Trwa ładowanie...
d1c01i3

Badjao. Duchy z morza

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Share
d1c01i3

Film Badjao. Duchy z morza jest 'podwodną' opowieścią o ostatnich dniach Badjao, ludzi-ryb z Borneo, żyjących w ścisłej harmonii z naturą i słynących z nieprzeciętnych umiejętności nurkowych. Oś dramaturgiczna filmu to wzruszająca historia doświadczonego rybaka i jego młodego siostrzeńca. Film jest wynikiem współpracy kobiecego tandemu Elizy Kubarskiej i producentki Moniki Braid, jak również fanów dokumentu, którzy współfinansowali film za pośrednictwem Kickstartera, platformy crowdfundingowej zajmującej się wspieraniem twórczych projektów na całym świecie.

Badjao to społeczność nomadów morza zamieszkująca tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając w wodzie. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać, niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. Ich oczy są przystosowane do ostrego widzenia pod wodą.

W zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmienia się gwałtownie. Nie posiadający żadnych dokumentów nomadzi, traktowani są często jak nielegalni imigranci. Wysepki na których od setek lat mieszkali (i czerpali wodę pitną) sprzedawane są pod zamknięte luksusowe kurorty. Badjao nie mają tam wstępu. Wypierani do skupionych wokół miast slumsów, nieuchronnie tracą swoje umiejętności. 10-letni Sari podejmuje naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego (kompresorowego, tzw. 'compressor diver') na wyspie Mabul. Alexan postanawia przekazać swój warsztat Sariemu, ponieważ nie może pogodzić się z myślą, że pod wpływem zachodniej cywilizacji, świat jego przodków znika. Uczy go nie tylko niebezpiecznej sztuki nurkowania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao.

Nasi bohaterowie każdego dnia borykają się z przeciwnościami (m.in. psujący się ciągle silnik), a podczas głębokich nurkowań wynurzają się szybko narażając się na chorobę dekompresyjną. W ten sposób wyławiają kilka ryb, co pozwala im przeżyć, ale również uciec do pięknego podwodnego świata, w którym czują się jak prawdziwi królowie, gdzie zapominają o odrzuceniu i problemach czekających na powierzchni.

Mała łódka Alexana mija kolejne wyspy, domki na morzu, nowe kurorty... Sari stoi przed dylematem. Czy ma zostać z wujkiem i uczyć się sztuki nurkowania kontynuując tradycje Badjao, czy też wybrać bezpieczniejsze i lepiej płatne zajęcie w ośrodku turystycznym.

Historia Alexana i Sariego to opowieść o dojrzewaniu i przyjaźni, harmonii ze światem natury, zmaganiu się z morzem i jego niebezpieczeństwami. Historia o przypływach i odpływach, które stają się metaforą historii o życiu, w którym nie wszystko jest przewidywalne i nic nie jest stałe. Film o przemijaniu gdzie stare ustępuje nowemu, a w miejsce jednej cywilizacji pojawia się następna.

Badjao. Duchy z morza
Tytuł oryginalny

Walking Under Water

Gatunek

dokumentalny

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Rok produkcji

2014

Data światowej premiery

15.05.2015

Czas trwania

76 min.

Obsada
d1c01i3

Podziel się opinią

Share
d1c01i3
d1c01i3
d1c01i3
d1c01i3