''Droga do zapomnienia'': Firth, Kidman i misja dla japońskiego aktora

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
''Droga do zapomnienia'': Firth, Kidman i misja dla japońskiego aktora
(Forum Film)

Droga do zapomnienia**” (w kinach w Polsce od 4 kwietnia), opowiada historię brytyjskiego oficera, Erica Lomaxa (**Colin Firth**), który uczestniczył w kampanii birmańskiej i został schwytany przez Japończyków. Po latach, wspomagany przez swą żonę Patti (**Nicole Kidman) postanawia odnaleźć japońskiego strażnika, który poddawał go torturom. Film oparto na prawdziwych wydarzeniach, znanych ze wspomnieniowej książki Lomaxa, a także głośnego filmu dokumentalnego „Enemy, My Friend?” (1995) Franka Finlaysona.

Lomaxowi poświęcono też jeden z odcinków serii „Everyman” („Prisoners in Time”, 1995). W jego roli wystąpił wówczas John Hurt. Główny prześladowca Lomaxa, Takashi Nagase (1918–2011), także trafił do filmu i literatury. Po wojnie został mnichem buddyjskim. Wydał książkę „Crosses and Tigers” i sfinansował budowę świątyni, gdzie modlono się za ofiary wojny. Sportretowano go na ekranie w filmie „To End All Wars” („Droga do wolności”, 2001, reż. David L. Cunningham), zrealizowanym na podstawie wspomnień innego alianckiego więźnia, Ernesta Gordona. Grający Nagase w Drodze do zapomnienia” Hiroyuki Sanada mówił: – Myślę, że dla japońskiego aktora taka rola to rodzaj misji. Nagase miał podobną misję, został tłumaczem i buddystą, zainicjował akcję modlitw dla upamiętnienia pamięci jeńców. Był jednym z tych, którzy chcieli zdecydowanie rozliczyć się z dziedzictwem japońskiego militaryzmu.

Zwiastun filmu:

Osadzony w obozie jenieckim Lomax (**Firth**) jest zmuszony do wycieńczającej pracy przy budowie Kolei Birmańskiej, zwaną Koleją śmierci. Ceną za jej powstanie jest życie dziesiątek tysięcy jeńców i cywili. Jako specjalista od łączności, Lomax konstruuje radio, które ma być źródłem informacji o wydarzeniach na froncie. Odnalezione przez strażników, staje się przyczyną brutalnych przesłuchań, podczas których oficer ociera się o śmierć. Lata później, Lomax wyrusza na poszukiwanie swojego japońskiego oprawcy. Czy konfrontacja z nieprzyjacielem pozwoli mu rozliczyć się z przeszłością i zamknąć raz na zawsze ten wstrząsający rozdział swego życia?

Droga do zapomnienia” w kinach od 4 kwietnia!

Polub WP Film
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.