Trwa ładowanie...
dfu4h1i

Bisy i owacje na stojąco. Polskie zakończenie festiwalu Kręgi Sztuki

To były dwa wyjątkowe wydarzenia, które zakończyły 3. edycję Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. Jazzowy superband Circles of Art Orchestra zagrał premierowy koncert w Warszawie, natomiast w Gdańsku wystąpił ceniony na całym świecie pianista Grzegorz Niemczuk. Gościem specjalnym obu wieczorów była wokalistka i multiinstrumentalistka Anna Krysztofiak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Grzegorz Niemczuk zagrał utwory największych kompozytorów
Grzegorz Niemczuk zagrał utwory największych kompozytorów (Materiały prasowe)
dfu4h1i

Jazzband Circles of Art Orchestra powstał z inicjatywy dyrektora Fundacji Kręgi Sztuki Wojciecha Majewskiego. Skład formacji tworzą: znany jazzman i kompozytor Wojciech Konikiewicz (klawisze), Marcin Lamch (kontrabas, gitara basowa), Grzegorz Masłowski (perkusja), Cyprian Baszyński (trąbka) i Maciej Kądziela (saksofon). Podczas koncertu akcenty inspiracji kulturą Chin przeplatały się z jazzowymi standardami, utworami czerpiącymi z polskiej muzyki ludowej oraz kompozycjami lidera zespołu. Band wykonał w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego m.in. "Impresję XIII”, "Jadą goście jadą”, "Kołysankę” z "Dziecka Rosemary” oraz chińską melodię ludową "Mulinhua”. Podczas występu na sali wybuchały spontaniczne oklaski, a koncert nie mógł zakończyć się bez bisów.

Grzegorz Niemczuk wystąpił w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie odbyło się w bardzo szczególnym i bolesnym dla tego miasta momencie, co bezpośrednio przełożyło się na program koncertu. Muzyk zdecydował się po raz pierwszy w karierze wykonać publicznie Sonatę b-moll (z Marszem Żałobnym) Fryderyka Chopina. Wcześniej zabrzmiała muzyka chińska - dwie przepiękne transkrypcje utworów ludowych autorstwa Wang Jianzhonga.

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Druga część koncertu miała bardziej patriotyczny charakter. Publiczność usłyszała m.in. mazurki oraz polonezy Chopina, Polonez z filmu "Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara w transkrypcji Grzegorza Niemczuka na fortepian oraz Menuet G-dur Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert zakończyły bisy i owacje na stojąco.

dfu4h1i

Gościem specjalnym obu wydarzeń była Anna Krysztofiak. Wokalistka i multiinstrumentalistka zaprezentowała widowni tradycyjną muzykę chińską. Usłyszeliśmy kompozycje wykonane na guzheng, pipie i hulusi, przy wsparciu rewelacyjnego głosu artystki. Było to przeżycie nie tylko muzyczne, ale i wizualne. Intrygowały formy orientalnych instrumentów oraz technika gry. Artystka wykonała m.in. utwory "Cui Zim Dio”, "Dance of the Golden Snake” i "Peach Blossom Takes the Ferry”.

Chiny oczami Grzegorza Niemczuka. Wiemy co wydarzy się podczas koncertu

Mecenasem obu koncertów była Energa. Organizatorem - Fundacja Kręgi Sztuki, a współorganizatorem Chińsko Polska Fundacja Komunikacji i Rozwoju CPFCD.

Podczas 3. edycji Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach przez ponad dwa miesiące w największych chińskich miastach odbywały się projekcje polskich filmów, prezentacja branży gier wideo, wystawy, koncerty, wykłady i warsztaty.

dfu4h1i

Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach: rozmowa z Wojciechem Konikiewiczem

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

dfu4h1i

Podziel się opinią

Share
dfu4h1i
dfu4h1i