświadczenia. Ale nawet jemu oberwało się od lewicujących krytyków za film "Zeimia i wolność".

d22rxhm

Najważniejsze filmy to: "Kes", "Black Jack", "Riff-Raff", "Wiatr w oczy", "Ziemia i wolność", "Jestem Joe", "Wiatr buszujący w jęczmieniu".

"These Times"

Film i scenariusz są efektem bliskiej współpracy reżysera Kena loacha i scenarzysty Paula Laverty. Jest to opowieść o nadzieji i niejednokrotnie bolesnej konfrontacji z rzeczywistością. Przedstawia współczesny obraz rynku pracy, losy emigrujących robotników.

Samotna matka - Angie - pracuje dla agencji rekrutujących pracowników z Polski do niskopłatnej pracy w Anglii. Większość robotników nie rozumie kontraktów, które podpisują, ale są wdzięczni za szansę, która, jak się wydaje jest im dana. Angie spotyka młodego Polaka Karola. Po kłótni ze swoim szowinistycznym szefem zostaje zwolniona z pracy. Ma problemy ze swoim 11 synem, chce zapewnić mu lepszą przyszłość. Przekonuje swoją przyjaciółkę Rose, by założyć swoją własna firmęfirmę zajmującą się pozyskiwaniem siły roboczej z Polski. Odpowiedź rynku przerasta możliwości małej, nieformalnej spółki. Wspólniczki decydują się na rozwiązania nie do końca zgodne z prawem...

Główna rola męska (Karol) zostanie powierzona polskiemu aktorowi. W filmie weźmie udział ok. 50 polskich statystów.

Film jest europejską koprodukcją. Będzie kręcony w Londynie i w Polsce. Przedstawicielem polskiej strony jest firma SPI International. Polski Instytut Sztuki Filmowej dofinansował projekt kwotą 546 508 zł.

d22rxhm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22rxhm